پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

همه زوج‌ها، در یک زمانی سختی هایی را در رابطه عاشقانه خود پشت سر می‌گذارند. این شرایط نه تنها رایج است، بلکه در واقع بسیار طبیعی است که حتی روابط سالم نیز مشکلاتی در ارتباط داشته باشند و حتی به دنبال زوج درمانی یا مشاوره رابطه حضوری یا آنلاین باشند.

 اغلب، این کشمکش ها می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم با مسائل ارتباطی زوجین مرتبط باشد و اگر به آنها رسیدگی نشود، می تواند منجر به اضطراب جدی در رابطه شود. یادگیری نحوه برقراری ارتباط موثر و تقویت آن مهارت ها می تواند یک تغییر واقعی در رابطه شما باشد. تمرینات ارتباط سالم برای زوج ها می تواند به زوجین در زندگی کمک کند تا بفهمند چگونه رابطه عاشقانه خود را تقویت کنند.

در اینجا چند نمونه‌ از برخی از فعالیت‌های ارتباطی که توسط متخصص مشاوره رابطه و زوج درمانی ارائه شده است را با شریک زندگی خود تمرین کنید تا در نهایت منجر به افزایش سطح رضایت از رابطه خود شوید.

اهمیت تمرینات زوج درمانی در رابطه

تمرینات مشاوره زوج درمانی برای برقراری ارتباط به زوجین اجازه می دهد یاد بگیرند که چگونه با یکدیگرصحبت کنند و به هم گوش دهند. که یکی از مزایای متعدد زوج درمانی است. این فرآیند ارتباط مثبت شامل تبادل افکار، ایده ها، اطلاعات و دانش به شیوه ای سازنده است. نحوه ارتباط شما مستقیماً به این بستگی دارد که چگونه می توانید به عنوان شریک دور هم جمع شوید. وقتی ارتباط شما قوی باشد و در نقطه مقابل شما صمیمیت را تقویت کنید و اعتماد را در همسرتان تقویت کنید.

مطالعات به طور مداوم نشان داده است که زوج هایی که ارتباط موثر برقرار می کنند، شانس بیشتری برای داشتن یک رابطه عاشقانه شادتر و طولانی تر در مقایسه با کسانی که به خوبی یا اصلاً ارتباط برقرار نمی کنند، دارند.

اگر به موضوعات مشاوره رابطه و زوج درمانی علاقه دارید میتوانید مقاله " 5 تمرین زوج درمانی و مشاوره رابطه برای برقراری ارتباط بهتر" را نیز مطالعه کنید.

مشاوره رابطه مسائل مربوط به روابط را بررسی می کند. تمرکز بر عواملی که ممکن است منجر به چالش هایی شود که باعث اختلاف نظر، دعوا و حتی پایان روابط زوجین می شود.

همچنین اگر شما در مراحل اولیه یک رابطه هستید یا به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد الگوهای روابط عاشقانه و یا بررسی اینکه چرا برای یافتن شخص مناسب تلاش می کنید، می توانید از مشاوره روابط استفاده کنید.

صحبت در مورد اشتباه آسان است، اما آنچه به خوبی پیش می رود باید در هسته اصلی بحث باشد. ما تمایل داریم که روابط خود را اصلاح کنیم یا به کمال برسانیم، اگرچه ارزش قائل شدن برای رشد و تغییر سزاوار توجه زیادی است. هنگام برقراری ارتباط، شفافیت، سخاوت و صداقت را نه تنها با شریک یا همسرتان، بلکه با خودتان در مورد نیازهایتان نیز تمرین کنید.

به یاد داشته باشید که "ارتباط" فقط خوب صحبت کردن نیست. تکنیک های زوج درمانی وجود دارد که به شما اطمینان می دهد که هر دو شنیده می شوید و احساسات یکدیگر را تأیید می کنید.

برخی از تمرینات مفیدتر رابطه برای ارتباط زوجین در ادامه می آید.

1. تمرین های جملات مثبت

وقتی زوج‌ها با سبک‌های ارتباطی و جملات مثبت با یکدیگر صحبت می‌کنند، گفتگوها بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. منطقی است که لحن مثبت بر لحن منفی غلبه کند، به خصوص زمانی که زوج ها سعی می کنند در موقعیت ها یا موضوعات دشوار حرکت کنند. تحقیقات این ایده را تقویت کرده است که اغلب مهم نیست آنچه می گویید، بلکه نحوه بیان آن مهم است. این نکته به سبک های ارتباطی فرد اشاره دارد.

استفاده از جملات منفی می تواند منجر به مشکلات ارتباطی شود و یکی از طرفین احساس کند متهم یا مورد حمله قرار گرفته یا هر دو. یک راه آسان برای تمرین های کلمات مثبت این است که فقط به آنچه می گویید فکر کنید و سپس آن را در قالب یک نسخه مثبت تر بسازید.

به‌عنوان مثال، به‌جای گفتن « این شلوارها به نظر خوب نمی‌آیند »، می‌توانید بگویید: « من عاشق آن شلوار مشکی هستم که در آخرین شب قرار ملاقاتمان پوشیدی .»

2. تمرینات گوش دادن فعال

گاهی اوقات ممکن است به گونه ای برخورد کنیم که گویی نیاز به درستی داریم. گوش دادن فعال می تواند راهی عالی برای تغییر این موضوع باشد. در تمرینی که به عنوان گوش دادن فعال بدون وقفه نیز شناخته می شود، در حالی که همسرتان در حال بیان نیازها یا احساسات خود است، صحبت را قطع نمی کنید. ممکن است فکر کنید در حالی که شریک زندگی خود را به روی شما باز می کند، با دادن مشاوره یا توضیحات در رابطه مفید هستید، اما این ممکن است به اشتباه تعبیر شود زیرا احساس می کنید بیشتر از شریک خود می دانید.

برای انجام یک تمرین گوش دادن فعال بدون وقفه، کافی است ساعت را بین 3 تا 5 دقیقه تنظیم کنید و سپس به یکی از طرفین اجازه دهید تا آشکارا صحبت کند. آنها آزادند هر چیزی را که به آن فکر می کنند بیان کنند. که می تواند مربوط به مدرسه، کار، دوستی، فرزندان، استرس رابطه یا هر چیز دیگری باشد.

شریک ساکت می تواند با استفاده از حرکات و سرنخ های ارتباطی غیرکلامی از ارتباط کلامی پشتیبانی کند، اما آنها نباید در زمان تعیین شده صحبت کنند. وقتی زمان تمام شد، جایتان را عوض کنید و یک بار دیگر تمرین ارتباط زوجین را انجام دهید.

در پایان زمان هر سخنران، شریک خاموش می‌تواند بررسی کند که آیا در مورد هر نکته‌ای به توضیح نیاز دارد - این بخش مهم است زیرا اطمینان می‌دهد که آنچه گفته شده درک شده است. با گذشت زمان، درک عمیق تری از یکدیگر ایجاد می شود. استفاده از زبانی مانند « آیا می‌خواهید در این مورد بیشتر به من بگویید؟» می تواند در اینجا موثر باشد.

3. تمرینات تماس طولانی مدت با چشم

تماس چشمی گسترده روشی قدرتمند برای یادگیری احساسات واقعی شریک زندگی شماست. در این تمرین غیرکلامی، هیچ یک از طرفین صحبت نمی کنند. فقط با استفاده از ارتباط چشم به چشم، روبروی شریک زندگی خود در مکانی آرام، آرامش بخش می نشینید. تماس چشمی را تا پنج دقیقه بدون دور زدن یا شکستن نگاه حفظ می کنید. در طول این مدت، باید اجازه دهید تمام احساسات درونی شما ظاهر شوند.

در پایان زمان مشخص شده، شما و همسرتان باید در مورد تجربه صحبت کنید. احساس خود را به اشتراک بگذارید و سعی کنید هر احساسی را که در طول جلسه به آن اشاره کرده اید به صورت شفاهی بیان کنید.

شاید مهمترین بخش این تمرین بعد از بحث شما باشد، زمانی که هر فرد باید واقعاً در مورد آنچه دیگری گفته است فکر کند. هر کدام از شما تا چه حد توانسته اید ژست ها و نشانه های غیرکلامی را در طول تمرین درک کنید؟

4. تمرین های ابراز سپاس

ابراز قدردانی فقط برای زوج ها خوب نیست. این یک تمرین خوب در هر نقطه از زندگی است. تمرکز بر قدردانی به عنوان یک تمرین درمانی به هر دو طرف اجازه می دهد احساس قدردانی کنند و بدیهی تلقی نشوند.

وقت گذاشتن برای گفتن یک تشکر ساده یا قدردانی از تلاش طرف مقابل واقعاً می تواند تفاوتی در رابطه شما ایجاد کند. به خصوص اگر شما یا شریک زندگیتان به کلمات تأیید آمیز پاسخ دهید، ابراز قدردانی می تواند نیاز مهمی را برآورده کند.