مصباحی مقدم، درباره آخرین تحولات مرتبط با کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفت: هنوز نتایج بحث هایی که در کمیسیون های مربوطه در مورد لایحه کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) بوده است به صحن مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده نشده است. ظاهرا هیچ عجله ای در مجمع برای رسیدگی به این دو کنوانسیون وجود ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حجت الاسلام، غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره آخرین تحولات مرتبط با کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفت: هنوز نتایج بحث هایی که در کمیسیون های مربوطه در مورد لایحه کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) بوده است به صحن مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده نشده است. ظاهرا هیچ عجله ای در مجمع برای رسیدگی به این دو کنوانسیون وجود ندارد.

به گزارش «انتخاب»، وی درباره عاقلانه ترین روش برای برخورد با این کنوانسیون ها گفت: بهترین روش همین کاری است که مجمع انجام می دهد. می دانید که دولایحه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم قبلا تصویب شده است، این دو قانون داخلی است و کاملا از کفایت لازم هم برخوردار است. اگر کسانی به دلیل ضرورت مبارزه با فساد سخن از پیوستن به "اف ای تی اف" می کنند باید گفت اشتباه می کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که با ایرنا گفت و گو می کرد، افزود: ضرورت مبارزه با فساد اقتضا نمی کند به "اف ای تی اف" بپیوندیم. ضرورت مبارزه با فساد اقتضا می کند این دوقانون داخلی را به شکل جدی و قوی در جامعه پیاده کنیم که این موضوع ربطی هم به مناسبات بین المللی ندارد.

مصباحی مقدم تاکید کرد: پیوستن به دولایحه باقی مانده در شرایط تحریمی غلط است. اقتضا ء این دو کنوانسیون این است که تمام مبادلات ما در سطح بین المللی شفاف باشد. شفافیت مبادلات خارجی مانع از دور زدن تحریم ها می شود، پس صبر می کنیم تا تحریم های آمریکا متوقف شود، سپس می توانیم نسبت به این دو کنوانسیون تصمیم عاقلانه بگیریم.

 

«اف‌ای‌تی‌اف» همچنان بلاتکلیف

 

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: دولت تا قبل از زمان تعیین شده از سوی اف‌ای‌تی‌اف به سوالات مجمع تشخیص مصلحت نظام پاسخ خواهد داد و مجمع نیز باید تا قبل از این زمان درباره لوایح اظهار نظر کند.

به گزارش خبرآنلاین، سرنوشت لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان نامعلوم و بلاتکلیف است. با وجود اینکه فضای کلی مجمع در ابتدای بررسی این لوایح مثبت به نظر می رسید اما شدت گرفتن یکباره تحریم های ایران از سوی آمریکا فضای مجمع را علیه لوایح پالرمو و CFT منفی کرد.

مدتی قبل نیز برای چندمین بار گروه اقدام ویژه مالی برای ایران یک مهلت چهارماهه در نظر گرفت تا درباره توصیه‌های FATF و الحاق به دو کنوانسیون بین‌المللی پالرمو و CFT تصمیم گیری کند با این تفاوت که در آخرین بیانیه گروه اقدام ویژه مالی در کنار مهلت چهارماهه موضوع تشدید نظارت‌ها بر ایران نیز مطرح شده است که هیچ بعید نیست که ایران بار دیگر به لیست سیاه بازگردد .

با این وجود مجمع تشخیص مصلحت نظام که به نظر می‌رسد هیچ عجله‌ای برای تصویت این لوایح ندارد سوالاتی را در ۹ محور به دولت ارسال کرده و از دولت خواسته برای تعیین تکلیف این لوایح به این سوالات پاسخ دهد. سوالاتی که به گفته معاون حقوقی رئیس جمهوری به بخش‌های مختلف دولت ارسال شده است و در زمان مقرر پاسخ آنها به مجمع ارسال خواهد شد.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور درباره آخرین وضعیت ۹ سوال ارجاع شده از سوی مجمع تشخیص به دولت به خبرآنلاین گفت: این سوالات به بخش‌های اقتصادی و حقوقی دولت به ویژه حوزه بانکی ارجاع شده است که منتظر پاسخ آنها هستیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به تمدید مهلت دوباره به ایران از سوی FATF و اعمال دو اقدام مقابله‌ای دیگر علیه ایران، گفت: مبانی پاسخ به سوالات آماده شده است و دولت حتما قبل از پایان مهلت تعیین شده  پاسخ ها را به مجمع ارسال خواهد کرد.

او همچنین گفت: به طور قطع مجمع نیز تا زمان تعیین شده  درباره لوایح پالرمو و CFT اظهارنظر خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .