تابستان امسال برخلاف سال 1397 بدون خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده، گذشت؛ اتفاقی که منتقدان ساخت نیروگاه‌سازی به آن اشاره می‌کنند و بر این باورند که برای 20 تا 30 ساعت اوج مصرف برق در تابستان نباید هزینه‌های کلانی در ساخت نیروگاه کرد. این درحالی است که برخی دیگر به رشد صنعت و توسعه اقتصادی اشاره می‌کنند و افزایش ظرفیت تولید برق را یک امر لازم می‌دانند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش ایسنا، خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده در سال گذشته پرونده ساخت نیروگاه جدید را به طور جدی‌تر بازگشایی کرد. پرونده‌ای که هرچند منتقدانی دارد اما با وجود این‌که امسال با این خاموشی‌ها مواجه نشدیم، عده‌ای بر این باورند که نباید چرخ نیروگاه‌سازی و افزایش ظرفیت‌های جدید را متوقف کرد. به طور کلی ساعات اوج مصرف 12 تا 16 است که شاید 20 تا 30 روز کاری باشد. بهینه مصرف کردن برای همه سال است اما شبکه برق یا نیروگاه‌ها، 20 ساعت در تابستان دچار مضیقه می‌شوند

چند مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار می‌شود؟

مصطفی رجبی مشهدی، با بیان این‌که در سال جاری حدود 3000 مگاوات نیروگاه حرارتی وارد مدار شد، اظهار کرد: تا اوایل سال آینده بالغ بر 2000 مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار می‌شود. مهم‌ترین برنامه در حوزه برق، مدیریت توامان عرضه و تقاضاست. درحالی که در یک دوره هایی وجه عرضه بسیار پررنگ بود. درحال حاضر برای راه اندازی 1000 مگاوات نیروگاه حدود 700 دلار لازم است که یک سرمایه‌گذاری بسیار سنگین محسوب می‌شود. کشور برای تامین برق و همچنین به لحاظ صنعتی به ظرفیت جدید نیاز دارد و باید زیرساخت‌ها محیا شود.

به گفته وی ساخت نیروگاه‌ به بخش خصوصی واگذار شده و نقش دولت در این بخش کم رنگ است.اکنون 60 درصد از نیروگاه‌ها خصوصی هستند.

سخنگوی صنعت برق در ادامه با بیان این‌که برخی مشترکین از تعرفه‌های مخفف استفاده می‌کنند، توضیح داد: مانند مشترکان خانگی زیر الگوی مصرف، مشترکان کشاورزی، مساجد و مدارس و... . بر اساس بند ت ماده 48 قانون برنامه ششم مقررات ترانزیت به وزارت‌خانه ابلاغ شده و وزیر نیرو به شرکت توانیر ابلاغ کرده است که بر اساس آن فقط حق ترانزیت برای جابه جایی برق اخذ می شود. در فاز اول صنایع بالای پنج مگاوات برق مورد نیاز خود را از بخش خصوصی خریداری می‌کنند. همچنین باید در ساز و کار بورس و از بورس انرژی خریداری کنند که این اقدامات مشارکت دولت را کم‌تر می‌کند.

لزوم فراهم کردن زیرساخت‌ها و مشوق ها

رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه باید از راهکارهای تشویقی برای مشترکین خانگی، صنعتی و کشاورزی که زیر الگوی مصرف بهره برد، اظهار کرد: باید به این مشترکین مشوق داده شود، در غیر این صورت، انگیزه لازم را برای کاهش مصرف ندارند. هدف این است که رشد مصرف را مدیریت کنیم و نیروگاه‌سازی متناسب با شرایط پایدار برای کشوری که رو به توسعه است و قصد دارد رشد اقتصادی هشت درصدی داشته باشد، صورت بگیرد تا زیرساخت‌های لازم هم فراهم شود.

وی با بیان این‌که پیش‌بینی شده است میزان مصرف برق در تابستان سال آینده سه درصد رشد داشته باشد، ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود سه درصد رشد را پاسخگو باشیم. با توجه به اینکه تا تابستان سال آینده 2000 مگاوات وارد مدار می‌شود، سال آینده هم بدون خاموشی سپری می‌شود. اما قیمت برق مساله جدی است. همه دولت‌ها و مجلس‌ها با این فرض که برق در زندگی مردم تاثیرگذار است، کم‌تر به سمت واقعی کردن قیمت برق رفتند. این موضوع مانع از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی می‌شود زیرا ممکن است یک کار اقتصادی جذاب نباشد.

سهم خصوصی‌ها چه میزان است؟

طبق آخرین آمار، 67 درصد از ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی متعلق به بخش خصوصی است؛ سهمی که رو به گسترش بوده و قرار است با 11 هزار مگاوات دیگر که توسط این بخش آماده بهره‌برداری است، سهم دولت به حدود 16 درصد کاهش یابد. هم اکنون نزدیک به 44 هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی مربوط به بخش خصوصی و ۲۱.۵ هزار مگاوات از ظرفیت این واحدها مربوط به بخش دولتی است. در حال حاضر 6000 مگاوات نیروگاه توسط بخش دولتی و 12 هزار و 800 مگاوات نیروگاه توسط بخش خصوصی در حال احداث است که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، سهم 33 درصدی بخش دولتی در مالکیت نیروگاه‌های حرارتی با احتساب 11 هزار و 146 مگاوات نیروگاه حرارتی آماده واگذاری به 16 درصد کاهش خواهد یافت.

به طور کلی بیش از 92 درصد تولید برق کشور بر عهده نیروگاه‌های حرارتی است که مجموع تولید این واحدها در سال گذشته به حدود 287 میلیارد کیلووات ساعت رسیده بود.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .