پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

اگر تا کنون تجربه سفر با هواپیما را داشتید احتمالا اصطلاح بلیط چارتر را شنیده‌اید. بلیط چارتر برای مکان‌های اقامتی مانند: هتل، کشتی، قطار و هواپیما کاربرد دارد. همانطور که میدانید خرید بلیط هواپیما به دو روش امکان‌پذیر است: بلیط چارتر و بلیط سیستمی. بلیط چارتر قیمت متغیری دارد اما قیمت بلیط سیستمی ثابت است. چارترکننده‌ها در یک زمان مناسب تمام یا بخشی از بلیط‌های هواپیما را به صورت کلی خریداری می‌کنند و سپس به دلیل اینکه بلیط های خود را به فروش برسانند بلیط‌ها را با قیمتی دلخواه که هم به نفع خود و هم به نفع مسافر باشد به فروش می‌رسانند؛ بلیط چارتر از علی بابا بهترین انتخاب شماست.

شاید با خود فکر می‌کنید افرادی که بلیط چارتر خریداری می‌کنند تمامی امکانات و مزایای در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد و در نتیجه آنها سفرهای بی‌کیفیتی را تجربه می‌کنند اما باید بگوییم که اصلا اینطور نیست. در واقع خریداران بلیط هواپیما چارتر شرایط و امکانات یکسانی با خریداران بلیط سیستمی دارند همچنین از نظر پرواز، نوع صندلی، کابین و پذیرایی همینطور است و هیچ تفاوتی با یکدیگر از لحاظ کیفیت و امکانات ندارند. البته در بلیط سیستمی و هم در بلیط چارتر قابلیت تغییر تاریخ و تغییر نام مسافر وجود ندارد؛ در صورت اشتباه یا نیاز به تغییر، باید بلیط قبلی لغو شده و بلیط جدیدی صادر شود.

چه زمانی نباید بلیط چارتر تهیه کنیم؟

1. هنگامی که با کودکان همسفر هستید؛ بهتر است بلیط چارتر تهیه نکنید چون قیمت بلیط چارتر برای تمامی سنین یکسان است، اما بلیط سیستمی برای نوزادان و کودکان با قیمت کمتری قیمت فروخته می‌شود.

2. هنگامی که از انجام سفر خود اطمینان ندارید؛ بلیط‌های چارتر معمولا کنسلی ندارند و اگر از انجام سفر خود اطمینان نداشته باشید و در صورت لزوم مجبور به لغو پرواز باشید نمی‌توانید هزینه خود را درخواست بزنید چون بلیط‌های چارتر امکان کنسلی و دریافت وجه ندارند. به همین دلیل بلیط چارتر را فقط زمانی تهیه کنید که از سفر خود اطمینان دارید.

3. هنگامی که در زمان‌های پرتردد قصد سفر دارید؛ بلیط چارتر در زمان‌های پرتردد و شلوغ اصلا ارزان نیست چون در بهار و تابستان بلیط‌های چارترکننده‌ها با سرعت بالایی به فروش می‌رسند. در این زمان ها قیمت بلیط هواپیما چارتر با قیمت بلیط سیستمی یکسان است و گاهی اوقات ممکن است، قیمت بلیط چارتر گران‌تر از بلیط سیستمی باشد.

چگونه بلیط چارتر را کنسل کنیم؟

بلیط‌های چارتر معمولا غیرقابل استرداد هستند و امکان لغو بلیط وجود ندارد، اما علی ‌بابا همواره تلاش می‌کند برای جلب رضایت کاربران، استرداد بلیط چارتر را انجام دهد. در واقع هزینه جریمه بلیط‌های چارتر از لحظه صدور بلیط در نظر گرفته می‌شود؛ به این نکته توجه کنید که هر چه به زمان پرواز چارتر نزدیک تر می‌شویم درصد جریمه بلیط چارتر بیشتر می‌شود. در اکثر اوقات در فاصله یک روز مانده به پرواز بلیط چارتر برای شما غیرقابل استرداد می‌شود. در صورت امکان خرید بلیط چارتر از علی بابا انتخاب مناسبی است.

برخی از نکات کلیدی که برای خرید بلیط چارتر ارزان باید رعایت کنید.

1. اگر به دنبال خرید بلیط هواپیما با قیمت ارزانی و به صرفه‌ای هستید و می‌خواهید بلیط چارتر بخرید، بعد از اینکه لیست بلیط ‌های چارتر را مشاهده و بررسی کردید، اگر بلیط ارزانی را پیدا کردید بدون مکث و معطلی بلیط را خریداری کنید چون بلیط‌های ارزان مشتری زیاد دارند و سریع به فروش می‌روند.

هعغفق

چه طور بلیط چارتر بخریم؟

2. در صورتی که بلیط ارزان پیدا نکردید، اگر محدودیتی ندارید و می‌توانید پرواز خود را عقب تر بیندازید روزهای قبل یا بعد تاریخ مورد نظرتان را بگردید، تا قیمت مطلوبتان را پیدا کنید.

3. بلیط هواپیما به صورت چارتری در زمان بسیار نزدیک به پرواز، ارزان‌تر از اوقات عادی فروخته می‌شوند. یادتان باشد بلیط چارتر ارزان را در فصل کم‌سفر و کم تردد پیدا می‌کنید؛ اما در زمان‌های پرسفر و شلوغ هر چه به زمان پرواز نزدیک‌تر می‌شویم، قیمت بلیط‌ هواپیما افزایش پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید بلیط چارتر با قیمت مناسبی پیدا کنید باید همیشه آماده سفر باشید، چون ممکن است یکدفعه با بلیط چارتر ارزان مواجه شوید.

چه عواملی بر قیمت بلیط‌ها تاثیر می‌گذارند؟

زمان خرید بلیط هواپیما

بلیط سیستمی را هر چه زودتر خریداری کنید برایتان ارزان‌تر پیدا می‌شود. اما در مورد بلیط چارتر برعکس می‌شود. هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر می‌شوید بلیط ارزان‌تر می‌شود.

فصل پرواز

در فصل‌های مختلف سال با توجه به میزان تقاضا، قیمت بلیط‌ها متغیر می‌شود. مثلا در تابستان قیمت بلیط قشم با توجه به آب و هوا ارزان تر می‌شود.

رقابت ایرلاین‌ها

در این مورد هرچه تعداد ایرلاین‌ها و هواپیماهای بیشتر باشد، قیمت بلیط هواپیما رقابتی‌تر و ارزان‌تر می‌شود. مثلا هواپیماهای زیادی در مسیرهای تهران، کیش و مشهد تردد می‌کنند و ایرلاین‌ها برای حفظ رضایت مشتری‌های خود مجبورند قیمت بلیط‌ها را پایین‌تر بیاورند.

با توجه به آنچه تا به حال گفته شد، اگر قصد خرید بلیط هواپیما یا خرید بلیط چارتر را دارید علی بابا بهترین گزینه برای شماست.