آمریکا فرجام‌خواهی بانک ملی ایران را رد کرد

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه فرجام‌خواهی بانک ملی ایران درباره حکم یک دادگاه رده پایین‌تر که به قربانیان ادعایی تروریسم اجازه مطالبه میلیون‌ها دلار غرامت از این بانک می‌دهد را رد کرد.

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از فارس، دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه فرجام‌خواهی بانک ملی ایران درباره حکم یک دادگاه رده پایین‌تر که به خانواده‌های قربانیان ادعایی تروریسم اجازه مطالبه میلیون‌ها دلار غرامت از این بانک می‌دهد را رد کرد.

به نوشته رویترز، قضات دیوان عالی حکم پیشین یک دادگاه فدرال که به برخی از شاکیان موسوم به قربانیان تروریسم اجازه مطالبه ۱۷.۶ میلیون دلار از بانک ملی ایران می‌داد را حفظ کرده است.

این حکم، دومین بار در خلال دو هفته گذشته است که محاکم قضائی در آمریکا درباره پرونده‌های پرداخت غرامت به شهروندان آمریکایی حکم صادر می‌کنند.

ایران یکی از چند کشور و سازمانی است که با رأی دادگاه‌های آمریکایی به پرداخت غرامت در پرونده‌هایی از این دست متهم شده است.اجرای این حکم‌ها اغلب دشوار بوده‌اند.

دیوان عالی آمریکا چهارشنبه دو هفته پیش شکایت گروهی دیگر از شاکیان که خواستار مصادره اشیای باستانی ایران در موزه‌ای در شیکاگو در عوض ده‌ها میلیون دلار غرامت بودند را رد کرد.

موضوع محوری در هر دو پرونده این است که قوانین داخلی آمریکا امکان تعقیب قضایی دولت‌های خارجی و مصادره اموال آنها در دادگاه‌های آمریکایی را از شهروندان این کشور سلب می‌کند، مگر آنکه کشور مورد نظر در فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا قرار گرفته باشد. ایران، مطابق ادعاهای آمریکا در این فهرست قرار گرفته است.