به گفته اتحادیه پرنده و ماهی بازار مرغ اشباع شده و شاهد کاهش قیمت مرغ در بازار هستیم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی با بیان اینکه، بازار مرغ اشباع شده است یادآور شد : 

 با اشباع بازار ناشی از افزایش تولید و جوجه‌ریزی و همچنین عرضه مرغ منجمد وارداتی، هر کیلو مرغ ۲ تا ۳ هزار تومان زیر نرخ مصوب و با قیمت ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بنا به گزارشی از اتاق اصناف ایران، «بهنام نیک‌منش» تصریح کرد: در پی تشکیل ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، اتاق اصناف ایران به عنوان عضو اصلی ستاد تنظیم بازار انتخاب و حضور مستمر دارد.

وی خاطرنشان کرد: قرارگاه امنیت غذایی هر روز برگزار می‌شود و با پیگیری‌های این قرارگاه، شاهد افزایش رعایت قیمت مصوب مرغ و تخم مرغ در واحدهای توزیعی هستیم.

به گفته معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران قیمت مصوب هر کیلو مرغ گرم ۳۱ هزار تومان است اما هفته گذشته با نرخ ۳۷ هزار تومان هم در بازار عرضه می شد که امروز در بخش هایی از تهران حتی با نرخ های کمتر هم عرضه می شود.

وی افزود: عرضه مرغ منجمد نیز از سوی شرکت پشتیبانی امور دام افزایش یافته و با نرخ هر کیلو ۲۰ هزار تومان عرضه می‌شود. این افزایش عرضه مرغ منجمد نیز بر حفظ تعادل نرخ مرغ گرم تاثیر گذار بوده است. همچنین نرخ مصوب یک شانه (۳۰ تایی) تخم مرغ، ۴۳ هزار تومان است.

نیک‌منش خاطرنشان کرد: علاوه بر این، پیگیری‌های این قرارگاه، منجر به افزایش عرضه مرغ گرم و تخم مرغ نیز شده است. به عنوان نمونه در میدان بهمن تهران از ۲۵۰ تن به ۵۴۰ تن رسیده است.

معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران گفت: افزایش عرضه، در پی افزایش نظارت بازرسان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی بر مرغ‌داری‌ها و حلقه پیش از عمده فروشی تحقق یافته است. با نظارت بازرسان، مرغ‌داری‌ها نمی‌توانند مرغ را بیش از زمان مقرر نگهداری کرده و باید به موقع به کشتارگاه عرضه کنند.

طرح فروش اینترنتی مرغ و تخم مرغ دولتی با قیمت مصوب از ۲۲ آبان از طریق سامانه اینترنتی بازرگام و به صورت پایلوت در تهران کلید خورد.  در این طرح، مرغ منجمد با قیمت مصوب کیلویی ۲۰ هزار تومان و تخم مرغ با نرخ مصوب شانه‌ای ۴۳ هزار تومان تعیین شد و با خرید اینترنتی درب منازل مناطق ۲۲ گانه تهران تحویل می‌شود.