ایسنا نوشت: وزیر امورخارجه اسبق انگلیس با هشدار نسبت به افزایش تنش‌ها در منطقه گفت: اگر وزیر خارجه بودم برای آزادی نفتکش انگلیس در ازای آزادی نفتکش حامل نفت ایران توافق می‌کردم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

جک استراو وزیر امورخارجه اسبق انگلیس در گفت‌وگو با یک برنامه خبری- تحلیلی در شبکه بی‌بی‌سی در پاسخ به سوالی درباره احتمال وقوع درگیری در آب‌های خلیج فارس اظهار داشت که باتوجه به بالا بودن تنش‌ها ممکن است هر رویداد تصادفی به یک اتفاق جدی با ایران منجر شود.

وی ادامه داد: در این صورت ممکن است به سادگی شاهد غرق شدن قایق‌های تندروی ایرانی باشید و ایران نیز در تلافی مین‌هایی را (در منطقه) کار بگذارد. سپس کافی است یک مین منفجر شود تا یک درگیری جدی شکل بگیرد.

جک استراو همچنین در پاسخ به این سوال که آیا انگلیس باید برای کاهش تنش‌ها، نفتکشی که در جبل‌الطارق توقیف کرده را آزاد کند تا ایرانی‌ها نیز نفتکش انگلیسی را آزاد کنند؟ گفت: اگر من هنوز وزیر خارجه بودم به دنبال توافقی می‌رفتم که شامل آزادی نفتکش حامل نفت ایران در جبل‌الطارق در ازای آزادی نفتکش انگلیس در تنگه هرمز باشد. همچنین این توافق شامل آزادی نازنین زاغری در ازای پرداخت پولی بود که ما بدون تردید برای فروش تانک به ایران بدهکاریم، تانک‌هایی که پولشان پرداخت شد اما هیچ‌وقت تحویل داده نشد.

گفتنی است وزیر امور خارجه انگلیس اخیرا اعلام کرد: هیچ گونه تبادل نفتکش ها با ایران وجود نخواهد داشت و آنها باید نفتکش ما را آزاد کنند. 

دومینیک راب افزود: تهران باید به قوانین بین المللی احترام بگذارد.  او افزود: ما خواهان آزادی نفتکش انگلیسی هستیم و تبادل نفتکش صورت نخواهد گرفت.  او همچنین اعلام کرد که واشنگتن از طرح امنیت دریانوردی در خلیج(فارس) تحت رهبری اتحادیه اروپا حمایت می کند. 

دومینیک راب، به رادیو بی.بی.سی گفت: این یک تبادل نیست. موضوع نوعی مبادله پایاپای نبوده بلکه قانون بین‌المللی و حمایت از قوانین سامانه قانونی بین‌المللی است و این چیزی است که ما بر سر آن پافشاری خواهیم کرد.  حسن روحانی، رئیس جمهور اخیرا با تأکید بر اینکه ایران هیچگاه به دنبال تنش و درگیری نبوده است، گفته بود: به دنبال ادامه تنش با برخی از کشورهای اروپایی نیسیتیم و چنانچه به چارچوب‌های بین‌المللی متعهد باشند و از اقدامات خلاف خود از جمله آنچه در جبل الطارق انجام دادند دست بردارند، پاسخ متناسبی نیز از ایران دریافت خواهند کرد. 

کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی هم گفته است: اگر انگلیسی‌ها هر چه زودتر نفتکش ایران را آزاد کنند، ما هم می‌توانیم مراحل قضایی رسیدگی به تخلفات نفتکش انگلیسی را تسریع کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .