​یک استاد دانشگاه تهران با تاکید به اینکه دولت بعدی باید در عرصه‌های داخلی و خارجی بسیار با برنامه و هوشیار باشد، از افراد تکنوکرات بومی و مذهبی که از دو طیف اصلاح‌طلب و اصولگرا جدا شده اند به عنوان دوقطب اساسی در انتخابات ریاست جمهوری یاد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش پایگاه خبری کاوش، بحث انتخابات مجلس یازدهم در حال گرم شدن است، اما چیزی که شاید چندان توجهی به سوی خود جلب نمی‌کند، انتخابات سرنوشت‌ساز و مهم‌تر ریاست‌جمهوری در سال 1400 است.

در واقع می‌توان گفت که انتخابات مجلس نیز به نوعی یک تلاش و هموارسازی یک راه به سوی دستیابی به ریاست جمهوری است و بنابراین پیش‌بینی و گمانه زنی‌ها پیرامون گزینه‌ها و‌آرایش‌ نیروهای سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نیز در نوع خود جالب توجه خواهد بود.

در زمینه گزینه‌ها، الزامات و شرایطی که در انتخابات دور سیزدهم ریاست جمهوری با «ابراهیم فیاض»، فعال سیاسی اصولگرا و استاد دانشگاه تهران گفتگویی داشتیم که شرح آن را در ادامه خواهید خواند.

*آقای شرایط کشور و جهان را در دو سال منتهی به انتخابات دور سیزدهم ریاست جمهوری چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ببینید، من خودم شخصا این گزاره که دولت روحانی هیچ اقدامی انجام نداد را به هیچ روی نمی‌پذیرم، بالاخره این دولت هم رفت و مذاکره کرد و گام‌هایی را برداشت و هم ‌اکنون می‌بینیم که بحث‌های بسیار جدی در مورد وارد کردن و نقش‌پذیری ایران در جامعه بین‌المللی مطرح است.

اروپا قصد دارد با کشاندن ایران به شورهای جهانی به نوعی فضا را برای معامله با این کشور باز کند، درست مانند همان کاری که با ژاپن و چین انجام دادند.

البته من نمی‌گویم که دولت روحانی به صورت مستقل همه این کارها را انجام داد، بلکه این شرایط بود که کشور ما را به این سو هدایت کرد. ما یا باید گفتگو می‌کردیم یا وارد جنگ می‌شدیم و ما راه نخست را برگزیدیم.

شما می‌بینید که ایران پس از برجام، بی درنگ روی مساله سوریه و دیگر مسایل منطقه‌ای متمرکز شد و این برجام بود که راه این اقدامات را هموار کرد. از این رو من بر این باورم که اروپایی‌ها نیز به نوعی این اقدامات ایران را منطقه به رسمت شناختند.

 

باید سخنان رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی را جدی گرفت

 

به همین دلیل من بر این باورم که دولت بعدی باید در دست کسانی باشد که بتوانند در عرصه‌های مختلف وارد گفتگو شوند و دیپلماسی فعالی داشته باشند.

دولت بعدی باید نسبت به دولت روحانی یک جهش بزرگی داشته باشد، خواه این جهش در عرصه دیپلماسی یا اقتصادی باشد، خواه در حوزه‌های نظامی، زیرا این دو با هم همراه هستند و کار کشور را در عرصه بین‌الملل پیش می‌برند، درست مانند دوگانه ظریف و سلیمانی که این  روزها سخن از آن بسیار می‌رود.

من پیش‌تر نیز گفتم که ما چین خاور میانه خواهیم شد و اگر شرایط جهانی و آنچه در امریکا با آمدن ترامپ یا آنچه در انگلیس برای برگزیت پیش آمده را در نظر بگیریم، احتمال یک فروپاشی جهانی بسیار بالا خواهد رفت، در اینجا روشن می‌شود که تاکیدات رهبری بر اقتصاد مقاومتی چقدر راهبردی و مهم است.

 

دولت روحانی یک مرحله از جمهوری اسلامی بود

 

من تاکید می‌کنم که دولت آینده باید بسیار هوشیار و متفکر باشد، نه اینکه تنها به دولت پیشین خود ناسزا بگوید. باید پذیرفت که دولت روحانی یک مرحله از جمهوری اسلامی بوده است که کارویژه خود را داشته است.

دولت بعدی نیز باید یک دولت بابرنامه و دارای چارچوب مشخص باشد تا در شرایط بحرانی و فروپاشی بین‎‌المللی بتواند با به کار گرفتن راهبردهای خرد و کلان از پیش‌تعیین شده جایگاه کشور را  در جهان بهبود بخشیده و نقش رهبری ایران در منطقه را تثبیت کند.

 

 در انتخابات آینده شبکه اجتماعی اهمیت تعیین کننده خواهد داشت

 

*پس به نظر شما مدعیان دولت بعدی نمی‌توانند تنها با بحث‌های سلبی و انتقادی نسبت به اوضاع اقتصادی و دیگر شرایط کشور کار خود را پیش برده و موفق شود؟

بله درست است. برنامه بسیار مهم بوده و اهمیت تعیین کننده دارد. از سوی دیگر احزاب و گروه‌های سیاسی نیز در حال رانده شدن به حاشیه هستند و شبکه‌های اجتماعی نیز اهمیت تعیین کننده خواهند داشت درست مانند آنچه با ظهور ترامپ در امریکا رخ داد.

در کشور ما نیز مردم به دنبال تکنوکرات‌های بومی هستند، کسانی که وعده‌ها جزئی و ملموس داده و برنامه‌های مشخص دارند، که برای مردم قابل درک باشد.

این شرایطی است که اگر دولت آینده به آن توجه نکند برای کشور شکست در پی خواهد داشت و متاسفانه بسیاری از اصولگرایان هیچ برنامه‌ای برای این الزامات داخلی و خارجی ندارد.

 

تکنوکرات‌های بومی رییس‌جمهورهای آینده ایران

 

*نظر شما در مورد نامزدهای احتمالی دوره آینده ریاست‌جمهوری چیست؟

خوب از طرف طیف دولت مستقر، در حال حااضر زمزمه‌های حضور "سورنا ستاری" در این رقابت‌ها مطرح است که از تکنوکرات‌های شاخص بوده و مورد حمایت شرکت‌های دانش بنیان است. از سوی طیف مقابل نیز سخنانی در مورد «مهرداد بذرپاش» مطرح است که در دور گذشته جلوی حضور وی را گرفتند.

هر دوی این اشخاص، تکنوکرات‌های شاخص هستند که گرایش‌های مذهبی قوی نیز دارند، پس رقابت آینده میان دو تکنوکراسی بومی خواهد بود که تفاوت‌های کلان چندانی نداشته از جهات بسیاری شبیه هم هستند.

 

 رقابت میان تکنوکرات‌های جدا شده از طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب است

 

*برخی از آقای آذری جهرمی هم به عنوان یکی از گزینه‌های این کارزار انتخاباتی نام می‌برند. نظر شما چیست؟

نه به نظر من چنین چیزی رخ نخواهد داد، آقای جهرمی بیشتر یک سلبریتی است تا سیاست‌مدار. به نظر من در آینده دو قطب اساسی در عرصه سیاسی کشور، افراد جدا شده از میان دو طیف عمده کشور هستند که پیرامون آن دو شخص یاد شده گرد خواهند آمد.

 

آذری جهرمی سلبریتی است

 

*اما آقای جهرمی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به شدت فعال است و همانگونه که شما خود اشاره کردید، این یک عمل اثرگذار خواهد بود.

فعالیت ایشان در این حوزه‌ها بیشتر شبیه سلبریتی‌هاست تا سیاست‌مداران و ساختاری ندارد، ولی وارون آن آقایان ستاری و بذرپاش پشتوانه‌های ساختاری قوی دارند و آقای جهرمی با این فعالیت‌ها بیشتر خود را پایین می‌آورد.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .