طرّاحی اثر «فَرنگینِ مقاومت» توسّطِ هنرخانة رحیمی، جهتِ کاربریِ دوگانة انگشتری و گردنبند است. این اثر از فلز سیلوادیوم (فلز ابداعی هنرخانة رحیمی) ساخته شده و به جهتِ پاسداشتِ مقاومت ملّی ایران در مقابل دشمنان تاریخی اش به شکلی کاملاً نمادین طرّاحی و قلمزنی شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در حلقة پیرامونی این اثر (بازوی انگشتر)، طرحِ دیوار گرگان که همچون سدّ سکندر حافظِ تمامیّت ارضی ایران زمین در عهد باستان تا قرون میانه است به شکل کاملاً هنرمندانه ای قلمزنی گردید تا خود نمادی باشد از رشادت هایِ تمامیِ سرداران بزرگِ میهن به ویژه شهیدِ مدافعِ وطن «سپهبد قاسم سلیمانی» که همچون سدّ و دیواری تنومند در مقابل تهاجمات دشمنانِ ایران و اسلام ایستادند و به تأسی از سرور و سالار شهیدان، حضرت امام حسین (ع) در راه عزّت دینِ خدا از هیچ کوششی دریغ نورزیدند؛ همچنین به دلیل سرخ رنگ بودن این دیوارِ تاریخی، از آبکاریِ رنگ قرمز استفاده شد تا علاوه بر رنگ دیوار، هم نشانه ای باشد از خون هایی که برای دفاع ازین آب و خاک بر زمینِ وطن ریخته شده است-به سخنی دیگر یادی از همة شهدای این سرزمینِ بلاکشیده ولی مقاوم و پابرجا- و دیگر آنکه هر آجرِ این دیوار همچون سربازی سرباخته باشد که با جانِ خویشتن، بنیاد و بنیانِ این مُلک و ملّت را چون سدّ سکندر محکم ساخته اند. میانة این اثر به شکل گردون ساخته شده تا هم نشانه ای از گردش ایّام و بروز حوادث تلخ و شیرین در این سرزمین باشد و هم مقاومت مردمی و ملّیِ ساکنان این فلاتِ پهناور در هنگام بالایا و سختی ها. گردون بودنِ میانة اثر باعث پیچیدگی هایی در هنگام ساخت شد امّا در نهایت دو سویِ این نگین میانی به شکلی ممتاز طرّاحی و قلمزنی شد. در یک سویِ نگینِ میانی با الهام گرفتن از دریای خزر و بروز همیشگی سیل در استان گلستان و مقاومت مردمانِ این سرزمین در برابر هجوم توفندة آب و همچنین لطافت روح همة شهدای این سرزمین، از سنگ توپازِ آبی استفاده شد که بر روی آن شعر کم نظیر سعدی شیرازی (بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند...) حک گردید.

در دیگر سوی نگین بر روی صفحة نقره ای 176 بار واژة فرّ به نیّت تعداد شهدای جانباختة هواپیمای مسافربری اوکراینی با خطّ نستعلیق و به شکل میکروسکوپی (ذرّه بینی)، حک شده است که دو حرف بزرگ «ن» به شکل قرینه ای (آیینه ای) را در میان دارد. این دو حرف در کنار آن 176 فر، 176 «نفر» را می سازد که اشاره ای مستقیم به آن عزیزانِ از دست رفته است. دیگر آنکه مابینِ نگین توپازِ منقّش به سدّ گرگان و قسمت نقره¬ایِ منقوش به 176 فرّ یاد شده، دیواره ای باریک با طرح شَمسه قرار دارد که به چهار قسمت تقسیم شده و طرحهای تذهیبیِ اِسلیمی و خَتایی بکار رفته در آن در چهار گونة مختلف و در چهار قسمت، که مشتمل است بر انواعِ گل و بُتّه، به نمایندگی از سرسبزی و خرّمی استان گلستان، با مهارتی وصف ناشدنی قلمزنی شده است.

امید است که فرنگینِ نمادینِ مقاومتِ ساخته شده در شرکت هنرخانة رحیمی، سرآغازی باشد برای ترویجِ هنرِ مقاومتی به تأسّی از استقامت ملّت بزرگ ایران در برابر هرگونه پیشآمد ناگوار طبیعی و غیرطبیعی. سدّ سکندرِ تاریخیِ گرگانِ عزیزمان یادآور پیشینة هفت هزار سالة مردمانی است که از سبزی جنگل و دشت، و آبی و نیلیِ دریا و آسمان برای زندگیِ مملو از کوششِ خود توشه ای از دانایی و مهر برگرفته اند.

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد        به عشق ثبت است بر جریدة عالم دوامِ ما

656684_289

656683_902

656682_739

656681_954

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .