رئیس پلیس فتا استان مرکزی نیز در رابطه با غیرقانونی بودن فعالیت های سایت ها و کانال های همسریابی و صیغه یابی گفت: سایت ها و کانال های این چنینی، بستری را فراهم کرده اند که آسیب های اجتماعی متعددی را برای جامعه به همراه دارند و به صورت غیرمجاز و غیرقانونی اقدامات خود را انجام می دهند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در این رابطه باید به صراحت اعلام کرد که این سایت ها و کانال ها به عنوان همدم یاب فعالیت های خود را گسترش می دهند، اما در بستر این فعالیت ها اقدامات کلاهبرداری و برداشت های غیرمجاز از حساب های بانکی متقاضیان خود انجام می دهند. سرهنگ احسان آنقی افزود: در خوشبینانه ترین حالت افراد به این سایت ها و کانال ها مراجعه می کنند و مبالغی را به حساب صاحبان آنها واریز می کنند به این امید که کیس و یا شخص مناسبی به آنها معرفی شود. اما موضوع اینجاست که مبالغ واریز شده دیگر باز نمی گردد و هیچ کیس و یا شخصی نیز به متقاضیان معرفی نمی شود. گونه های دیگری از کلاهبرداری این سایت ها و کانال ها نیز بسیار محرز و مشخص است. یکی از گونه ها این است که افراد با عناوین مختلف به سایت و یا کانالی وارد می شوند که اساساً جعلی است و برای واریز مبالغ به صفحات جعلی هدایت می شوند که بسیار آسیب زا هستند و از طریق این صفحات جعلی اطلاعات حساب بانکی آنها فاش شده و مورد سرقت قرار می گیرد. وی ادامه داد: به جرأت می توان گفت که بیش از 60 تا 70 درصد مواردی که در پلیس فتا با آنها برخورد می کنیم از این عناوین همسریاب، صیغه یاب و یا همدم یاب استفاده می کنند. افراد را با این طعمه به دام خود می کشانند و اطلاعات حساب آنها را مورد سرقت قرار می دهند. نکته جالب توجه دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند، میانگین سنی آنها بین 14 تا 25 سال است. این سنین دقیقاً سنینی است که بیشترین آسیب ها متوجه آنها است و این افراد را مورد تهدید قرار می دهد.

ازدواج های اینترنتی عامل25 درصد طلاق ها

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی نیز در این خصوص گفت: بعضاً زمانی که چنین سایت ها و کانال هایی مورد پیگرد قرار می گیرند، به اخذ مجوز از مراجع اشاره می کنند که این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد. به طور کلی میزان موفقیت اینگونه سایتها در استانها و شهرهای کشور به پیشینه مذهبی جوامع، کوچک و بزرگی شهرها، سنتی و مدرنیته بودن جوامع و … بستگی دارد. سید احمد سجادی افزود: ما در جامعه ای سنتی و مذهبی زندگی می‌کنیم که در دو دهه اخیر با ورود گسترده به فضای مجازی و تکنولوژی با تحولاتی مواجه شده است و طبعاً حضور در اینترنت و فضای مجازی، موجب تغییر در نوع زندگی و انتخاب افراد شده است. با همه گیر شدن استفاده از تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند، اغلب فعالیت های روزمره خود را از طریق تکنولوژی انجام دهند که این فعالیت ها می تواند فعالیت های معمولی زندگی مثل خرید و تجارت و … باشد یا اینکه فعالیت ها و تصمیمات مهم زندگی مانند انتخاب دوست و حتی ازدواج باشد. از عمر سراچه های همسریابی و ازدواج اینترنتی بیش از یک دهه نمی گذرد. در واقع تحولی عظیم در نوع آشنایی و ازدواج در حال صورت گرفتن است که نیاز به بررسی دارد و در این راستا باید بررسی کنیم که این شبکه ها و این نوع آشنایی ها فرصت است یا تهدید را در جامعه به همراه دارد.
وی ادامه داد: فعالیت سایت ها و کانال های همسریابی و صیغه یابی فاقد مجوزهای لازم هستند و تنها براساس منافع مالی گردانندگان طراحی شده اند. وجود سایت ها و کانال های صیغه یابی و همسریابی موجب افزایش سن ازدواج، سست شدن بنیان خانواده و افزایش بی بند و باری در جامعه می شود. با توجه به راحت بودن استفاده از فضای مجازی طبیعی است که سن سکس وورکرها کاهش می یابد. در این فرایند بنیان خانواده ضعیف می شود و زمانی که بنیان خانواده تضعیف شود مشکلات بسیاری به همراه خواهد داشت.
بی اعتمادی یکی از عمده ترین آسیب هایی است که زندگی زناشویی را تهدید می کند و مسلماً افرادی که در فضای مجازی با یکدیگر ازدواج می‌کنند، آسیب بیشتری می بینند. چرا که همواره این دغدغه با آنهاست که آیا همسرشان با افراد دیگری هم ارتباط دارد یا خیر؟ مورد دیگر اینکه افراد در فضای مجازی در ابتدا خود را بسیار ایده آل و بی نقص جلوه می دهند، اما زمانی که بحث جدی می شود و قصد ازدواج و تشکیل خانواده به میان می آید، همه چیز تغییر می کند؛ این ازدواج ها بر اساس ساده انگاری، خوش بینی، خیال بافی و هیجانات زودگذر است، چرا که افراد در ابتدا فریب مشخصات و ویژگی های دروغین فرد مقابل را می خورند و زمانی که به طور کامل دلبسته طرف مقابل شدند، با واقعیت روبرو می شوند که دیگر به دلیل دلبستگی شدید، نمی توانند از طرف مقابل جدا شوند و با علم به اینکه این شخص معیارهای مناسبی برای ازدواج ندارد، با وی ازدواج می کنند که اکثر این ازدواج ها ناموفق است و با شکست روبرو می شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی اظهار داشت: داده های آماری نشان می دهد که ازدواج های اینترنتی عامل 25 درصد از طلاق ها در کشور است. آسیب شناسان اجتماعی در بررسی هایی که در این مورد انجام دادند، به این نتیجه رسیده اند که ازدواج در شرایط آشنایی در سایت ها و کانال های همسریابی اینترنتی حتی اگر با نظارت نهادهای واقعی هم صورت گیرد، به علت اینکه بر اساس آگاهی نیست، موفق نخواهد بود و می تواند منجر به سوءاستفاده‌های عاطفی از افراد شود. چرا که اینگونه آشنایی ها در موارد بسیاری با دروغ و فریب همراه است و محل سوءاستفاده برخی از افرادی است که چیزی برای مخفی کردن دارند و یا اینکه اصولاً قصد آنها اصلاً ازدواج نیست و نیتی جز اخاذی و سوءاستفاده مالی و عاطفی ندارند.
ازدواج های حاصل از آشنایی در فضای مجازی به دلیل عدم شناخت کافی طرفین از یکدیگر معمولاً آسیب طلاق را در پی خواهد داشت. هم اکنون نرخ طلاق در استان مرکزی از مرز ۳۵ درصد گذشته و آمارها نشان می دهد که در بازه زمانی 9 ماهه ابتدایی سال 1398 نسبت به مدت مشابه سال 1397 میزان ۱۱.۶ درصد افزایش داشته است. یکی از دلایل افزایش طلاق به نحوه آشنایی زوجین و عدم شناخت کافی از یکدیگر بر می گردد.