جمعه شب گذشته در 14 دسامبر (۲۳ آذر) تعدادی از آثار و اقلام مربوط به تاریخ سینمای هالیوود در یک حراجی به فروش رفت که در میان آنان 2 مجسمه زرین اسکار نیز وجود داشت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  هالیوود ریپورتر، در یک حراجی نادر 2 جایزه اسکار فیلم‌های «قرارداد شرافتمندانه» محصول سال 1947 میلادی و «شورش در بونتی» ساخته سال 1935 به فروش رفت.

در این مراسم که جمعه شب 14 دسامبر (۲۳ آذر) در لس آنجلس برگزار شد مجسمه بهترین فیلم مراسم اسکار سال 1947 مربوط به فیلم «قرارداد شرافتمندانه» به قیمت 500 هزار دلار و مجسمه اسکار بهترین فیلم سال 1935 که به فیلم «شورش در بونتی» تعلق گرفته بود به قیمت 240 هزار دلار چکش خوردند.

«قرارداد شرافتمندانه» درامی به کارگردانی الیا کازان با بازی گریگوری پک بر اساس رمانی به همین نام است که به مساله یهودی ستیزی در نیویوک آن زمان می پردازد. این فیلم نامزد هشت جایزه اسکار شد که سه جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مکمل نقش زن را از آن خود کرد. «شورش در بونتی» نیز درامی تاریخی به کارگردانی فرانک لوید است که یکی از بزرگترین فیلم های میانه دهه 30 شد.

این حراجی از آن جهت نادر است که آکادمی علوم و هنرهای سینما آمریکا که مسئولیت برگزاری مراسم اسکار را دارد، اعتقاد دارد جوایز اسکار غیرقابل خرید هستند و می‌بایست کسب شوند و از این رو بر طبق قراردادی که از سال 1951 میلادی به بعد پابرجاست، برندگان اسکار موظف هستند که فقط خود یا بازماندگانشان جایزه را نگه دارند و یا به قیمت یک دلار به آکادمی اسکار بفروشند.

البته این 2 مجسمه تنها اقلام فروخته شده در این حراجی نبودند و اسناد و کاغذهای مربوط به پروژه فیلم «جادوگر شهر از»(۱۹۳۹) با فروشی به قیمت ۱.۲ میلیون دلار ستاره حراجی شد. کلاهخود TIE از مجموعه فیلم های «جنگ ستارگان» با قیمت 240 هزار دلار، اسلحه ای از مجموعه تلویزیونی «پیشتازان فضا» با قیمت 192 هزار دلار، هاور بردی که مارتی مک فلای در فیلم «بازگشت به آینده ۲» از آن استفاده می کرد با قیمت 102 هزار دلار و بلیت طلایی فیلم موزیکال «ویلی وانکا و کارخانه شکلات‌سازی» با قیمت 48 هزار دلار دیگر یادگارهای تاریخ هالیوود بودند که در این حراجی به علاقه مندان و مجموعه داران فروخته شدند.

بالاترین رکورد فروش مجسمه اسکار در تاریخ حراجی ها مربوط به جایزه بهترین فیلم مراسم اسکار سال 1939 است که به فیلم «بر باد رفته» تعلق دارد و سال 1999 در یک حراجی به قیمت ۱.۵ میلیون دلار به مایکل جکسون ستاره پاپ جهان فروخته شد.