بازتاب دیدار روسای جمهوری روسیه و آمریکا در هلسینکی، بخصوص در ایالات متحده، گویای ناامیدی شدید از برخورد "دونالد ترامپ" با "ولادیمیر پوتین" و احتمالا تشدید «روس‌هراسی» و تیرگی بیشتر روابط دو کشور است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم ، نخستین نشست رهبران روسیه و آمریکا در پایتخت فنلاند، حداقل با توجه به واکنش سیاستمداران آمریکایی به آن نتیجه‌ای بسیار جالب توجه داشت، چرا که موجی از وحشت و نفرت را به دنبال داشت. در حالی که "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه مذاکرات هلسینکی را «هوشمندانه» و «بهتر از عالی» توصیف کرد، نخبگان سیاسی آمریکا از این نشست به عنوان «کودتای نظامی» و «خیانت ترامپ به آمریکا» یاد کردند. "استیو کوئن" سناتور آمریکایی در صفحه تویئتر خود نوشت: «نظامیان ما کجا هستند؟ فرمانده کل قوا در دست دشمن است!»

مخالفان ترامپ، بخصوص در حزب دموکرات کاملا آماده بودند تا از اظهارات غیرمنتظره‌ او تا جای ممکن استفاده کنند. "چاک شومر" رئیس دموکرات‌ها در سنای آمریکا گفت: «تاکنون در تاریخ آمریکا، رئیس جمهوری تا این اندازه از دشمن حمایت نکرده بود». "نانسی پیلوسی" رئیس دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان نیز معتقد است: «ضعف ترامپ در مذاکره با پوتین، بسیار تحقیرآمیز بود».

گزارش تسنیم|آیا ترامپ در هلسینکی به کشورش خیانت کرد؟

شبکه تلویزیونی «اسکای نیوز» فریاد می‌زند: «ترامپ عامل روس هاست. او تحت کنترل پوتین قرار دارد. کسی نمی‌تواند او را متوقف کند. دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان قدرتی ندارند و اروپا هم درگیر مشکلات خود است. بنابراین باید منتظر سورپرایزهای بیشتری از ترامپ و پوتین باشیم.»

بیشتر بخوانید: بازتاب «خیانت» در دیدار ترامپ با پوتین + تصاویر

خشم آمریکایی‌ها از برخورد ترامپ در دیدار با پوتین

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو نوشته است: نتیجه نخستین نشست روسای جمهوری آمریکا و روسیه در هلسینکی باعث ایجاد شوک در میان نخبگان سیاسی آمریکا شد و آنها فعالانه به اقداماتی برای خنثی کردن تاثیر مذاکرات بین رهبران دو کشور روی آورده ‌اند. مخالفان دونالد ترامپ چه در میان دموکرات‌ها و چه در اردوگاه جمهوری‌خواهان، وی را به دادن امتیازات غیرقابل پذیرش درباره «دخالت روسیه» و ناتوانی در دفاع از منافع ملی آمریکا متهم می‌کنند. رسوایی دیگری به راه افتاده که باردیگر روسیه در مرکز آن قرار داشته و مبارزات سیاسی داخلی در ایالات متحده در آستانه انتخابات ماه نوامبر کنگره را تشدید کرده است.

واکنش مقامات سیاسی و رسانه های گروهی آمریکا به دیدار ترامپ و پوتین نشان می دهد که این نشست نمی ‌تواند تاثیر زیادی بر روابط دوجانبه داشته باشد و در واشنگتن به ترامپ به چشم «بازنده این مذاکرات» نگاه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: نشست هلسینکی و خشم آمریکایی‌ها از مواضع ترامپ

بیشترین اعتراضات به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پوتین صورت گرفته و قبل از هر چیز به پاسخ به این سئوال که در رابطه با مسئله دخالت روسیه در انتخابات، وی به سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا بیشتر اعتماد دارد یا به رئیس جمهوری روسیه و ترامپ گفته بود: «من به هر دو طرف اعتماد دارم.» البته بعد وی توضیح داد که منظورش این نبوده و جمله‌اش لغزش زبان است. ولی دیگر دیر شده بود.

البته واکنش بین المللی به نتیجه نشست سران روسیه و آمریکا در مقایسه با بازتاب این دیدار در ایالات متحده بسیار خوب بود و بسیاری از کشورها از آغاز مذاکرات مسکو و واشنگتن استقبال کردند.

گزارش تسنیم|آیا ترامپ در هلسینکی به کشورش خیانت کرد؟

خود دونال ترامپ برغم واکنش مخالفان سیاسی‌اش در داخل آمریکا، در صفحه تویئتر خود نوشت: «مهم نیست من تا چه اندازه در نشست سران خوب برخورد کرده باشم. حتی اگر شهر بزرگ مسکو را بعنوان غرامت تمام گناهان و شرارت‌های روسیه که در طول سال‌ها مرتکب شده، می گرفتم، باز هم در بازگشت به آمریکا از من انتقاد شده و می‌گفتند، باید سن‌پترزبورگ را هم به آن اضافه می کردی.»

روابط روسیه و آمریکا همچنان پیچیده

روزنامه «راسیسکایا گازیتا» در مقاله ‌ای به قلم "سرگئی کاراگانوف" کارشناس برجسته و رئیس افتخاری شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه، نوشته است: همینکه روسای جمهوری روسیه و آمریکا شروع به مذاکره کرده‌اند خود خبر خوبی است و یک موفقیت بزرگ به شمار می رود. برای این که طی سال‌های اخیر روابط مسکو و واشنگتن بدتر و بدتر شده و سیاستمداران آمریکایی از روسیه نفرت پیدا کرده ‌اند. در حالیکه روابط بین مسکو و واشنگتن اصلا با سطح روابط لازم بین دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهان مطابقت ندارد.

به عقیده وی، به نظر می رسد، توافقات اولیه ‌ای بین پوتین و ترامپ در رابطه با سوریه حاصل شده باشد. چرا که رئیس جمهوری روسیه نیز اشاره کرده که امکان غیرنظامی شدن منطقه بلندی‌های جولان در مرز اسرائیل و سوریه وجود دارد. پوتین همچنین گفت، روسیه و آمریکا قصد دارند همکاری‌های خود در عرصه سوریه را افزایش دهند. بنابراین ظاهراً روسای جمهور در این باره به توافقاتی رسیده ‌ا ند.

بیشتر بخوانید: دیدار ترامپ-پوتین؛ ملاقات «تاریخی» بدون توافق

به نوشته این کارشناس، واکنش مقامات سیاسی آمریکایی و اروپایی نسبت به نشست سران کاملا قابل پیش بینی بود و به طور کلی بعید است که ترامپ بتواند تمایلات ضدروسی موجود در ایالات متحده را تغییر دهد. آمریکا و غرب به طور یکجانبه «جنگ سرد» جدیدی را علیه روسیه و چین آغاز کرده‌اند که با جنگ سرد که پیش از این وجود داشت، بسیار متفاوت است.

نخبگان سیاسی آمریکا با ناملایمات داخلی و حوادث جهانی روبرو هستند که آنها متحد کرده و آن «سقوط قدرت آمریکا» و متحدین نزدیکش است. به همین دلیل مسلم است که آنها بسیار عصبانی باشند و زمان زیادی لازم است تا آنها به وضعیت جدید جهانی عادت کنند.

کاراگانوف امکان تشدید وخامت اوضاع در روابط روسیه و آمریکا را بعید ندانست و یادآور شد که اطرافیان ترامپ ممکن است باعث تحریک وی علیه روسیه شوند، به خصوص آنکه او شخصیتی غیرقابل پیش بینی و تاثیرپذیر دارد. به همین دلیل، وضعیت کنونی در روابط مسکو و واشنگتن به سمت بهبود پیش نرفته و همچنان پیچیده و در معرض خطر قرار خواهد داشت.

چرا جهان پوتین را «برنده» مذاکرات هلسینکی می‌داند؟

روزنامه «ایزوستیا» نیز در مطلبی یادآور شده: بسیاری از نشریات مطرح جهان معتقدند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نشست سران هلسینکی، در دامی که ولادیمیر پوتین برای او پهن کرده بود، افتاده است. اکثر آنها پیروز این مذاکرات را رئیس جمهوری روسیه نامیده‌اند. رسانه های اروپایی یادآور شدند که رئیس‌جمهوری آمریکا از انتقاد از همتای روسی خود صرف‌نظر کرده، بجای روسیه، اتحادیه اروپا را دشمن آمریکا دانسته است. در حالیکه پیش از این روسیه و چین در این تقسیم بندی جای می‌گرفتند. ترامپ همچنین توجه زیادی به اتهامات وارده به روسیه درباره دخالت در انتخابات آمریکا نداشته است و غیره...

گزارش تسنیم|آیا ترامپ در هلسینکی به کشورش خیانت کرد؟

در واقع آنها معتقدند که رئیس جمهوری روسیه توانسته ترامپ را به خوبی بازی دهد. در برخی رسانه‌ها حتی از عباراتی مانند: «پوتین ترامپ را فریب داده» و «ترامپ تحقیر شده است»، استفاده شده است.

البته در نهایت هنوز معلوم نیست که این دیدار به نفع کدامیک از دو طرف و با چه نتیجه‌ای به پایان رسیده است.