عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: گزارش‌ها نشان داد که در شرایط تحریم، صادرات غیر نفتی نسبت به ۹ ماه گذشته ۲ برابر شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

​حشمت الله فلاحت‌پیشه در گفت‌‎وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دل بریدن ملت و مسئولان از بیگانگان باعث جوشیدن کشور از درون شده است، گفت: صحبت‌های مقام معظم رهبری یک سری شاخص‌هایی دارد که یکی از شاخص‌ها این است که در شرایط تحریم، صادرات غیر نفتی ایران 2 برابر شد یعنی در گزارش 9 ماهه زمان تحریم‌های جدید که آمریکایی‌ها تحریم‌ها را آغاز کردند با 9 ماه اول نشان داد که صادرات غیر نفتی 2 برابر شد.

وضعیت مدیریت اقتصادی رضایت بخش نیست

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی افزود: بخش عمده‌ای از صرفه‌جویی‌ها صورت گرفت و بسیاری از کارهای اقتصادی صرفه پیدا کرد هر چند که همچنان از وضعیت مدیریت اقتصادی راضی نیستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اما زمانی که این شرایط به درون سفره مردم برگردد و وضعیت اقتصادی مردم بهتر و مشکلات کمتری داشته باشند، در آن زمان دولت موفق عمل کرده است.

سیاست‌هایی که باعث تقویت مصرف‌گرایی در کشور شود به نفع مردم نیست

این نماینده مردم در مجلس یادآور شد: کنترل نرخ ارز و برخی سیاست‌های تولید و صادرات که شکل گرفته نشان می‌دهد که در شرایط کنونی سیاست‌هایی که باعث تقویت مصرف‌گرایی در کشور شود به نفع مردم نیست.

 

 

چرا "ترامپ" از "مکرون" و اروپایی ها عصبانی است؟

 

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به توئیت ترامپ مبنی بر اینکه فرانسه نماینده آمریکا برای مذاکره با ایران نیست، گفت: واقعیت این است که ایران باید ظرافتی را در سیاست خارجی بین موضوع اختلاف ما با آمریکا و اختلاف آمریکا با اروپا رعایت کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: به هر حال هر چه کشورهای اروپایی به ویژه "مکرون" تلاش می کنند خود را میانجی‌گر اختلاف کلان بین ایران و آمریکا نشان دهد و رایزنی هایش را در خدمت راهبردی به اسم نجات برجام تعریف کند به همان میزان عصبانیت ترامپ و آمریکایی ها را به دنبال خواهد داشت.

چالش آمریکا در برجام با ایران و اروپا

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: اصولا آمریکایی ها در موضوع برجام چالش اول شان با ایران است و چالش دوم شان با دیگر کشورهای عضو برجام به ویژه اروپایی ها است.

وی اظهار داشت: ترامپ بارها اعلام کرده برجام حاصل سیاست فشار آمریکا بود ولی بهره اقتصادی آن به اروپا رسید، اشاره او به 70 میلیارد دلار موافقتنامه های تجاری است که بعد از برجام و عمدتا بین ایران و کشورهای اتحادیه اروپا بسته شد البته اکثرا بعد از خروج ترامپ سرنوشت نامعلومی پیدا کردند.

فلاحت پیشه در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه باید اختلاف آمریکا با اروپا را جدا از اختلاف آمریکا با ایران دانست، گفت: به هر حال آمریکایی ها و ترامپ اختلاف با ایران را مربوط به این دو کشور می دانند و نهایتا راهکار آن باید بین ایران و آمریکا شکل بگیرد.

اروپا به تکلیف خود در برجام عمل کند

این نماینده مردم با تاکید براینکه اروپایی ها تکلیف خود را عملی کنند، اظهار داشت: ایران باید از مکرون و کشورهای اروپایی بخواهد که هدف غیر واقعی را در دستور کار قرار ندهند بلکه به تکلیف خودشان عمل کنند، تکلیف آنها در شرایط کنونی نجات برجام نیست بلکه عمل به تکلیف در قالب برجام است؛ چرا کشورهای اروپایی به تکلیف خود در قبال برجام عمل نکرده اند؟

وی بیان داشت:یکی از دلایلی که برجام پایدار نمانده همین موضوع است، اگر کشورهای اروپایی از جمله فرانسوی ها که شرکت توتال اولین شرکتی بود که از ایران رفت، بر تعهدات خود پایبند می ماندند، اکنون برجام واقعیت پایداری بود که می توانست بنیان خوبی برای چانه زنی، تقابل و یک جانبه گری با آمریکا باشد.

فلاحت پیشه عنوان کرد:  چون راهبرد ترامپ یک جانبه گرایانه است،  هر چه اروپایی ها صاحب نقش شوند، آمریکایی ها بیشتر عصبانی می شود.

قطع رابطه بین اروپا و آمریکا اتفاق نمی افتد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه از توئیت ترامپ و وزیر خارجه فرانسه برداشت جدایی اروپا از آمریکا را ندارد، گفت: آمریکا و اروپا منافع عمده ای دارند که این منافع در مقاطع خاص در واقع دچار چالش می شود ولی قطع مناسبات با هم ندارند.

وی ادامه داد: همان طور که بوش پسر یکجانبه گرایانه رفتار کرد و نوسان در رابطه بین اروپا و آمریکا ایجاد شد اوباما 8 سال رابطه خوبی با اروپا ایجاد کرد، اکنون در دوران ترامپ چنین نوسانی به واسطه سیاست یکجانبه گرایانه در حوزه اقتصادی شکل گرفته است که قطعا باعث قطع رابطه اروپا با آمریکا نمی شود، بلکه آمریکایی ها می خواهند بخشی از هزینه های مدیریت و هژمونی بین المللی را بر دوش اروپا بگذارند و در عین حال سهم آمریکا در حوزه سود آوری تحول روز دنیا لحاظ شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دونالد ترامپ در توییتی نوشته است: ایران در مضیقه مالی بدی قرار دارد. آن‌ها شدیدا می‌خواهند با آمریکا وارد مذاکره شوند اما از طرف کسانی که خود را نماینده ما می‌نامند - همانند امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه - پیام‌های ضد و نقیضی دریافت می‌کنند.  می‌دانم که نیت مکرون همانند بقیه خیر است اما هیچکس جز ایالات متحده برای ایالات متحده صحبت نمی‌کند. کسی به هیچ شکل یا طریقی حق نمایندگی از طرف ما را ندارد.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در واکنش به توییت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: مذاکرات فرانسه با ایران همراه با خودمختاری کامل است. ما به سختی در تلاشیم تا صلح و ثبات را در منطقه برقرار کنیم و از تنش‌ها بکاهیم. ما برای این کارها نیازی به اجازه آمریکا نداریم.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .