این خانواده ها ۲ میلیون تومان سهام می گیرند .

فوری: عیدی مهم رییس جمهور برای مردم | آخرین خبر از وضعیت جاماندگان سهام عدالت + جزییات مهم
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

تعدادی از مردم در سال ۱۳۸۵ موفق به دریافت سهام عدالت نشدند جاماندگان سهام عدالت شامل افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی مثل کمیته امداد، سازمان بهزیستی و سه دهک درآمدی امسال صاحب سهام می شوند  سود سهام عدالت 1400 امسال دوبرابر شده و مرحله اول سود سهام عدالت به سهامداران واریز شد و مرحله دوم تا آخر اسفند واریز می شود  دارندگان سهام عدالت می توانند بدون ضامن از بانک ها وام خرد بگیرند.

نمایندگان مجلس دولت را مکلف کردند تا به ازای هر فرزند که از ابتدای سال ۱۴۰۲ متولد خواهد شد، مبلغ ۲۲ میلیون ریال تا سقف ۲۲ هزار میلیارد ریال صرفاً جهت خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری معامله در بورس به نام فرزند اختصاص دهد.

نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح روز (شنبه ۱۳ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، با الحاق یک بند به تبصره ۲  این لایحه موافقت کردند.

براساس این بند الحاقی؛ دولت مکلف است ماهانه معادل ۲ درصد از یک دوازدهم هزینه های جاری شرکت های دولتی و بانک ها و موسسات انتخابی وابسته به دولت مندرج در پیوست شماره ۳ این قانون که سودده و فاقد زیان انباشت طبق آخرین صورت مالی حسابرسی شده باشد، به استثنای هزینه های استهلاک و هزینه عملیات بانک و بیمه را از حساب های آنها برداشت و به پیوست شماره ۱۳۰۴۲۵ جدول ۵ این قانون واریز کند.

از منابع این محل، دولت مکلف به اجرای ماده ۱۱ قانون جوانی جمعیت براساس سازوکار اجرایی که وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیات وزیران رسانده است، خواهد بود. بر این اساس به ازای هر فرزند که از ابتدای سال ۱۴۰۲ متولد خواهد شد، مبلغ ۲۲ میلیون ریال تا سقف ۲۲ هزار میلیارد ریال از محل ردیف ۱۳۰۴۲۵ جدول شماره ۵ این قانون صرفاً جهت خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری معامله در بورس به نام فرزند اختصاص می یابد.

**مجوز مجلس به دولت برای اختصاص ۲ میلیارد یورو کمک‌های بلاعوض بین المللی جهت جبران خسارات ناشی از بلایای طبیعی

همچنین نمایندگان در مصوبه‌ای دیگر به دولت مجوز دادند تا سقف دو میلیارد یورو، برای جبران خسارت و پیشگیری از بلایای طبیعی و تأمین ‌ماشین‌آلات و تجهیزات مربوطه، اجرای طرحهای توسعه‌ای و زیربنایی کشور و طرحهای موضوع صندوق ملی محیط زیست و امور مربوط به پناهندگان را دریافت و به صندوق خزانه‌داری کل کشور صرف هزینه‌های مرتبط نماید.

براساس بند (هـ) تبصره ۳ ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۲؛ ‌به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف دو میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) یورو، کمکهای بلاعوض بین‌المللی از سوی مؤسسات و سازمانهای بین‌المللی برای جبران خسارت و پیشگیری از حوادثی مانند زلزله، سیل جهت مقابله با سرمازدگی، مقابله با ریزگردها، گرد وغبار، بیابان زدایی، حفاظت از تالاب ها و مبارزه با آفات و بیماری‌های دامی و گیاهی و همچنین تأمین ‌ماشین‌آلات و تجهیزات مربوطه، اجرای طرحهای توسعه‌ای و زیربنایی کشور و طرحهای موضوع صندوق ملی محیط زیست و امور مربوط به پناهندگان را دریافت و پس از تسعیر و واریز آن به خزانه‌داری کل کشور صرف هزینه‌های مرتبط نمایند. دستگاههای ‌‌اجرائی دریافت‌کننده مکلفند گزارش عملکرد و نحوه هزینه‌کرد کمکهای دریافتی را هر شش‌ماه یک‌بار به سازمان ‌برنامه ‌و ‌بودجه کشور ارائه نمایند. ده درصد (۱۰%) از مبلغ مندرج در این بند جهت کمک به آسیب دیدگان ناشی از حوادث و سوانح به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اختصاص می یابد.

همه افرادی که سهام عدالت‌شان را گرفته‌اند، می‌توانند با وثیقه گذاشتن سهام‌ خودشان، وام سهام عدالت بگیرند.

 اواسط دهه 80 شمسی بود که دولت سهام حدود 50شرکت خود را بین مردم تقسیم کرد. سهامی که 49میلیون نفر از مردم ایران مشمول گرفتن آن شدند. البته بعدها بخشی از سهامداران، سهام‌شان را فروختند یا بخشی از آن را واگذار کردند. اما اگر شما جزو آن دسته از سهامداران عدالت هستید که سها‌م‌تان را تمام و کمال نگه داشته‌اید، می‌توانید با وثیقه گذاشتن آن از بانک‌ها وام بگیرید. این را هم بدانید که وام سهام عدالت به عنوان اعتبار خرید کالا یا وام کالا در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و به فرد کارت اعتباری خرید می‌دهند تا از فروشگاه‌های طرف قرارداد با بانک اقدام به خرید کالا کنند.

قبل از هر چیز باید مدارک و برگه‌ سهام عدالت را در اختیار داشته باشید. نکته مهم بعدی این است که حتی اگر بخشی از سهام عدالت خود را فروخته باشید هم امکان گرفتن وام را نخواهید داشت و باید تمام سهام عدالت همچنان در مالکیت و تملک شما باقی مانده باشد. یادتان باشد مبلغ وامی که به متقاضی تعلق می‌گیرد هم براساس مقدار سهام عدالتی است که در اختیار دارد؛ یعنی اگر شما بر مبنای 500هزار تومان سهام عدالت گرفته‌اید، نصف کسی که سهام عدالت یک میلیونی گرفته، تسهیلات خرید کالا خواهید گرفت. مبلغ وام سهام عدالت هم براساس ارزش تقریبی نصف سهام عدالت در همان زمان است. یکی از نکات مهم برای گرفتن وام هم سجامی بودن متقاضی است. یعنی حتما باید کد سجام خودتان را گرفته باشید.