فیلم «درخت گلابی وحشی» ساخته «نوری بیلگه جیلان» کارگردان سرشناس ترکیه‌ای، نماینده این کشور در شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز سینمایی اسکار در سال 2019 شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  ددلاین، این فیلم که امسال در بخش رقابتی جشنواره کن نامزد نخل طلای بهترین فیلم بود، روایتگر داستان مردی به نام «سینان» است که پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی‌اش به شهرش بازمی‌گردد و در تلاش است پولی برای چاپ اولین رمان خود دست و پا کند اما با قرض‌های پدر قماربازش مواجه می‌شود.

«جیلان» پیش از این پنج بار با فیلم‌هایش نماینده سینمای ترکیه در جوایز اسکار بوده و حال با فیلم برنده نخل طلای «خواب زمستانی» بازمی‌گردد.

«درخت گلابی وحشی» نماینده ترکیه در اسکار شد فیلم «درخت گلابی وحشی»

بنابر اعلام رسانه‌های ترکیه‌ای، فیلم «درخت گلابی وحشی» از سوی کمیته اسکار این کشور و وزارت فرهنگ و گردشگری از میان 12 فیلم نامزدشده به عنوان نماینده نهایی سینمای ترکیه انتخاب شده است.

سینمای ترکیه تاکنون نتوانسته به جمع نامزدهای نهایی شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار راه یابد و تنها یک بار فیلم «سه میمون» ساخته «نوری بیلگه جیلان» در سال 2019 به فهرست کوتاه این رویداد راه یافت. فیلم «موستانگ» ساخته «دنیز گامزه ارگوون» که در سال 2015 نامزد اسکار خارجی شد نیز به نمایندگی از سینمای فرانسه به آکادمی معرفی شده بود.

تاکنون کشورهای بلاروس (قوی بلورین)، استونی (یا بگیرش یا ولش کن)، رومانی (مهم نیست اگر به عنوان بربرها در تاریخ شناخته شویم)، اسلواکی (مترجم) و سوئیس (الدورادو) نمایندگان خود را برای حضور در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی نودویکمین دوره جوایز سینمایی اسکار انتخاب کرده‌اند.

آخرین مهلت ارسال و معرفی فیلم‌ها از سوی کشورها مختلف برای رقابت در شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار 2019 روز اول اکتبر ۲۰۱۹( 9 مهرماه) اعلام شده است.

همچنین بر اساس قوانین آکادمی اسکار تمامی فیلم‌های واجد شرایط برای رقابت در این شاخه باید بین تاریخ 9 اکتبر 2017 (۹ مهر ۱۳۹۶) تا 30 سپتامبر 2018 (۸ مهر ۹۷) حداقل به مدت 7 روز در سینماهای کشور مبدا اکران شده باشند.

مراسم اعطای جوایز نود و یکمین دوره جویز سینمایی اسکار روز 24 فوریه (۵ اسفند) در لس آنجلس برگزار می‌شود.