سخنگوی صنعت برق ایران با بیان اینکه مقررات استفاده مراکز استخراج بیت کوین از برق در حال تدوین از سوی وزارت نیرو است، گفت: مراکز استخراج بیت کوین می‌توانند پس از احداث نیروگاه برق مستقل از شبکه برق از انرژی استفاده کنند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مصطفی رجبی مشهدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در خصوص راهکار وزارت نیرو برای تامین برق مراکز استخراج بیت کوین گفت: وزارت نیرو دو راهکار برای تامین برق مراکز استخراج بیت کوین پیشنهاد دارد که این مراکز می‌تواند برق مورد نیاز خود را به قیمت ریالی برق صادراتی از شبکه سراسری تحویل بگیرند.

وی ادامه داد: روش دوم این است که این مراکز برق مورد نیاز خود را از طریق احداث نیروگاه‌های جدید تامین کنند که البته لزوما احداث نیروگا‌ه‌های بزرگ مد نظر نیست.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه این مراکز می‌توانند به احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک و حتی تجدید پذیر اقدام و از برق آن برای استخراج بیت کوین استفاده کنند، اظهار داشت: این نیروگاه‌ها می‌توانند مستقل از شبکه سراسری برق اقدام به تولید کنند و نرخ سوخت آنها نیز با هفت دهم درصد گاز صادراتی محاسبه شود، بنابراین این مراکز می‌توانند مستقل از شبکه سراسری برق اقدام به استفاده از انرژی و سپس استخراج بیت کوین اقدام کنند.

* نصب کنتورهای هوشمند برای استخراج‌کنندگان بیت‌کوین

وی گفت: مراکز استخراج رمزارزها در ساعات پیک مصرف که زمان بحرانی تامین برق در کشور است نمی‌توانند از شبکه سراسری برق استفاده کنند؛ بر این اساس نصب کنتورهای هوشمند برای این مراکز در برنامه قرار گرفته و اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه به مراکز تولید بیت‌کوین صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه استخراج بیت‌کوین از سوی معاون اول رئیس‌جمهور، گفت: بر این اساس مقرر شده است تا مراکز استخراج رمزارزها با رسمیت یافتن این کسب و کار و اخذ مجوز از وزارت صمت بتوانند فعالیت خود را شروع کنند.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: وزارت نیرو در حال تدوین مقررات و دستورالعمل‌ها برای شرکت های برق منطقه‌ای و توزیع برق است تا یک رفتار مشابه با این مراکز داشته باشند.

* در حال محاسبه قیمت برق صادراتی هستیم

وی در پاسخ به این سؤال که به هر حال استخراج کنندگان ارز نسبت به تعرفه‌ برق صادراتی اعتراض دارند اظهار داشت: قیمت صادرات برق قرار است توسط وزارت نیرو محاسبه شود و در حال بررسی این موضوع هستیم تا شرایط دقیق‌تری برای ماینرها واستخراج کنندگان بیت کوین طراحی کنیم.

به گفته وی انتظار می رود که تمامی کسانی که در این کسب و کار مشغول به فعالیت هستند، هر چه زودتر برای دریافت مجوز اتصال به شبکه، به شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،آیین‌نامه استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌ شده توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد و از این پس تعرفه برق استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه خواهد شد.

بنابراین گزارش، با توجه به مصوبه استخراج رمز ارز در هیأت دولت اعطای مجوز فعالیت استخراج رمز ارز به وزارت صنعت واگذار و الزام شد تجهیزات مورد نیاز دارای برچسب انرژی و از تجهیزات به روز در این زمینه باشند.

اسماعیل زاده مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز شرایط دریافت این مجوز را فعالیت شخصیت حقوقی با موضوع مرتبط در زمینه فناوری اطلاعات و جذب متخصصین این حوزه دانسته و گفته بود که دستوالعمل اعطای مجوز فعالیت در این حوزه درحال تدوین است که پس از تکمیل و تصویب اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .