وزیر ارتباطات با انتشار توییتی از جدیدترین آمار و ارقام ماینینگ و مزارع استخراج رمزارز در کشور خبر داده است. به گفته او مصرف مزارع رمزارز در کشور حدود ۲ هزار مگاوات است با این وجود بخش کوچکی از خاموشی‌ها به بحث رمزارز‌ها اختصاص دارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 به گزارش سایت خبرآزاد، وزیر ارتباطات با انتشار توییتی در حساب شخصی خود از جدیدترین آمار و ارقام مرتبط با ماینینگ و مزارع استخراج رمزارز در کشور خبر داده است. به گفته او مصرف مزارع رمزارز در کشور حدود ۲ هزار مگاوات بوده با این وجود بخش کوچکی از قطعی برق به بحث رمزارز‌ها اختصاص دارد.

طبق گزارش‌ها، مصرف مزارع رمزارز در کشور حدود ۲ هزار مگاوات بوده است. با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل داده‌های مشترکین برق، در همکاری با وزارت نیرو، ۱۳ هزار مزرعه کوچک و بزرگ استخراج رمز ارز شناسایی شد. با ۳۰۰ مزرعه عمده توسط مراجع امنیتی برخورد شده که مجموع مصرف آن‌ها ۵۸۰ مگاوات بوده است.

او همچنین امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران درباره مزارع رمزارز در کشور گفت: «۲ ماه قبل با وزیر نیرو جلسه مشترکی درباره برخورد با مزارع استخراج رمزارز غیرقانونی داشتیم. برای شناسایی مزارع از شیوه‌های مختلف کمک گرفتیم که اصلی‌ترین آن پردازش اطلاعات با استفاده از هوش مصنوعی بود.»

آذری جهرمی درباره روند شناسایی مزارع ادامه داد: «در یک کار مشترک با وزارت نیرو، ۱۳ هزار مزرعه کوچک و بزرگ استخراج رمزارز در کشور را شناسایی کردیم. دقت شناسایی این مزارع بالا بود، آن‌هایی که ۹۹درصد مطمئن بودیم حتماً مزرعه استخراج رمزارز هستند ۲ هزار مورد بود که در مرحله اول بر اساس مصوبه دولت آن را به مراجع امنیتی معرفی کردیم. تا جایی که اطلاع دارم روی ۳۰۰ مزرعه کلان اقدام جدی انجام و مزارع و جمع‌آوری‌شده‌اند.»

آذری جهرمی تأکید کرد: «۵۸۰ مگاوات مزرعه غیرمجاز رمز ارز بر اثر گزارشی که تنظیم شده از مدار خارج شده‌اند. قانونی‌ها هم از مدار خارج شده‌اند. پیش‌بینی مجموع مزارع رمز ارز ۲هزار مگاوات بوده که اکنون هزار مگاوات از مدار خارج شده و هزار مگاوات در حال کار است. امروز نیز در دولت صحبت شد که مجموعه‌های امنیتی که مسئول برخورد با مزارع غیرقانونی هستند به اقدامات خود سرعت ببخشند.»

وزیر ارتباطات در انتهای صحبت‌هایش گفت که تنها بخش کوچکی از خاموشی‌ها مربوط به رمزارزهاست: «واقعیت این است که تنها بخش کوچکی از خاموشی‌های امروز به رمزارز‌ها مربوط است. البته این بخش کوچک معادل نصف مصرف غرب تهران (از جنت‌آباد تا طالقان) است. این عدد قابل‌توجه است و باید تمام تلاش خودمان را به کار بگیریم تا این میزان برق به مدار برگردد.»

اظهارات آذری جهرمی در حالی صورت گرفته که وزارت نیرو، به طور جدی در پی خاموشی و جمع‌آوری کلیه ماینرهاست و به تازگی اعلام کرده که طبق دستور قبلی ریاست جمهوری تا پایان شهریور ماه، کلیه ماینر‌ها خاموش خواهند شد.

در همین راستا نیروی انتظامی اوایل تیر ماه از کشف بزرگترین مرکز استخراج غیرقانونی رمزارز در کشور خبر داده بود و اعلام کرده بود که این مزرعه تأثیر زیادی بر کمبود برق در پایتخت داشته است. همچنین طبق آخرین آمار و ارقام ارائه شده از سوی سازمان توانیر، ایران در زمره ۷ کشور جهان با بیشترین میزان استخراج رمزارز قرار دارد و دلیل این موضوع از دیدگاه این سازمان وجود تعرفه‌های تخفیفی برای استخراج رمزارز بوده است.

با این وجود عده‌ای از فعالان حوزه فناوری و ماینر‌های مجوزدار، همچون وزیر ارتباطات معتقدند که علت اصلی قطعی‌های گسترده برق، ماینینگ نیست و استخراج رمزارز‌ها صرفا بخش کوچکی از مصرف برق کشور را به خود اختصاص می‌دهد.