رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: هیچ ادله ای که اثبات کند امام موسی صدر و دیپلمات های ربوده شده زنده و یا به شهادت رسیدند در دست نداریم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مجتبی ذوالنوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در پرسش به سوالی مبنی بر اینکه در روزهای گذشته رئیس پارلمان لبنان اذعان کرده است که امام موسی صدر و 2 تن از دیپلمات های ربوده شده ایرانی، زنده هستند و آنها را از زندانی به زندان دیگرانتقال داده اند حالا با توجه به این صحبت ها بحث زنده بودن دیپلمات ها و امام موسی صدر چه مقدارمورد تایید مسئولان جمهوری اسلامی ایران است؟اظهار داشت: در گذشته با کمیته تفحصی که  هنوز هم در این زمینه در حال فعالیت و تحقیق هستند و اتفاقا از بستگان دیپلمات ها و امام موسی صدر نیزهستنئد راجع به این عزیران در کمیسیون امنیت ملی جلساتی را برگزار کردیم.

وی در ادامه افزود: در حال حاضرهم در کمیسیون امنیت ملی مسئله زنده بودن و یا به شهادت رسیدن این بزرگواران مورد بررسی قرار می گیرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به مسئله زنده ماندن و یا به شهادت رسیدن دیپلمات ها و امام موسی صدر اشاره و تصریح کرد: دررابطه با این موضوع با جدیت نمی توانیم اظهار نظرکنیم چراکه شواهد قابل اعتمادی نداریم که به شکل قاطع اثبات کنیم که این ها زنده هستند و در فلان زندان، زندانی شدند.

نماینده مردم قم در ادامه افزود: مدارک قابل اعتمادی هم نداریم که ثابت کرده باشد این بزرگواران به شهادت رسیدند تا اینکه ما نا امید شویم و دست از پیگیری این مسئله برداریم اما در حال دنبال کردن این موضوع هستیم و چون همه اختیارات در دست ما نیست، رسیدن به حقیقت مقداری طولانی می شود.

عضو فراکسیون ولایی مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیگیری وزارت امور خارجه و دستگاه های مربوطه در رابطه با این قضیه چگونه است،اظهار کرد: وزارت امور خارجه،نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات آنچه که در توان داشتند را به کار گرفتند و در حال پیگیری هم هستند اما ما این را کافی نمی دانیم و چنین مسئله ای جدیت بیشتری را می طلبد.

 

 

ماجرای جسدی که به جای امام موسی صدر تحویل لبنانی‌ها داده شد

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهدی فیروزان، داماد امام موسی صدر در بخشی از گفتگوی خود با خبرآنلاین، درباره روند پیگیری پرونده ربودن امام موسی صدر پس از سقوط معمر قذافی، دیکتاتور لیبی گفت: من خودم به لیبی رفتم. قبل از انقلاب لیبی چهار مرکز اطلاعاتی وجود داشت. دومی یک تشکیلات اطلاعاتی بود که زیر نظر دفتر قذافی بود. تشکیلات اطلاعاتی سوم در ارتش بود. چهارمی که گروه خاصی بودند نامش "نسر" به معنای عقاب بود که پیچیده ترین دستگاه امنیتی بود.

وی افزود: دولت انقلاب در زمان آقای عبدالجلیل، اسناد و اطلاعات همه این ها را در مجموعه ای جمع کرد و نامش را کمیته امنیت عالی گذاشت. ما به لیبی رفتیم ، مذاکره کردیم و این اسناد را دیدیم. توسط دادستان لیبی و به دستور عبدالجلیل اولین نخست وزیر پس از انقلاب در قبال تعهداتی که به دولت لبنان داد همه این اسناد برداشته شد. ما وزیر دادگستری را دیدیم. او گفت که قضیه امام موسی صدر قضیه آدم ربایی است، ایشان به شهادت نرسیده و ما باید سریعا پیگیری کنیم.

فیروزان درباره جسدی که به جای جسد امام موسی صدر تحویل گروه تحقیق شده بود گفت: وزیر دفاع گفت که بخش های زیادی از بخش های زیادی از سرزمین لیبی هنوز آزاد نشده است. می گفت وضعیت شبیه قرارداد نانوشته‌ای بین ما و بعضی از عشایر است که آنها به کار ما کار ندارند ما هم به کار آنها کار نداریم. آقای عبدالجلیل گفت که من از علاقمندان به امام موسی صدر هستم و این موضوع را پیگیری می کنم.

داماد امام موسی صدر افزود: دادستانی لیبی در قراردادی که با دولت لبنان بسته بود گروه هایی را تشکیل دادند و با همدیگر همکاری کردند. انتهای قضیه به یک جسد رسیدند. DNA این جسد را بررسی کردند و مشخص شد که آن جسد، جسد وزیر خارجه خودشان است. یعنی بر اساس اسنادی که از قبل و بعد از انقلاب لیبی موجود است حتی احتمال شهادت امام موسی صدر وجود ندارد. دستگاه اطلاعاتی قذافی به گونه ای بود که خبر به بیرون نمی رسید و همه چیز شایعه بود. ما همه اخباری که در دولت لیبی منتشر شد را جمع کردیم. این اخبار هم مثبت بود و هم منفی. آقای محسن کمالیان همه اخباری که روزنامه ها و مقامات داده اند را کنار هم گذاشته و یک ارزیابی علمی کرده است. در گزارش ایشان می بینید که حجم اخبار منفی خیلی کمتر از حجم اخبار مثبت است. منابع خبری اخبار منفی، کم استنادتر و کم اعتبارتر از منابع خبری اخبار مثبت است. این گزارش بسیار گزارش راهگشایی است. عنوان این گزارش اخبار آشکار و پنهان حیات امام موسی صدر است. 

فیروزان هم‌چنین به تجربه پذیرش فوت شهید تندگویان از سوی مقامات ایران اشاره کرد و گفت: به این ترتیب نمی توان تحلیل را مبنای حکم بر حیات کسی گذاشت. در همه مواردی که با تحلیل حکم ممات کسانی صادر شده، مشخص شده که اشتباه صورت گرفته است. در قضیه تندگویان وزیر نفت ما همه می گفتند او در قید حیات است. زمانی که برخی از مقامات ایران پذیرفتند که ایشان به شهادت رسیده است، و به عراق گفتند اگر ایشان به شهادت رسیده پیکر او را به ما تحویل دهید تندگویان به شهادت رسید. پیکری که از تندگویان به ایران رسید پیکر کسی بود که به تازگی کشته شده بود. مگر آقای خلخالی چه نوع کارشناسی دارد؟ کارشناس سیاسی است؟ کارشناس امور جنایی است؟ کارشناس امور حقوقی است؟

او هم‌چنین در بخش دیگری از این گفتگو اشاره کرد که دولت آقای خاتمی بیشترین تلاش را برای پیگیری پرونده امام موسی صدر کرد.

فیروزان افزود: انصافا هم خانواده همیشه به این خاطر از ایشان متشکر هستند. در آن دوره هم خدمت آقای خاتمی رفتم و هم خدمت مقام معظم رهبری و هم خدمت رئیس قوه قضاییه اقای شاهرودی.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .