«شما با من طرف هستید؛ من به عنوان یک سرباز پاسخ شما را می‌دهم.» یک پاسخ منحصر به فرد از سوی حاج‌قاسم سلیمانی خطاب به دونالد ترامپ وقتی که در یک توئیت پاسخ تندی به سخنان روحانی داده بود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سخنرانی فرمانده سپاه قدس آن‌چنان توفانی و قاطع بود که همگان را شگفت زده کرد. فرمانده نیروی قدس سپاه، پنجشنبه، در یادواره عملیات رمضان در همدان با اشاره به سخنان سخیف ترامپ علیه ایران، گفت: «از آنچه فکر کنید به شما نزدیک‌تریم. یادتان باشد طرف حساب شما من هستم و نیروی سپاه قدس نه تمام نیروهای مسلح، شما که می‌دانید توان ایران در جنگ نامتقارن چقدر است؟» سردار قاسم سلیمانی با اشاره به سخنان ارزشمند رئیس‌جمهور علیه آمریکا، گفت: «رئیس‌جمهور عزیز و ارزشمند ما کلمات دقیقی که از قلب و وجدان ملت ایران بود را بر زبان جاری کرد. من می‌دانم در کشور کسانی هستند که به نوعی تحرک می‌کنند تا این بیانات را ضعیف کنند و علیه آن گفتاری داشته باشند که این روش غلط است.»

او با بیان اینکه بیانات شجاعانه و قابل افتخار رئیس‌جمهور بسیار اثرگذار بود و هرکس بخواهد این روش و بیان را تضعیف کند خائن است،  افزود: «رئیس‌جمهور آمریکا در جواب رئیس‌جمهور عزیزمان مطالب سخیفی را در توئیت خود بیان کرده است که در شأن رئیس‌جمهور کشور بزرگ اسلام نیست جواب این سخنان بی‌ارزش را بدهد.» فرمانده سپاه قدس با اشاره به اینکه من به‌عنوان سرباز ملت جواب ترامپ را می‌دهم، گفت: «آقای ترامپ! تو به چه جراتی ما را تهدید می‌کنی؟» سردار سلیمانی با بیان اینکه رئیس‌جمهور آمریکا با دنیا و کشورهای دیگر با ادبیات کسی که اداره‌کننده کاباره است، حرف می‌زند که جای تأسف دارد، تأکید کرد: «به‌رغم اینکه یک‌سال از رئیس‌جمهوری ترامپ می‌گذرد هنوز ادبیات او قمارخانه‌ای  و کاباره‌ای است؛ وقتی با کشورهای اروپایی، چین، روسیه، کره و جهان حرف می‌زند، این احساس به انسان دست می‌دهد که یک قمارباز حرف می‌زند و این یعنی شأن یک ملت را شکستن.» او با اشاره به سخنان بی‌پایه و اساس ترامپ مبنی بر اینکه علیه ایران کاری‌ می‌کنم که سابقه نداشته باشد، خطاب به او عنوان کرد: «تو که سابقه قبل را نداری و به دلیل اینکه فکرت مشغول چیزهای دیگری است فکرت به سؤال‌پرسیدن هم نمی‌رود. حداقل از سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا بپرس که قبل از تو هم هیچ‌کس نتوانسته علیه ایران کاری انجام دهد.»

فرمانده سپاه قدس به ترامپ گفت: «اول بپرس تا حرف‌های نادانسته بر زبان جاری نکنی؛ شما در این 20‌سال چه می‌توانستید علیه ایران انجام دهید که نکردید؟ اما پیروزی از آن ملت ایران بود.» سردار سلیمانی ادامه داد: «آمریکا وقتی با 110‌ هزار سرباز، ‌هزاران دستگاه تانک و نفربر، امکانات نظامی، صدها فروند هواپیمای جنگی و هلیکوپترهای پیشرفته به طالبان به‌عنوان یک سازمان کم‌بنیه و با امکانات کم حمله کرد، نتوانست کاری از پیش ببرد، این کشور عروسی‌ها را تبدیل به عزا کرد و روستاها و شهرهای بسیاری را با خاک یکسان کرد اما در افغانستان هم شکست خورد.» او خطاب به ترامپ گفت: «بیش از 60  درصد از کشته‌های شما مردان عادی بودند، 17 سال با 110‌ هزار نیرو، دنیا را بسیج کردید، اما چه غلطی کردید؟ کشور افغانستان یک کشور فقیر بود، در این کشور چه غلطی کردید که امروز برای ما خط‌ونشان می‌کشید؟ مگر نه این است که امروز پیش طالبان التماس می‌کنید برای صلح و گفت‌وگو؟ غیر از این است که شما کشور پاکستان و دولت افغانستان را برای مذاکرات صلح تحت فشار قرار داده‌اید؟ غیر از این است که این سازمان تمام آن کشور نبود؟ مقابل آن چه‌کار توانستید بکنید که برای ما خط‌ونشان می‌کشید؟» او عنوان کرد: «شما با 160‌ هزار سرباز و چند برابر آنچه در افغانستان استفاده کردید، مغرورانه به عراق حمله کردید اما چه اتفاقی افتاد؟ از فرمانده وقت خودتان بپرسید که چه کسی را نزد من فرستاد و گفت آیا می‌شود به ما مهلت دهید، از نفوذتان استفاده کنید تا سربازان ما این چند ماه مورد حمله مجاهدان عراق قرار نگیرند تا از این کشور خارج شویم؟ یادتان رفته در درون تانک‌ها برای سربازان‌تان پوشک بزرگسالان مهیا می‌کردید؟ آن‌وقت امروز کشور بزرگ ایران را تهدید می‌کنید؟ با چه پیشینه‌ای تهدید می‌کنید؟» فرمانده سپاه قدس با بیان اینکه آمریکا وحشتناک‌ترین جنایاتی که در قرون وسطی انجام می‌شد را در عراق و افغانستان انجام داد، افزود: «حادثه زندان ابوغریب علی‌الابد ننگ شماست. در جنگ 33روزه پشت رژیم صهیونیستی که کشوری قلابی است و مثل یک وزنه آویزان شماست و شما را در منطقه غرق کرده است، ایستادید و در غزه جنایات مختلفی انجام دادید، اما چه غلطی توانستید بکنید؟ غیر از این است که همه شروط حزب‌الله در جنگ 33روزه و همه شروط حماس، جهاد و گروه‌های دیگر فلسطینی را پذیرفتید؟» سردار سلیمانی ادامه داد: «شما یک جنگ با پشتوانه دو‌هزار‌ میلیارددلاری را در یمن به نتیجه نرساندید. یک سازمان در یمن در مقابل شماست ولی در مقابل پیشرفته‌ترین امکانات جنگی شما پیروز شده است. در این چهار سال چه چیزی را به دست آوردید؟ دریای سرخ که یک دریای امن بود را ناامن کردید، ریاض و عربستان را که صد سال بود یک خمپاره در آن شلیک نشده بود امروز زیر آتش قرار دادید؛ امروز برای ما خط‌ونشان می‌کشید؟» او با بیان اینکه لازم نیست نیروهای مسلح ایران وارد شوند، من خودم و نیروی قدس سپاه حریف شما هستیم، گفت: «بدانید هیچ شبی نیست که ما به فکر نابودی شما نخوابیم و به آن فکر نکنیم.» فرمانده سپاه قدس در ادامه خطاب به ترامپ افزود: «آقای ترامپ قمارباز! به شما می‌گویم بدان، در آنجایی که فکر نمی‌کنید ما در نزدیک شما هستیم؛ ما ملت شهادتیم، ما ملت امام حسینیم، بهتر است بپرسی، ما حوادث سختی را پشت‌سر

 گذاشتیم.»

  سخنان جنجالی روحانی

اما این ماجرا از آنجا آغاز شد که حسن روحانی در جمع سفرا خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود: «آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم. با دم شیر بازی نکنید، پشیمان‌کننده است؛ چراکه پشیمانی ابدی برای شما به‌همراه خواهد داشت و این از توان شما ساخته نیست. شما نمی‌توانید ملت ایران را علیه منافع ایران بسیج کنید، چراکه ملت ایران منافع خود را می‌فهمند و برای آن فداکاری می‌کند.» این سخنان با واکنش ترامپ مواجه شد. او در توئیتی با حروف بزرگ انگلیسی، نوشت: «خطاب به رئیس‌جمهور روحانی؛ هرگز و هیچ‌وقت دوباره آمریکا را تهدید نکن وگرنه از پیامدهایی رنج خواهید برد که نظیرش را کمتر کسی در تاریخ تجربه کرده است. ما دیگر کشوری نیستیم که سخنان دیوانه‌وار شما از خشونت و مرگ را تحمل کند.» اما روحانی خطاب به ترامپ گفت: «مراقب باش! به نظر من حرفی که برخی از مقامات آمریکایی‌ زدند که می‌خواهیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم، یک گزافه‌گویی است که هیچ‌وقت قادر نیستند آن را عملی کنند. آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند می‌خواهند به‌طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند؛ چراکه این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن‌وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.» سردار سلیمانی بعد از این سخنان در نامه‌ای خطاب به روحانی نوشته بود: «آنچه از فرمایشات حضرت‌عالی در رسانه‌ها منعکس شد، مبنی بر اینکه اگر نفت جمهوری اسلامی ایران صادر نشود، تضمینی برای صدور نفت کل منطقه نمی‌باشد و بیانات بسیار ارزشمندی که در موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی فرمودید، مایه مباهات و افتخار است. حقیر به‌عنوان سرباز ولایت و این ملت سرفراز و با همه جان به حضور جناب‌عالی عرض می‌کنم؛ این همان دکتر روحانی است که ما شناخت داشتیم و داریم و می‌بایست باشد.» او در ادامه نوشت: «شما با سخنان حکیمانه، ارزشمند و قدرتمندانه خودتان رهبر عزیز، ملت بزرگوار ایران اسلامی و مسلمانان جهان را سرافراز نمودید. دست شما را برای ایراد این سخنان به‌موقع، حکیمانه و صحیح می‌بوسم و برای هر سیاستی که مصلحت نظام اسلامی باشد، در خدمت هستیم.»