ایرنا- به موازات دیپلماسی اروپایی در تعامل با ایران، تهدیدهای آمریکا مبنی بر اتخاذ اقدامات جدید علیه ایران بیانگر تلاش برای واداشتن تهران به موافقت با ابتکار عمل فرانسه با حداقل شروط ممکن است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نوشته روزنامه " الاخبار" لبنان، با توجه به سفر امانوئل بون، فرستاده ویژه رئیس جمهور فرانسه به تهران روشن است که ابتکار عمل فرانسه برای حل و فصل تنش بر سر توافق هسته‌ای دو بعد اصلی به شرح زیر دارد:

اول: نجات توافق هسته‌ای از طریق بررسی اقدامات اخیر ایران در خصوص برنامه هسته‌ای که منجر به افزایش میزان غنی سازی اورانیوم بیش از میزان مورد توافق شد تا از این طریق اروپا را به وفاداری به تعهدات خود ملزم کند.

دوم: تلاش برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن یا دست کم پیدا کردن حد و مرزهایی که هر دو طرف برای گفتگو قبول داشته باشند که این خود به تنهایی می‌تواند اروپا را از فشارهای آمریکا نجات دهد.

الاخبار افزود: وزارت خارجه فرانسه پیش از این، مأموریت بون در تهران را در چارچوب تلاش برای فراهم کردن امکان بحث و بررسی برای جلوگیری از هرگونه شدت مواضع غیر قابل کنترل عنوان کرده و آمریکا را به ابتکار عمل برای آرام کردن اوضاع تشویق کرد.

این در حالی است که با توجه به اظهارات "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه ایران مبنی بر اینکه "نمی‌توان هیچ مذاکراه ای تحت فشار برگزار کرد و نیز سخنان "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران در مورد اینکه کشورش راه دیپلماسی و گفت و گو را باز نگاه داشته است، باید گفت، تعامل ایران در قبال ابتکار عمل فرانسه با نوعی استقبال و احتیاط همراه است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .