یک جامعه شناس و استاد دانشگاه در رابطه با آسیب های اجتماعی ناشی از فعالیت های سایت ها و کانال های صیغه یابی و همسریابی در جامعه، گفت: متأسفانه هر پدیده ای در جامعه ابعاد مثبت و ابعاد منفی خاص خود را دراد. مواردی در باره فعالیت های سایت ها و کانال های همسریابی و صیغه یابی وجود دارد در افکار عمومی تبعات منفی بسیاری به همراه دارد که در این راستا لازم است متولیان فرهنگی و انتظامی و پلیس فتا، فعالیت های این سایت ها را رصد کنند و سیستم قضایی و قانونگذاران، قوانین لازم جهت کنترل این پدیده وضع کنند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

دکتر فرزاد نوابخش افزود: برای کنترل فعالیت این قبیل سایت ها و کانال ها باید قوانین لازم وضع شود و پلیس و قوه قضایی مانع از ادامه فعالیت آنها بشوند. نشر فساد و شیوع بیماری های هپاتیت، ایدز و آلودگی های بهداشتی و اخلاقی از ابعاد منفی اجتماعی فعالیت این سایت ها و کانال ها است. مسلماً فعالیت این سایت ها تبعات منفی دارد و این دیگر به تحلیل جامعه شناسی نیاز ندارد. در این رابطه سیستم قضایی و انتظامی باید ورود کنند و وضعیت را کنترل نمایند. از قوه قضاییه و نیروی انتظامی انتظار می رود که ورود کنند و وضعیت را کنترل نمایند.

فعالیت های صیغه یابی و همسریابی از طریق فضای مجازی آسیب زا استخسروبیگی، روانشناس و مشاور خانواده در رابطه با تبعات منفی روانی حاصل از فعالیت های سایت ها و کانال های صیغه یابی و همسریابی، گفت: در این خصوص باید عنوان کرد که همانطور که در جامعه بهترین روش انتخاب همسر روش های سنتی است و در این روش خانواده ها شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر دارند و معرفی افراد به بهترین نحو اتفاق می افتد و بهترین روشی است که برای انتخاب همسر رخ می دهد، در مقابل آن ازدواج ها و همسریابی ها از طریق سایت ها و کانال های مجازی و غیرقانونی می تواند یک روش مخرب و بسیار آسیب زا باشد.

دکتر علی اصغر خسروبیگی افزود: با توجه به گذر زمان و گذار از یک دوره سنتی به یک دوره صنعتی و همچنین با توجه به افزایش جمعیت و شهرنشینی، سبب شده تا انتخاب همسر و انتخاب یک فرد برای زندگی کمی سخت تر شود. به همین دلیل در دنیای صنعتی روش های مختلفی را تحت عنوان همسریابی انتخاب می کنند که البته باید زیر نظر متولیان دستگاه حاکمیتی رخ دهد. در این فرایند دستگاه های مختلف متولی و نظارتی باید بر فعالیت های این سایت ها و کانال ها نظارت داشته باشند و صلاحیت آنها را رصد کنند و اجازه ندهند که متولیان این سایت ها و کانال ها به جامعه آسیب وارد کنند. وی ادامه داد: اعطاء مدیریت چنین سایت ها و کانال هایی باید از مجاری قانونی گذر کند و صلاحیت های لازم بررسی شود تا از این طریق بتوانند این سایت ها و کانال ها را کنترل کنند. در غیر این صورت وارد شدن سایت ها و کانال های غیرقانونی به این عرصه می تواند آسیب های اجتماعی و انحراف های اجتماعی را به همراه داشته باشد. لذا به عنوان یک روانشناس فعالیت های چنین سایت ها و کانال هایی را تأیید نمی کنم. این سایت ها و کانال ها باید تحت نظر مجریان و متولیان نظارتی قانونی کنترل شوند و اجازه ندهند که در جامعه چنین فعالیت هایی صورت بگیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .