پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
عناصر نفوذی و کسانی که به گفته مسئولان ائتلاف الفتح در راستای طرح‌های آمریکایی سعودی به دفاتر و مقرهای احزاب و گروه‌های سیاسی و نیز ادارات دولتی در بصره حمله‌ور شده بودند، کنسولگری ایران را هم از این حملات خود بی‌نصیب نگذاشتند.
جزییات تعرض وحشیانه عراقی ها به کنسولگری ایران در بصره/کنسولگری ایران کاملا سوخته است + تصاویر
 
الفرات افزود مسئولان کنسولگری ایران هیچ طرف خاصی را به آتش‌زدن ساختمان خود متهم نکرده‌اند.
 
واکنش ایران به حمله عراقی ها
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن یادآوری مسئولیت دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک، خواستار اشد مجازات برای عاملان تعرض به کنسول‌گری جمهوری اسلامی ایران در شهر بصره عراق شد.بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن محکوم کردن حمله وحشیانه به سرکنسولگری ایران در بصره، مسئولیت خطیر دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک را یادآور شد. وی تاکید کرد: خواهان اشد مجازات عاملان هستیم.  سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص تعرض مهاجمان ناشناس و تحریک شده به سرکنسولگری جمهوری اسلامی در بصره اظهار داشت: متاسفانه این خبر صحت دارد و حمله و تهاجم وحشیانه و به آتش کشیدن ساختمان سرکنسولگری ایران خسارات مالی زیادی به بار آورد و البته بر اساس تمهیدات اندیشیده شده قبلی و تهدیدات انجام شده از روز قبل، خوشبختانه تاکنون خبری از آسیب دیدن کارکنان این مکان دیپلماتیک دریافت نکردیم. قاسمی ضمن محکوم کردن این اقدام خلاف موازین و با یادآوری مسئولیت خطیر دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک، در عین حال نسبت به دست های آشکار و پنهانی که در صدد تخریب روابط دوستانه دولت و ملت ایران و عراق هستند هشدار داد و از دولت عراق مصرا خواست هر چه سریع تر نسبت به شناسایی، دستگیری و مجازات آمران و عاملان این جرم سنگین اقدام نمایند.‌  سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: با توجه به اطلاع و هشدار قبلی به مقامات دولت عراق، بدیهی است مسئولیت هرگونه اهمال و تعلل امنیتی بر عهده دولت عراق بوده و انتظار داریم در شناسایی و اشد مجازات مهاجمین تعجیل کنند.‌
 
جزییات تعرض وحشیانه عراقی ها به کنسولگری ایران در بصره/کنسولگری ایران کاملا سوخته است + تصاویر
السومریه هم گزارش داده بود که کنسولگری ایران در بصره در آتش سوخته است.
 
این در حالی است که نیروهای امنیتی عراق تمام تلاش خود را برای جلوگیری از نزدک شدن عناصر نفوذی و خرابکار به ساختمان کنسولگری ایران به کار گرفته بودند، اما در این راه موفق نشدند.
 
جنبش النجباء در عراق نیز در پی حمله عناصر نفوذی خرابکار به مقر این جنبش مقاومت در بصره، هدف از این اقدام پلید را فتنه انگیزی در بین عراقی‌ها دانسته بود.
جزییات تعرض وحشیانه عراقی ها به کنسولگری ایران در بصره/کنسولگری ایران کاملا سوخته است + تصاویر
همچنین فالح الخزعلی» نماینده استان بصره در پارلمان عراق که دفترش روز گذشته هدف حمله قرار گرفته بود، بر ضرورت اخراج کنسول آمریکا از این استان تاکید و وی را به اقدامات خرابکارانه متهم کرد.
 
الخزعلی تاکید کرده بود حیدرالعبادی در قبال آنچه در استان بصره می‌گذرد، مسئول است،‌چرا که در اداره بحران بصره شکست خورده است، کنسول آمریکا هم در این زمینه مسئول است و باید فورا اخراج شود،‌چرا که از برخی نهادهای جامعه مدنی حمایت می‌کند و آنها را به ویرانی بصره و نهادیشان تحریک می‌کند.
 
ائتلاف الفتح نیز درباره توطئه آمریکایی سعودی برای برهم زدن امنیت و ثبات عراق به ویژه استان بصره هشدار داده بود.
جزییات تعرض وحشیانه عراقی ها به کنسولگری ایران در بصره/کنسولگری ایران کاملا سوخته است + تصاویر
با توجه به روابط حسنه و رو به گسترش ایران و  عراق به نظر می‌رسد یک گروه و جریان خاص و فرصت‌طلب در راستای طرح‌های دشمنان ملت‌ ایران و ملت عراق برای برهم زدن این روابط به ویژه ضربه زدن به پیوندهای مستحکم مذهبی میان دو کشور توطئه می‌کنند، و حمله به کنسولگری ایران هم در راستا صورت گرفته است.