معاون صدر اعظم آلمان با بیان اینکه به طرح آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف دریایی در منطقه خلیج فارس بدبین است، گفت این طرح را ایده خوبی نمی‌داند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اولاف شولتز» وزیر دارایی و معاون صدر اعظم آلمان می‌گوید همه طرف‌ها باید برای کاهش تنش در منطقه خلیج فارس و جلوگیری از بروز یک بحران تازه، تلاش کنند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، شولتز روز سه‌شنبه در مصاحبه با نشریه «فونکه» در مورد تنش‌های اخیر منطقه، گفت: «هدف تمام سیاستمداران مسئول، باید رصد هوشیارانه و دقیق اوضاع و خودداری از حرکت به سمت یک بحران بزرگتر باشد.»

شولتز همچنین گفت آلمان در موضوع ایران هماهنگی نزدیکی با فرانسه و انگلیس دارد و هدف اصلی سه کشور همچنان حفظ توافق هسته‌ای است.

او در مصاحبه‌ای دیگر که امروز با شبکه «زد دی اف» انجام شده، با تکرار این موارد، در مورد طرح آمریکا برای ایجاد ائتلاف دریایی در منطقه خلیج فارس، گفته است: «من به این [طرح] بسیار بدبین هستم و فکر می‌کنم افراد زیاد دیگری هم بدبینی مشابهی دارند.»

معاون صدر اعظم آلمان با اشاره دوباره به لزوم حفظ آرامش در خلیج فارس، گفت: «به همین دلیل است که فکر می‌کنم این ایده خوبی نیست.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا دیگر احزاب حاضر در ائتلاف حاکم آلمان نیز همین موضع را دارند، گفت: «بله، احساس من این است.»

روز گذشته هم وزارت خارجه آلمان در واکنش به گفته‌های سفیر آمریکا در برلین که اروپایی‌ها را به پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس دعوت کرده بود، گفت آلمان هیچ قولی در این رابطه به واشنگتن نداده است.

وزارت خارجه آلمان از ارائه جزئیات درباره طرح آمریکا خودداری کرده، اما گفته است که «کاستن از تنش‌ها و تلاش‌های دیپلماتیک باید در اولویت قرار بگیرند.»

برلین پیش از این نیز پیوستن به «کارزار فشار حداکثری» آمریکا به ایران را رد کرده بود.

آمریکا که در سه ماه گذشته با اقداماتی نظیر لغو معافیت‌های تحریمی واردکنندگان نفت ایران، اعزام چند هزار نیروی نظامی و استقرار ناو هواپیمابر و بمب‌افکن در منطقه، به تنش در خلیج فارس دامن زده است. واشنگتن همچنین در تلاش است تا به بهانه «حراست از آزادی تردد دریایی»، ائتلافی نظامی در خلیج فارس و تنگه هرمز ایجاد کند.

 

کاخ الیزه: برای موافقت تمام طرف‌های برجام با مذاکرات تلاش می‌کنیم

کاخ الیزه با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه تاکید کرد: این وظیفه فرانسه است که برای موافقت تمام طرف‌های برجام با یک مذاکرات باز تلاش کند.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی تلگراف، کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه سه‌شنبه شب در یک تماس تلفنی با حسن روحانی همتای ایرانی‌اش به گفت‌وگو و رایزنی پرداخته و بر خواست خود برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا تاکید کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: این وظیفه فرانسه است که تمام تلاش خود را برای اطمینان از موافقت تمام طرف‌ها با یک مذاکرات باز به کار گیرد.

کاخ الیزه افزود: آقای مکرون گفت‌وگویی طولانی با رئیس جمهوری ایران حین گذراندن تعطیلات سالانه سران فرانسه داشته و در صحبت‌هایش بر لزوم ابتکاری برای کاهش تنش‌ها تاکید کرده است.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در تماس تلفنی همتای فرانسوی‌اش با وی، نتایج سفر نماینده ویژه خود به فرانسه را مثبت ارزیابی و بر ادامه گفت‌و گوها در مسیر اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام تاکید کرد.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه هدف برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها بوده است، افزود: متاسفانه علی رغم پایبندی کامل ایران به تعهدات، تنها بخشی اندک از منافع اقتصادی ایران تامین شد و پس از خروج آمریکا از برجام نه تنها شاهد اقدام جدی از سوی اروپا در این زمینه نبودیم، بلکه برخی از شرکت های اروپایی نیز در پیروی از تحریم یکجانبه آمریکا، از ایران خارج شدند.

روحانی با بیان اینکه تروریسم اقتصادی آمریکا اقدامی ضد انسانی از جمله در زمینه تامین نیازها و کالاهای اساسی مردم بوده، گفت: پایبندی کامل به تعهدات برجام از سوی ایران در شرایطی که طرف مقابل به حداقل تعهدات خود عمل نمی‌کند، برای ملت ایران پذیرفتنی نیست.

وی در ادامه سیاست‌های تنش آفرین آمریکا در منطقه را دربردارنده آثار منفی در امنیت و ثبات روابط فرا منطقه ای و بین المللی خواند و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره اصلی‌ترین تامین کننده امنیت و آزادی کشتیرانی در منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بوده و خواهد بود.

رئیس جمهوری افزود: ایران آغازکننده هیچ تنشی در منطقه نبوده و نخواهد بود اما در مقابل هرگونه تنش آفرینی با قدرت از منافع خود دفاع می‌کند.

وی همچنین با استقبال و قدردانی از تلاش‌های رئیس جمهور فرانسه در راستای حل و فصل مسائل و مشکلات، تاکید کرد: ایران همواره از هرگونه ابتکار در جهت دستیابی به راه حل های عادلانه و گفتگوهای سازنده استقبال می‌کند.

مکرون نیز تصریح کرد: همه تلاش خود را برای تامین منافع ایران در برجام به کار خواهیم گرفت

وی در این تماس تلفنی، سفر نماینده ویژه رئیس جمهور کشورمان به فرانسه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: فرانسه همه تلاش خود را در راستای تامین منافع ایران در برجام و عادی سازی روابط اقتصادی تهران با دیگر کشورها  به کارخواهد گرفت.

مکرون در ادامه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را یکجانبه و غیرقابل قبول دانست و تصریح کرد: باید برای کاهش تنش‌ها در منطقه و رسیدن به نتیجه مثبت، همکاری و شتاب بیشتری در مسیر انتخاب راه حل مناسب و عادلانه داشته باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .