کارگردان مستند «خوشبخت بودم که متنفر نشدم» ماجرای زنان جنگ را در مستند جدیدش به تصویر کشیده است. «نور» یک خبرنگار است که حالا کارش را از کمپ بیوه‌ها و کودکان داعشی شروع کرده و تا گفت‌و گو با فرمانده یک گروهان نظامی زنان علیه داعش پیش می‌رود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رضا فرهمند  درباره‌ مستند جدید خود گفت: مستند «خوشبخت بودم که متنفر نشدم» روایتی از زندگی زنانی است که در جنگ عراق با داعش نقش دارند و یا به نحوی از این موضوع دچار آسیب شده‌اند. شخصیت اصلی فیلم «نور» است. او ژورنالیست جنگ است و با همه مخاطره ها و فشارهای اجتماعی که برای حضورش در جنگ با داعش وجود دارد، مصرانه مبارزه می‌کند و پا به پای رزمنده‌ها پیش رفته و گزارش می‌گیرد. آشنایی ما با دیگران زنان فیلم به واسطه او صورت می‌گیرد. وقتی برای اولین بار با خانواده آواره یک داعشی روبه‌رو می‌شود، مسیر فکرش تغییر می‌کند و به دنبال زنانگی و زندگی در میان زن‌های جبهه دشمن می‌گردد. به همین دلیل به کمپ پناهجویی بیوه‌ها و کودکان داعشی می‌رود تا روایت های پوشیده و احساسات کشته شده آنها را تصویر کند.

دیدار یک مستندساز با قربانیان جنسی و همسران داعش در کمپ بیوه‌گان+عکس

وی ادامه داد: این خبرنگار در بخشی از فیلم با زنان ایزدی گریخته از داعش روبرو می‌شود که قربانی درنده‌خویی جنگ بوده اند و همه وجودشان به تاراج رفته است. البته روایت «نور» از جنگ در این‌جا به پایان نمی رسد، او با یک زن فرمانده در جبهه هم قدم می‌شود که گروهانی برای خودش تشکیل داده و با داعش می جنگد. در حقیقت در این فیلم با چهره های متفاوتی از زنان، پیرامون پدیده داعش مواجه می‌شویم، از زنانی که به اجبار همسران‌شان با جریان داعش همراه شده‌اند تا زنانی که فعالانه حامی حضور خانواده‌شان در داعش بوده‌اند و حتی زنانی که قربانی داعش بوده‌اند که علاوه بر اینکه همه خانواده‌شان را از دست داده اند خودشان هم به عنوان برده جنسی به اسارت گرفته شده‌اند. از طرف دیگر زنی را می‌بینیم که خانه و خانواده اش را رها کرده است و فرماندهی یک گروهان جنگ شده است.

دیدار یک مستندساز با قربانیان جنسی و همسران داعش در کمپ بیوه‌گان+عکس

رضا فرهمند درباره‌ی دلیل پرداختن به این سوژه گفت: در وهله اول من فیلمسازی هستم که به فیلمسازی در حیطه کودک و زن علاقمندم. از طرف دیگر داعش و افراطی‌گری آن، چندین سال است که نه تنها معضل منطقه خاورمیانه است، که به دلیل بازنمایی چهره بسیار خشن از خودش به موضوع و مشکل همه دنیا تبدیل شده است. این در حالی است که علیرغم اهمیت حضور زنان به عنوان بخشی از این گروه افراطی و نقش حمایتی و تربیتی آنها، پیش از این اصلا به آنها پرداخته نشده بود. لذا اهمیت و تازگی این موضوع سوژه فیلم قرار گرفت.

کارگردان مستند «کودکی فراموش شده» درباره‌ روند تولید این مستند گفت: یک ماه در پیش تولید کار بودیم، تصویر‌برداری دو ماه طول کشید که در پایان متاسفانه ، با یک اتفاق غم انگیز به پایان رسید. بر اثر اصابت خمپاره دو نفر از عوامل فیلم دچار حادثه شدند، مترجم زخمی شد و صدابردار دچار موج گرفتگی شد. در همین حادثه یک فیلمبردار عراقی و هشت سرباز عراقی نیز شهید شدند. این روزها در مراحل پایانی فنی فیلم، مثل صداگذاری و آهنگسازی هستیم. این مستند را برای حضور در جشنواره فیلم حقیقت آماده خواهم کرد.

دیدار یک مستندساز با قربانیان جنسی و همسران داعش در کمپ بیوه‌گان+عکس

تهیه کننده این مستند مرتضی شعبانی است و کارگردان و تدوینگر رضا فرهمند است. رضا فرهمند و مصطفی سیفی فیلم‌برداران این مستند بوده و صدابردار آن کیومرث محمد چناری است. مترجم‌های این مستند سیف علی و محمد امین آل نور هستند. این فیلم تهیه شده در مرکز مستند حقیقت و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

دیدار یک مستندساز با قربانیان جنسی و همسران داعش در کمپ بیوه‌گان+عکس دیدار یک مستندساز با قربانیان جنسی و همسران داعش در کمپ بیوه‌گان+عکس دیدار یک مستندساز با قربانیان جنسی و همسران داعش در کمپ بیوه‌گان+عکس دیدار یک مستندساز با قربانیان جنسی و همسران داعش در کمپ بیوه‌گان+عکس

منبع/ خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ،