یک عرضه اولیه جدید در راه فرابورس

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

خرید سهام بورس در عرضه اولیه می‌تواند فرصتی مناسب برای ورود به بورس باشد. وقتی خریدار سهام بورس را در کف دوره اصلاح خرید می‌کند مطمئن است که ارزش سهام بورس به زودی به سود قبلی خود باز می‌گردد.اصلاح و ریزش، دو اصطلاح بنیادی ارزش سهام بورس در بازار سرمایه هستند. عدم درک معنای دقیق این دو پدیده بورسی به تصمیم‌گیری اشتباه سهام داران در خرید و فروش سهام بورس شده و به ضرردهی منجر می‌شود.

زمان ورود سهام یک عرضه اولیه جذاب به بورس

بورس

سه شنبه این هفته(۱۴مرداد) ۱۰۵میلیون سهم شرکت پتروشیمی ارومیه، با نماد بورسی "شاروم" در فرابورس عرضه اولیه خواهد شد.تعداد ۱۰۵میلیون سهم شرکت پتروشیمی ارومیه معادل ۱۵درصد سهام این شرکت، سه‌شنبه این هفته(۱۴ مردادماه) به‌عنوان دوازهمین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه در بازار دوم فرابورس ایران عرضه می‌شود.
این میزان سهام در محدوده قیمتی ۶۲۰ تا ۶۳۰تومان برای هر سهم و با سهمیه ۴۰سهمی برای هر کد حقیقی و حقوقی عرضه خواهد شد. ضمن این که زمان ثبت سفارش این عرضه اولیه نیز ساعت ۱۳ تا ۱۷ روز سه‌شنبه عنوان شده است.
همچنین مدیر این عرضه شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات و متعهدین عرضه نیز شرکت‌های سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد به میزان ۳۳.۳۳ درصد و مدیریت توسعه سرمایه گروه پتروشیمی ایرانیان به میزان ۱۶.۶۷ درصد از سهام قابل عرضه در روز عرضه اولیه می‌باشند.
گفتنی است تعداد ۸۴میلیون سهم از کل سهام قابل معامله در فرآیند کشف قیمت جهت عرضه به عموم اختصاص خواهد یافت و تعداد ۲۱میلیون سهم شرکت پتروشیمی ارومیه نیز در روز پس از عرضه اولیه این شرکت به صندوق‌ها با ضریب تخصیصی بازاری هر دارنده واحد صندوق تعلق می‌گیرد.
این گزارش می‌افزاید: بر اساس قانون، عرضه اولیه سهام شرکت‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در روز کاری بعد از عرضه اولیه با قیمت ثابت کشف شده در فرآیند عرضه اولیه صورت می‌پذیرد.

منبع: تسنیم