در پی درخواست‌های واشنگتن از «کانبرا» برای پیوستن به ائتلاف نظامی این کشور در تنگه هرمز، نخست‌وزیر استرالیا شروطی را برای بررسی موضوع پیوستن به این ائتلاف آمریکایی تعیین کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالیکه وزیر دفاع استرالیا تأکید کرده بود که کشورش هنوز تصمیمی برای پیوستن به ائتلاف نظامی دریایی واشنگتن در تنگه هرمز، تصمیماتی اتخاذ نشده است، «اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا، خواستار شفاف‌سازی درباره این ائتلاف شد.

بنا به گزارش روزنامه «آسترالین»، موریسون در اظهاراتی تأکید کرد که در صورت محقق شدن دو شرط، احتمال بررسی درخواست آمریکا برای پیوستن استرالیا به ائتلاف دریای در تنگه هرمز وجود دارد.

وی در این خصوص گفت که قبل از آنکه استرالیا موضوع پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا را مورد برررسی قرار دهد، باید جزئیات مأموریت آمریکا در تنگه هرمز و همچنین اندازه این ائتلاف بین‌المللی مشخص شود.

با اینحال، موریسون استدلال برخی مقامات سابق کشور خود از جمله «باب کار» وزیر خارجه سابق و برخی کشورهای دیگر مبنی بر احتمال تقابل نظامی آمریکا و ایران در صورت تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز را رد کرد و گفت: «من دقیقاً عکس این قضیه فکر می‌کنم».

وی ادامه داد: «بسیار مهم است که این ابتکار عمل خاص را از موضوعات وسیع‌تر دیگر در ارتباط با تنش‌های مرتبط با ایران در خصوص موضوعات دیگر از جمله اشاعه هسته‌ای، جدا کنیم. این یک مسئله متفاوت است».

این مقام استرالیایی درباره ائتلاف دریایی آمریکا توضیح داد: «تلاش‌های بین‌المللی که بحث‌هایی درباره آن صورت گرفته است، یک هدف را دنبال می‌کند و آن تنش‌زدایی و تضمین آزادی عبور و مرور کشتی‌ها و (ایجاد) خطوط کشتیرانی امن در میان این بخش بسیار حساس از جهان (تنگه هرمز) است».

موریسون سپس با اشاره به این موارد تصریح کرد: «اینها محرک‌ها و  موضوعاتی هستند که در صورتیکه بخواهیم در هرگونه از آن عملیات‌ها مشارکت کنیم، در نظر خواهیم گرفت».

اظهارات موریسون در حالی مطرح شده است که پیش از این باب کار در گفت‌وگو با روزنامه «آسترالین» هشدار داده بود که هرگونه مأموریت محافظت از کشتیرانی از دیگر نقاط درگیری دولت ترامپ با ایران، قابل جداسازی نیست.

طبق این گزارش، واشنگتن در حالی تلاش می‌کند تا به بهانه محافظت از کشتیرانی در تنگه هرمز ائتلافی نظامی تشکیل دهد که همپیمانان اروپایی این کشور از ترس آنکه این ائتلاف به تقابل نظامی با ایران کشیده شود، تمایل چندانی برای پیوستنن به این ائتلاف ندارند.

لاوه بر آمریکا، دولت انگلیس نیز روز دوشنبه گذشته به کشورهای اروپایی پیشنهاد داده بود تا ناوگان دریایی با ماموریت حفاظت از کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز و خلیج فارس ایجاد کنند تا از تکرار حوادثی مشابه توقیف نفتکش آنها توسط ایران رخ ندهد.

منابع خبری پیش از این از گسترش اختلافات میان انگلیس و آمریکا بر سر ایران خبر داده‌اند. نشریه تایم اول مرداد ماه گزارش داده بود «رابطه خاص» بین انگلیس و آمریکا پس از بروز برخی تنش‌ها بر سر ایران لطمه دیده و دولت انگلیس چندی پیش (قبل از توقیف نفتکش تحت پرچم انگلیس توسط ایران) درخواست کمک دولت «دونالد ترامپ» علیه ایران را در خلیج فارس رد کرده است. 

 

تحلیلگران آمریکایی: اختلاف آمریکا و متحدانش بر سر ایران در حال افزایش است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مخالفت بریتانیا در همراهی با رویکرد تند دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» باعث شده تحلیلگران و کارشناسان سیاسی درباره آینده «روابط خاص» واشنگتن و لندن احساس نگرانی کنند.

«ایلان گلدنبرگ» مقام پیشین وزارت خارجه و مدیر کنونی برنامه امنیت خاورمیانه در «مرکز امنیت نوین» آمریکا به نشریه «هیل» گفت: «اینکه آمریکا و نزدیک‌ترین متحدش [انگلیس] نمی‌توانند بر سر چنین موضوع بنیادینی با هم کار کنند، نشانه وحشتناکی است».

گلدنبرگ ضمن اشاره به اظهارات چند روز پیش «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه انگلیسی‌ها باید خودشان از کشتی‌هایشان حفاظت کنند، توضیح داد: «این [اظهارات] نشان می‌دهد که روابط [آمریکا و انگلیس] هم‌اکنون در چه وضعیتی قرار دارد».

وی با بیان اینکه متحدان آمریکا نگرانند که با مشارکت در طرح ائتلاف دریایی این کشور، به تقابل نظامی احتمالی واشنگتن با تهران کشیده شوند، اظهار داشت: «آنها نگرانند که اگر کاری مانند عملیات آزادی ناوبری برای حفاظت از کشتی‌های بریتانیایی انجام دهند، در صورت اشتباه پیش رفتن جایی از کار و وقوع یک درگیری، آمریکا آنها را به داخل آن بکشاند».

«جان آلترمن» کارشناس امنیت بین‌المللی در اندیشکده «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل» نیز به این نشریه گفت که تعلل انگلیس در پیوستن به گشت دریایی آمریکا نشان‌دهنده فاصله روزافزون بین واشنگتن و متحدانش بر سر موضوع ایران است.

آلرتمن با بیان اینکه در دوران گذشته عدم قطعیت در حوزه خلیج فارس باعث ایستادن کشورها در کنار آمریکا می‌شد، تصریح کرد اما اکنون بی‌اعتمادی به تمایلات آمریکا و تشکیک در کمک‌رسانی واشنگتن به کشورهایی که مورد انتقام [ایران] قرار می‌گیرند، باعث شده واکنش‌هایی مختلفی را شاهد باشیم.

وی در این باره توضیح می‌دهد: «بخشی از آن به دلیل هراس از کشیده شدن به اقدام [نظامی] آمریکا علیه ایران و بخشی دیگر به دلیل نگرانی از انتقام گرفتن ایران به‌خاطر همراهی آنها با ایالات متحده و همچنین عدم حمایت واشنگتن است. این یک وضعیت باخت-باخت است».

«آدام کینزینگر» عضو کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز با ابراز نگرانی از وجود نشانه‌هایی از شکاف بین واشنگتن و متحدانش در موضوع ایران، اذعان کرد: «معتقدم که اگر چنین چیزی درست باشد، نشانه بدی است».

دولت انگلیس روز دوشنبه به کشورهای اروپایی پیشنهاد داده بود تا ناوگان دریایی با ماموریت حفاظت از کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز و خلیج فارس ایجاد کنند تا از تکرار حوادثی مشابه توقیف نفتکش آنها توسط ایران رخ ندهد.

نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جمعه بیست‌وهشتم تیرماه به درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی بندرعباس، یک نفتکش تحت پرچم انگلیس را در نزدیکی تنگه هرمز و به دلیل نقض قوانین و مقررات دریانوردی توقیف کرد. این اقدام دو هفته پس از آن صورت گرفت که نیروهای ویژه ارتش انگلیس به یک کشتی حامل نفت ایران که از آب‌های بین‌المللی نزدیک «جبل طارق» در حال گذر بود حمله کرده و آن را توقیف کردند.

رویترز همچنین چندی پیش به نقل از منابع متعددی در کشورهای متحد آمریکا گزارش داده بود که به دلیل اینکه مشارکت در پیشنهاد واشنگتن برای تشکیل ائتلاف دریایی، به زعم تهران اقدامی ضد ایرانی است، این دولت‌ها تمایل چندانی برای همراهی با آمریکا ندارند.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .