مژگان عباسلو شاعر و پزشک کشورمان گفت: خواهش می‌کنم از همگی عزیزان که واقعا اگر نیاز نیست به اورژانس مراجعه نکنید. مایعات گرم بنوشید، میوه و سبزی بخورید و در خانه بمانید.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مژگان عباسلو یکی از شاعران جوان و نام‌آشنای کشورمان است. از عباسلو تا به حال سه مجموعه به چاپ رسیده و دو مجموعه غزل با نام‌های «مثل آوازهای عاشق تو» که با آن برنده‌ جایزه‌ بانوی فرهنگ در سال ۸۵ شد و کتاب دیگرش «شاید مرا دوباره به خاطر بیاوری» که آن هم برنده‌ جایزه‌ دوسالانه‌ پروین اعتصامی در سال ۸۹ شد. سومین کتاب عباسلو، مجموعه‌ شعرهای کوتاه با نام «لب برکه‌ها» است که روانه بازار کتاب شده است.

او در کنار شاعری این روزها در بیمارستان ولایت قزوین مشغول خدمت است. پزشک متخصص داخلی است و از روند درمان این روزها مواردی را توصیه می‌کند. 

مژگان عباسلو در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس اظهار داشت: عکسی که منتشر کرده‌ام مربوط به روز گذشته است. این منم دیروز زیر این کلاه که انگار صد کیلو وزن داشت. ما با این لباس‌ها عرق می‌ریزیم و بیمار می‌بینیم و درمان می‌کنیم؛ به این امید که شیوع این ویروس کمتر شود؛ به این امید که سالمندان حرف‌های ما را جدی بگیرند، نه اینکه با راهداری در بیفتند که چرا اجازه ورود به شهر یا استانی را نمی‌دهند.

وی توضیح داد: بنده هر روز ۱۰۰ کیلومتر مسیر را طی می‌کنم تا به قزوین و بیمارستان برسم؛ بی‌اینکه بدانم آیا سالم برمی‌گردم یا نه؟ خیلی از دوستان پزشک من طلب حلالیت کرده‌اند؛ به خاطر تماس مداوم  با بیماران مبتلا به نوع شدید کرونا. شاید من هم باید این‌ کار را بکنم، اما می‌خواهم بغضم را فرو بخورم.

این شاعر می‌گوید: خواهش می‌کنم از همگی عزیزان که واقعا اگر نیاز نیست به اورژانس مراجعه نکنید. ما چیزی به اسم چکاپ در اورژانس نداریم و با توجه به شرایط خاص و بحرانی اپیدمی، نمی‌توانیم، تاکید می‌کنم نمی‌توانیم شما را تا اتمام همه‌ بررسی‌های لازم حتی در صورتی که رضایت شخصی بدهید از اورژانس به خانه بفرستیم (مشکوک به کرونا باشید!) اگر مشکوک به کرونا باشید و قبل از اتمام بررسی‌ها بخواهید رضایت بدهید و منزل تشریف ببرید.

وی اضافه کرد: شما در صورت داشتن تب و سرفه‌ خشک و بدن درد ممکن است به نوع خفیف کرونا مبتلا باشید و با استراحت و مصرف مایعات و ایزوله بودن در منزل بیماری شما درمان و کنترل شود، اما وقتی به اورژانس مراجعه می‌کنید ما تمام بررسی‌های لازم در فرد مشکوک به کرونا از جمله سی‌تی اسکن را انجام می‌دهیم و تنها در صورت محرز شدن این فرض که با توصیه به ایزوله بودن در منزل قابل ترخیص هستید مجازیم شما را مرخص کنیم و این کار چند ساعت طول می‌کشد.

عباسلو با بیان اینکه امروز صبح من بانوی بیماری داشتم که به قول خودش آمده بود برای چکاپ چون از چند روز قبل سرفه‌ خشک داشته و سابقه بیماری قلبی دارد، ابراز داشت: متاسفانه این فرد  حاضر به بستری نبود و در نهایت مجبور شدم از پزشکی قانونی بیمارستان کسب تکلیف کنم و به مرکز کنترل بیماری‌های واگیردار اطلاع دهم، اما مریض و همراهش بدون اطلاع اورژانس را ترک کردند! این کار نه تنها خود و خانواده ‌و اطرافیان را در معرض خطر قرار می‌دهد؛ بلکه غیرقانونی است و پیگرد نیز دارد.

وی در خاتمه گفت: باز هم خواهش می‌کنم تا مجبور نشدید به اورژانس‌ها مراجعه نکنید. اگر هر کدام علایم بیماری (تب بالا، گلودرد، سرفه‌ خشک و بدن درد) دارید در منزل بمانید، مایعات گرم بنوشید، میوه و سبزی بخورید و تنها وقتی مراجعه کنید که علایم بدتری داشته باشید؛ مثل تنگی نفس و یا تب‌ بالا. درخواست می‌کنم از رفتن به سفر بپرهیزید و این توصیه‌ها را جدی بگیرید و در خانه باشید.

تصویرمنتشر شده بالا از صفحه شخصی این شاعر بوده و مربوط به کشیک امروز او در اورژانس بیمارستان ولایت قزوین است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .