سوختگی زغالی، بیماری قارچی دیگری است که جنگل‌های شمال را تهدید کرده و نکته مهم اینکه با تنش‌های آبی و خشکسالی این بیماری فعال‌تر می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، بعد از آفت شب‌پره شمشاد که طی چهار اخیر شمشادهای جنگل‌های شمال را درگیر کرد و گونه سبز جنگل‌ها را به درختانی خشک تبدیل کرد گویی اصلاً سرسبز نبودند، درحال حاضر تراژدی تلخ دیگری برای درختان شمال در راه است.

سوختگی زغالی، بیماری قارچی دیگری است که جنگل‌های شمال را تهدید کرده و نکته مهم اینکه با تنش‌های آبی و خشکسالی این بیماری فعال‌تر می‌شود.

این بیماری قارچی که از سال‌های گذشته در جنگل‌های شمال مشاهده شد می‌تواند تهدیدی جدی محسوب شود به‌طوری‌که نگرانی‌های بسیاری به همراه داشته است.

تراژدی دیگری در جنگل‌های شمال/بیماری سوختگی زغالی در کمین

براساس نظر کارشناسان منابع طبیعی این بیماری می‌تواند با تنش‌های خشکی به مرور زمان موجب خشکیدگی درخت شود به‌گونه‌ای که درخت اصلاً سرسبزی را تجربه نکرده است.

کارشناس ارشد گیاه‌پزشکی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: بیماری سوختگی زغالی بلوط در سال‌های گذشته به‌دلیل تنش آب و هوایی، افزایش دما و کاهش نزولات آسمانی موجب ضعف درختان بلوط شده است.

امین وطن‌دوست افزود: این بیماری قارچی که همزیست درختان بلوط بوده به‌دلیل تنش خشکی به‌صورت مهاجم عمل می‌کند و موجب خشکیدگی سرشاخه‌ها، پژمردگی برگ‌ها و به مرور زمان خشکیدگی کامل درختان می‌شود.

تراژدی دیگری در جنگل‌های شمال/بیماری سوختگی زغالی در کمین

وی با اشاره به اینکه این بیماری قارچی نخستین بار در اوایل امسال در پارک 70 هکتاری شهید زارع ساری مشاهده شده است، اضافه کرد: همچنین با توجه به مشاهدات این قارچ بیماری‌زا در جنگل‌های زرین‌آباد اطراق پارک شهید زارع، پارک جنگلی نور و پناهگاه حیات وحش دشت‌ناز ساری مشاهده شده است.

کارشناس ارشد گیاه‌پزشکی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری بیان کرد: این عامل بیماری‌زا زمان خشکسالی و تنش دمایی فعال‌تر می‌شود.

وطن‌دوست با اعلام اینکه تقویت درختان با آبیاری و کوددهی موجب مقاومت در برابر بیماری می‌شود، افزود: این آفت ثانویه بوده و عامل اصلی آن خشکسالی است.

وی تصریح کرد: این آفت می‌تواند موجب پژمردگی برگ و سرشاخه درختان، خروج شیرابه سیاه رنگ از تنه درختان و سیاه شدن چوب‌های درختان شده که با پیشرفت این قارچ و به‌مروز موجب خشکیدگی درخت می‌شود.

تراژدی دیگری در جنگل‌های شمال/بیماری سوختگی زغالی در کمین

کارشناس ارشد گیاه‌پزشکی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری خاطرنشان کرد: علاوه بر گونه بلوط، درختان آزاد و ممرز نسبت به این بیماری حساس هستند که می‌تواند نگرانی‌های به همراه داشته باشد.

به گزارش فارس، تنش خشکی و کاهش نزولات آسمانی از عوامل تهدیدکننده بیماری سوختگی زغالی است که این موضوع نگرانی‌هایی بسیاری به همراه دارد؛ چرا که راه مبارزه با این بیماری قارچی تقویت درختان از طریق آبیاری و کوددهی است که شاید امکان آن در پارک‌های جنگلی باشد اما در جنگل‌ها باتوجه به حجم و وسعت بالا وجود ندارد پس بهتر است تا دیر نشده به داد جنگل‌ها رسید و از پراکنش این بیماری به جنگل‌ها جلوگیری شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .