یکی از بزرگترین مزایای یک طرح توجیهی، اعتبارسنجی جدول زمانی آینده است. هنگام برنامه‌ریزی یک پروژه، مدیر پروژه می‌تواند از داده‌های تولید شده توسط مطالعه برای تعیین نقاط عطف استفاده ک

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در طی بررسی‌های انجام شده مشخص شده است که تنها یک ایده از بین پنجاه ایده در کسب و کار با موفقیت همراه می‌شود. افراد باتجربه در مورد ایده‌ای که ممکن است ساده به نظر آید، اهمیت انجام راستی‌آزمایی را درک می‌کنند. چهار لحظه مهم در طول عمر یک کسب و کار که نیاز به مطالعه امکان‌سنجی(طرح توجیهی) دارد به شرح زیر است.

1. راهاندازی کسب و کار جدید

بسیاری از کارآفرینان راه‌اندازی کسب و کار جدید را به عنوان یک پروژه کوتاه مدت می‌بینند که می‌تواند آنها را به یک سود پایدار برساند. هنگام راه اندازی کسب و کار، اغلب دو نوع مطالعه مورد نیاز است: یکی برای تعیین امکان‌پذیری طولانی مدت کسب و کار(مطالعه طرح توجیهی) و دیگری روش‌های موفقیت در کسب وکار (بیزینس پلن) . بسیاری از شرکت‌ها اهمیت مطالعات امکان‌سنجی (طرح توجیهی) را نادیده گرفته، و سریعا به کسب و کارهای خطرپذیر روی می‌آوردند. هرکس که شکست کسب و کارهای kozmo.com,Webvan.com یا صدها مورد دیگر را به یاد می‌آورد، درک می‌کند وقتی شرکت‌ها نتوانند کسب وکار خود را حفظ کنند، چه اتفاقی می‌افتد.

2. ایجاد یک محصول یا سرویس جدید

جنرال الکتریک به خاطر تست محصولات و خدمات جدید مشهور شده است، برخی از این آزمایش‌ها، ممکن است چندان منطقی به نظر نیاید. با این حال، شرکتی که اهمیت مطالعات امکان‌سنجی را درک می‌کند، می‌تواند تصمیمات استراتژیکی اتخاذ کند که سود زیادی را به ارمغان می‌آورد. ایجاد یک فرآیند معمول برای مطالعات امکان‌سنجی در یک سازمان، به توسعه ریسک‌پذیری کمک می‌کند بدون اینکه کل شرکت را در معرض خطر قرار دهد.

3. تغییر در فرایند داخلی موجود در یک کسب وکار

بسیاری از مدیران پروژه با چالش‌ اجرای سیستم‌های داخلی جدید، از جمله نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا ابزارهای ارتباطی روبرو هستند. راستی‌آزمایی ایده‌های جدید با مطالعه امکان‌سنجی قبل از انعقاد قراردادها، می‌تواند شرکت را از سرمایه‌گذاری زیاد در سیستم‌ها یا فرآیندهایی که در دستیابی به هدف و رفع نیازهای مشتری ناکام بمانند، باز دارد.

 

4- تصمیمگیری در مورد مشارکت یا فروش

نیاز است سهامداران اطمینان حاصل کنند، شراکتی که روی کاغذ خوب به نظر می‌رسد، در دنیای واقعی نیز موفق شود. در غیر این صورت، برگه‌های سفید و توصیفات درخشان از یک فروشنده آینده‌نگر، اگر محصول یا خدمات آنها به مسائل مهم نپرداخته باشد، اهمیتی نخواهد داشت. مطالعات امکان‌سنجی به ابزار مهمی برای تمایز واقعیت معامله از دستاوردهای کوتاه مدت  تبدیل شده‌ است.

 

چهار مزیت اصلی مطالعات امکانسنجی

مطالعات امکان‌سنجی مؤثر چیزی بیش از کمک به مدیران در انتخاب پروژه مطلوب است. مدیران درگیر در مطالعه امکان‌سنجی می‌توانند در واقع از همان داده‌ها برای شکل دادن به روند برنامه‌ریزی پروژه استفاده کنند. چهار مزیت اصلی مطالعات امکان‌سنجی که دید عمیق تری به پروژه‌ها ایجاد می‌کند، عبارتند از:

1. تخمین تقاضا

مطالعات امکان‌سنجی همیشه تجزیه و تحلیل می‌کند که آیا تقاضای واقعی برای یک محصول یا یک سرویس وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال، یک مدیر پروژه که وظیفه راه‌اندازی یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را دارد، براساس بازخورد مشتریان و کارمندان، تقاضای واقعی برای ویژگی‌های خاص را بررسی کند. داده‌های حاصل می‌توانند لیست اولویت‌ها را تشکیل دهند، که هم بر بودجه و هم به جدول زمانی پروژه تأثیر ‌گذارد. بدین صورت، مدیران پروژه می‌توانند از هزینه کردن منابع روی پروژه‌هایی با تأثیر کم و تقاضای اندک، جلوگیری کنند.

2. ارزیابی منابع

از دیگر مزایای مطالعات امکان‌سنجی، امکان بررسی منابع موجود فعلی برای یک پروژه و برآورد نیاز به منابع اضافی است. مطالعات امکان‌سنجی که عدم اجرای پروژه‌ها را توصیه می‌کنند، اغلب به کمبود منابع انسانی یا سرمایه‌های اقتصادی اشاره می‌کنند. این نوع نتیجه به مدیر پروژه فرصت می‌دهد انتظارات را بر اساس بودجه واقعی و سرمایه‌گذاری مجدد تنظیم کند.

3. امکانسنجی بازاریابی

برای محصولات و خدمات با تقاضای قابل اندازه‌گیری، شرکت‌ها باید توانایی خود را در مورد گسترش محصول یا خدمات جدید بررسی کنند. در طی فرایند ارزیابی، مدیران پروژه می‌آموزند که آیا بازار، با رقبای قویتر، اشباع شده است یا خیر. رهبران شرکت همچنین می‌توانند هرگونه موانع قانونی احتمالی مربوط به علائم تجاری، حق ثبت اختراع یا سایر حقوق مالکیت معنوی را بررسی کنند. این فرآیند در طی یک تحقیقات بازار انجام می‌شود.

4- علامتگذاری جدول زمانی

یکی از بزرگترین مزایای یک طرح توجیهی، اعتبارسنجی جدول زمانی آینده است. هنگام برنامه‌ریزی یک پروژه، مدیر پروژه می‌تواند از داده‌های تولید شده توسط مطالعه برای تعیین نقاط عطف استفاده کند. یک مطالعه امکانسنجی با کیفیت، جدول زمانی پیشنهاد شده توسط حامیان پروژه را برای تأخیر یا خرابی احتمالی بررسی می‌کند. هنگامی که مدیران پروژه از مطالعه به عنوان مبنایی برای تصمیم‌گیری در مورد جدول زمانی استفاده می‌کنند، با کمترین خطر از جانب ذینفعان  روبرو می‌شوند.

سپینود شرق یک موسسه بخش خصوصی است که در سال 1385 با هدف ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری و مشاوره صنعتی به کارآفرینان و سرمایه گذاران تاسیس گردید. ارائه ایده های سرمایه گذاری، تحقیقات بازار، تدوین طرح توجیهی (امکان سنجی) در حوزه های مختلف مانند طرح توجیهی صنعتی, طرح توجیهی گردشگری،طرح توجیهی خدماتی، مشاوره جهت اخذ تسهیلات، تامین ماشین آلات و اجرای پروژه های صنعتی از جمله فعالیتهایی است که در سپینود شرق انجام می شوند.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .