حیدر العبادی نخست وزیر عراق خواهان رفع کامل ممنوعیت برگزاری دیدارهای بین المللی در ورزشگاه های کشورش شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  ایرنا، العبادی چهارشنبه شب پس از بازی دوستانه تیم های ملی عراق و عربستان در ورزشگاه بصره (جنوب) در بیانیه ای تاکید کرد که استادیوم های عراق از امنیت، نظم، امکانات و آمادگی لازم برای برگزاری دیدارهای بین المللی برخوردار است و زمان لغو تحریم های فیفا فرارسیده است.
وی در این بیانیه از کلیه کسانی که برای برگزاری موفق این دیدار تلاش کردند و حضور گسترده مردم برای تماشای این بازی قدردانی و آن را در راستای رفع ممنوعیت های استادیوم های عراق ارزیابی کرد.
العبادی با تبریک به تیم ملی فوتبال و ملت عراق به خاطر پیروزی بر تیم عربستان (با نتیجه چهار بر یک) از تیم ملی عربستان نیز بخاطر حضور در عراق و شرکت در این دیدار دوستانه تشکر کرد.
تیم ملی عراق در روز چهارشنبه و در یک بازی دوستانه مقابل تیم ملی عربستان که در 30 سال گذشته بی سابقه بوده است، موفق شد چهار بر یک به پیروزی برسد.
درهمین حال سلمان بن ابراهیم آل خلیفه رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز روز چهار شنبه و پیش از آغاز این بازی گفته بود : چیزی که امروز شاهد بودیم قلبمان را به وجد آورده و حال زمان رفع تحریم برگزاری بازی در ورزشگاه های عراق فرارسیده است.
گفتنی است فیفا سال‌هاست که تحریم برگزاری مسابقات بین المللی در ورزشگاه های عراق را به اجرا گذاشته است.
این سازمان با کاهش سطح این تحریم ها از سال گذشته اجازه داد برگزاری مسابقات دوستانه بین المللی در سه ورزشگاه این کشور در شهرهای بصره ، کربلا و اربیل برگزار شود اما ورزشگاههای بغداد همچنان مشمول این تحریم‌ها است.
ناظران، حضور فوتبالی عربستان در عراق را در چارچوب دیپلماسی عمومی و در راستای تلاش ریاض برای بازگشت آبرومندانه به عراق پس از سال ها تنش میان دو کشور بدلیل حمایت سعودی از تروریسم و تجزیه عراق ارزیابی می کنند.
انگیزه دولت عراق در برگزاری این بازی نیز از نظر این ناظران، تلاش برای رفع محرومیت های اعمال شده بر استادیوم های این کشور است که تلاش های تخریبی عربستان در سالهای گذشته عامل اصلی ایجاد و تداوم آن بوده است.