«لوئیس گیلبرت» کارگردان سه فیلم از مجموعه فیلم‌های اکشن «جیمز باند» در سن 97 سالگی درگذشت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از ورایتی، این کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس انگلیسی متولد لندن در طول هفت دهه فعالیت سینمایی خود بیش از 40 فیلم از جمله سه فیلم از مجموعه «جیمز باند» با نام‌های «تنها دوبار زندگی می‌کنی» (۱۹۶۷)، «جاسوسی که دوستش داشتم» (۱۹۷۷) و «مون ریکر» را در کارنامه سینمایی خود داشت.

«لوئیس گیلبرت» در سال 1920 در لندن متولد شد و به عنوان بازیگر کودک در فیلم‌های دهه 1920 و 1930 بازی کرد و بعدها به تحصیل در رشته کارگردانی پرداخت. او در فیلم «مسافرخانه جامائیکا» دستیار «آلفرد هیچکاک» بود و در طول جنگ جهانی دوم در حین کار در سینما در نیروی هوایی ارتش آمریکا حضور داشت.

فیلم «الفی» محصول سال 1996 یکی از معروف‌ترین ساخته‌های گیلبرت است که بر اساس نمایشنامه‌ای نوشته «بیل نیوتون» ساخته شد و در جوایز اسکار نامزد پنج جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد. «مایکل کین» نیز برای بازی در این فیلم نامزد اسکار شد. «الفی» در جشنواره کن هم جایزه ویژه هیئت داوران را به خود اختصاص داد.

«گیلبرت» در سال 1967 ساخت فیلم «تنها دو بار زندگی می‌کنید» از مجموعه «جیمز باند» را به پیشنهاد «آلبرت براکلی» پذیرفت و در دهه 1970 میلادی نیز دو فیلم دیگر از این مجموعه فیلم اکشن باعنوان‌های «جاسوسی که دوستش داشتم» (۱۹۷۷) و «مون ریکر» (۱۹۷۹) را کارگردانی کرد.

«لوئیس گیلبرت» در سال 1997 بالاترین نشان سلطنتی بریتانیا را به پاس خدماتش در عرصه سینما دریافت کرد.