در جریان تک نرخی شدن نرخ ارز بانک‌ها از عاملان اصلی خرید و فروش ارز تعیین شده‌اند. اولین اعلام برای نرخ‌های تعیین شده در معاملات ارزی نشان از اختلاف حدود 42 تومانی دارد که کارمزد بانک عامل محسوب می‌شود، دارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از ایسنا، با اعلام یکسان‌سازی نرخ ارز عملا عمده خرید و فروش ارز و به ویژه دلار از بازار ارز به بانک‌ها منتقل می‌شود و آنها به عنوان عامل خرید و فروش در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کنند. این در حالی است که نرخ مرجع اعلام شده برای دلار حدود 4200 تومان است و متقاضیان اصلی دلار از جمله دانشجویان، مسافران، واردکنندگان و متقاضیان ارزهای درمانی و سایر بخش‌هایی که تا پیش از این جزو گروه‌های اصلی قرار داشتند، می‌توانند ارز مورد نیاز خود را بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی از بانک‌های عامل تامین کنند.

امروز(چهارشنبه) یکی از بانک‌ها اولین اعلام نرخ را در قالب ارز تک نرخی انجام داد. بر این اساس قیمت مرجع دلار 4200 تومان یعنی همان نرخ یکسان‌سازی این ارز است که این بانک آن را با 4179 تومان از فروشنده خریداری می‌کند و برای فروش با اضافه کردن کارمزد، نرخ 4221 تومان قیمت تعیین کرده است. به عبارتی بانک‌ها در این میان از فروش هر دلار حدود 42 تومان سود می‌کنند.

در سایر نرخ‌گذاری‌ها برای یورو قیمت مرجع 5173 تومان است که این ارز حدود 5147 تومان خریداری شده و 5199 تومان یعنی با سود 52 تومانی به متقاضی فروخته می‌شود. همچنین قیمت پایه پوند 5935 است که 5905 تومان خریدار و با اختلاف 60 تومانی تا 5965 تومان فروش می‌رود.

لیست نرخ مرجع و خرید و فروش ارز در بانک‌ها

نرخ خرید و فروش ارز در بانک‌ها/ کارمزد 42 تومانی هر دلار

نرخ خرید و فروش ارز در بانک‌ها/ کارمزد 42 تومانی هر دلار