سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا برای تضمین منافع ایران در برجام تا پایان هفته جاری میلادی ارائه می شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از ایرنا، معاون وزیر امور خارجه در نهمین همایش تجلیل از کارآفرینان و مدیران اشتغالزای کشور با بیان اینکه برجام در شرایط غیرعادی به سر می برد ، اظهار داشت : به دلیل خروج آمریکا از برجام- که باید به دلایل آن بپردازیم- وضعیت برجام غیرعادی است. ما و بقیه اعضای باقی مانده در تلاش هستیم اگر بشود برجام به مسیر خود ادامه دهد و اگر نشود به وضعیت ماقبل برجام و حتی فراتر برگردیم.

عراقچی گفت: فعالیت های هسته ای ایران و رفع تحریم ها دو پایه برجام هستند و طبیعی است که تعادل برجام بر روی این دو پایه واقع شده است. اگر هر کدام از این دو پایه از بین برود و متزلزل شود کل برجام متزلزل خواهد شد، الان در چنین شرایطی هستیم.
وی اظهار داشت : آمریکا از برجام خارج شد و تحریم ها که بخشی از آن طی دو و نیم سال گذشته برداشته شده بودند ، برگشتند و تعادل برجام که بسیار حساس و ظریف بود به هم خورده است.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: دیروز در گفت و گو با یورو نیوز از تعبیر 'اتاق مراقبت های ویژه' استفاده کردم و گفتم که برجام در آی سی یو است. واقعیت این است که برجام از شرایط طبیعی خارج شده است و باید ببینیم آیا می توانیم آن را به حالت تعادل برگردانیم.
رییس تیم مذاکره کننده ایران و اروپا افزود: اروپا از ما درخواست کرده است که در برجام بمانیم و آنها هم باقی خواهند ماند. پاسخی که رئیس جمهور دادند این است که اگر آنها قادرند منافع ایران را تامین کنند ما هم می توانیم ماندن ایران در برجام را تضمین کنیم.
وی اظهار داشت: آقای رئیس جمهوری در پاسخ به صحبت های رئیس جمهور آمریکا گفتند که ما چند هفته به دیگر اعضا فرصت خوهیم داد و اگر آنها بتوانند منافع ایران را تامین کنند در برجام می مانیم و اگر نتوانند تصمیم دیگر خواهیم گرفت.
عراقچی اضافه کرد : ما در چند هفته اخیر مذاکرات فشرده ای با اتحادیه اروپا، چین و روسیه داشته ایم و این مذاکرات هر روز در سطوح مختلف ادامه دارد.
سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا قول دادند بسته ایی از راه حل های عملی برای تامین خواسته های ایران ارائه دهند. ما منتظر هستیم و امیدواریم تا آخر ماه ای میلادی این بسته را به ما تحویل دهند.
عراقچی در بخش دیگری از سخنانش فروش نفت، بازگشت پول نفت، تبادلات بانکی، حمل و نقل، کشتی ها و نفتکش ها و هواپیماها را مسائلی دانست که اروپا باید آنها را تامین کند و اظهار داشتت: ما به صراحت اعلام کرده ایم که ایران هنوز تصمیم نگرفته که در برجام خواهد ماند یا نه و تصمیم ما منوط به اراده و توانایی طرف های مقابل برای تامین خواسته های ما است.
وی در عین حال افزود: باید اذعان کنیم که این اراده را در اروپا ،چین و روسیه در بالاترین سطوح مشاهده کردیم. موضع آنها این است که خواهان بقای برجام هستند و آماده اند اگر ایران در برجام بماند آنها هم خواهند ماند.
عراقچی در ادامه بیانیه سران اروپا، بیانیه شورای وزیران و بیانیه سه کشور اروپایی و خانم موگرینی در یکی دو ماه گذشته را نشانگر اراده شرکای برجام برای حفظ این توافق عنوان کرد و اظهار داشت: چین و روسیه هم همین طور هستند و باید ببینم که آیا این اراده سیاسی می تواند به توانایی در صحنه عمل تبدیل شود یا نه.
معاون وزیر امور خارجه گفت: هنوز سوال است که آیا اروپا قادر است خود را از تحریم های آمریکا رها کند و با تحریم های آنها مقابله کند یا نه .ما منتظر هستیم تا بسته پیشنهادیی اتحادیه اروپا به ایران ارائه شود و ببینیم تا چه حد خواسته های ما تامین می شود.
وی اضافه کرد: اینکه می گوییم برجام در اتاق مراقبت های ویژه است به این معنی نیست که برجام در حال از بین رفتن است بلکه به معنی این است که به مراقبت نیاز دارد.
عراقچی اظهار داشت:اگر ما به خواسته های خودمان نرسیم همانطور که رهبری فرمودند برجام و تحریم نمی تواند با هم باشد و این پذیرفتنی نیست که ایران به تههدات خود پایبند باشد و درعین حال تحریم هم همزمان وجود داشته باشد.