سخنگوی وزارت بهداشت گفت: موارد مشکل‌دار رانیتیدین شناسایی شده که به زودی اداره کل دارو ریکال آنها را اعلام خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

کیانوش جهانپور در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران، درباره ریکال اشکال دارویی رانیتیدین توضیح داد: چند ماه قبل سازمان غذا و دارو انجام آزمایش بر روی مواد اولیه و محصولات رانیتیدین شرکت‌های مختلف را آغاز کرد. اغلب مواردی که برای آزمایش ناخالصی ارسال شده بود از نظر ماده ناخالصی در حد مجاز یا بدون مشکل بود. البته موارد مشکل‌داری هم شناسایی شده که اداره کل دارو به زودی ریکال آن را اعلام خواهد کرد بنابراین در کشور ما اغلب موارد تولیدی رانیتیدین از نظر ناخالصی مشکلی نداشته است.

جهانپور در پاسخ به سوالی مبنی بر انجام آزمایش‌‌ کرونا در برخی آزمایشگاه‌‌های خصوصی تشریح کرد: برخی آزمایشگاه‌های خصوصی به عنوان همکار وزارت بهداشت، شناسایی کرونا را انجام می‌دهند که کیت را از وزارت بهداشت دریافت می‌‌کنند و هیچ هزینه‌ای از بیمار نمی‌گیرند و بیمار هم مراجعه مستقیم به این آزمایشگاه‌ها ندارد. به جز این موارد اگر آزمایشگاه خصوصی آزمایش انجام می‌دهد، حتما کیت را خودشان خریده‌اند.

وی افزود: برای مردم هیچ ضرورتی جهت انجام این آزمایش وجود ندارد. احساس نگرانی بی‌‌مورد و وسواس باعث این اقدام می‌شود. اگر فرد الان این آزمایش را بدهد ممکن است منفی باشد و فردا پاسخ تست او مثبت باشد. اگر فرد علامت دار باشد که مسیر آن مشخص است و با آزمایش و سی‌‌تی‌‌اسکن تشخیص داده می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه باز شدن آموزشگاه‌های کنکور در حال حاضر تخلف است، یادآور شد: مشاغلی که ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب کرد تا بیستم تعطیل است، باید تعطیل باشند و تغییر این موضوع در ستاد تصویب می‌شود. اگر کسی امروز آموزشگاه کنکور را باز کرده، مرتکب تخلف شده است.

وی ادامه داد: مردم می‌توانند موارد تخلف را به سامانه سجام اطلاع بدهند. افراد به عنوان شهروند مسئول می‌توانند تخلف‌ها را به این سامانه گزارش بدهند تا دستگاه قضایی به این موارد رسیدگی کند.

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص وضعیت اشتغال کارگران تصریح کرد: اگر کارگری اخراج شده باشد، بنگاه مربوطه از حمایت‌‌های تعیین شده در ستاد کرونا بهره‌‌مند نخواهد شد و اگر این اخراج خلاف قانون باشد باید از هیئت‌‌های اختلاف کار و کارگران قابل پیگیری است.

جهانپور درباره کارگرانی که بیمه نبودند افزود: بحران کرونا باعث نمی‌‌شود یک مسئله غیرقانونی رسمیت پیدا کند و مسیر غیرقانونی، کارگران غیرقانونی و کارگاه‌‌های غیرمجاز که پرداختی به صندوق‌‌های تأمین اجتماعی نداشتند رسمیت ندارند اما به عنوان بخشی از جامعه و نه به عنوان کارگران بدون بیمه، می‌‌توانند از حمایت‌‌های تعیین شده در بسته اقتصادی دولت بهره‌‌مند شوند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .