یک رسانه آمریکایی می‎گوید دولت ترامپ با توجه به حقایق موجود به این نتیجه رسیده است که بشار اسد می‎تواند تا سال 2021 و زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه، در قدرت باقی بماند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین، «نیویورکر» به نقل از منابع اروپایی و آمریکایی، از آمادگی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تداوم حضور «بشار اسد» بر مسند قدرت سوریه تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۱، خبر داد.

این درحالی است که این تصمیم با ادعاهای قبلی واشنگتن مبنی بر لزوم کناره‌گیری اسد به عنوان بخشی از راه‌حل صلح، مغایرت دارد.

به نوشته نیویورکر، این تصمیم حاکی از محدود بودن گزینه‌های پیش روی ترامپ با توجه به موفقیت ایران، روسیه و حزب‌الله در میدان عملیاتی سوریه است.

با توجه به واقعیت‌های نظامی و سیاسی، آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که هرگونه انتقال قدرت در سوریه به برگزاری انتخاباتی معتبر بستگی دارد که با نظارت سازمان ملل انجام شود.

واقعیت‌های مادی حاکم بر سوریه نیز بر این موضوع تاکید می‌ کند. ویرانی شهرها، آوارگی مردم و اجبار آنها برای مهاجرت، از جمله چالش‌های موجود عنوان می شود. از سوی دیگر آمریکا نباید به این زودی انتظار ظهور اپوزیسیون دلخواه واشنگتن را داشته باشد.

اگرچه از نظر دولت ترامپ، روند سیاسی که به برکناری اسد ختم شود، همچنان بهترین گزینه است؛ با این‌حال، انتظار می‌رود این روند تا سال 2021 و زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه طول بکشد.

اما با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سال 2020 برگزار می‌شود؛ این احتمال وجود دارد که اسد حتی بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ، باز هم در قدرت بماند.

از سوی دیگر، با در نظر گرفتن احتمال پیروزی اسد در انتخابات 2021 سوریه، آمریکایی‌ها از بابت تداوم قدرت وی، بیش از پیش نگران هستند.