سال گذشته 50 میلیارد تومان به عنوان یارانه از سوی وزارت ارشاد به رسانه‌ها پرداخت شده است و امسال هم تاکنون 20 میلیارد تخصیص داده شده که از این مبلغ 10 میلیارد آن پرداخت شده است؛ آن‌طور که وزیر ارشاد می‌گوید، اصل بر شفاف‌سازی است. به گفته وی می‌توان نحوه توزیع یارانه به رسانه‌ها را با مراجعه به سایت وزارت ارشاد مشاهده کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  ایسنا، در سال‌های 95 و 96 بیمه خبرنگاران را معاونت مطبوعاتی بر عهده گرفته بود؛ بر این اساس هر رسانه‌ای لیستی را به معاونت مطبوعاتی تحویل می‌داد و معاونت نیز بخشی از بیمه خبرنگاران را پرداخت می‌کرد، اما امسال این بودجه در یارانه رسانه‌ها در نظر گرفته شده است تا رسانه‌ها موظف شوند خودشان نیروهایشان را بیمه کنند.

سلطانی‌فر معاون مطبوعاتی این توضیحات را ارائه کرده است.

او مرداد ماه امسال اینگونه عنوان کرد که با اصل پرداخت یارانه مخالف است، اما در شرایط کنونی، تنها راه حمایت از مطبوعات را همین راهبرد می‌داند.

معاون مطبوعاتی اردیبهشت ماه امسال نیز در نخستین نشست خبری‌اش با خبرنگاران، اعلام کرد که در سه ماه گذشته برای 2500 رسانه، یارانه تعریف و پرداخت شده است. بعضی از این پرداخت‌ها در یک نوبت و بعضی هم در دو یا سه نوبت بوده است.

اما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که شامگاه گذشته در تلویزیون حاضر شده بود، بخشی از صحبت‌هایش را به توضیح درباره یارانه رسانه‌ها اختصاص داد.

صالحی چنین گفت: اقدام خوبی که از دولت قبل شروع شده و در این دولت ادامه دارد، شفافیت در بخش یارانه مطبوعاتی است. در سامانه یارانه مطبوعاتی، یارانه‌های توزیع شده، مشخص است. می‌توان 50 میلیارد تومانی که در سال گذشته به چه مطبوعاتی داده شده را با مراجعه به سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دید. همچنین 20 میلیارد یارانه‌ای که 10 میلیارد آن پرداخت شده و مابقی آن در حال پرداخت است، مشخص است.

کمبود کاغذ و گرانی آن سر فصل دیگر صحبت‌های صالحی در حوزه رسانه بود که در قالب برنامه «نگاه یک» شامگاه شنبه سوم شهریور ماه از شبکه یک سیما پخش شد.

او درباره این مساله بیان کرد: شاید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دهه 70 متولی کاغذ بود و کاغذ وارداتی را عرضه می‌کرد اما این وزارتخانه از دهه 80 و بعد از هدفمندی یارانه ها در سیاستگذاری این بخش نقشی نداشت. حدود 400 هزار تن کاغذ مصرف داریم که بخشی از آن در آموزش و پرورش، بخشی به صورت آزاد و بخش دیگری را در نشر و مطبوعات مورد نیاز است.

مشکل کمبود کاغذ همچنان به معضلی اساسی برای مطبوعات بدل گشته و بسیاری از روزنامه‌ها خصوصا مطبوعات بخش خصوصی ناچار به تعطیلی یا کاهش تعداد صفحات خود شده‌اند.