حدود 90 درصد از حمل‌ونقل‌های بین‌المللی توسط خطوط کشتیرانی انجام می‌شوند. امروزه در سراسر جهان نزدیک به 400 خط کشتیرانی بزرگ و معتبر وجود دارد که به بنادر مختلف جهان سرویس دریایی ارایه می‌دهند. دو نوع از مهم‌ترین و رایج‌ترین خطوط کشتیرانی، خطوط ترمپ و لاینر هستند. این دو خط کشتیرانی تفاوت‌های متعددی با یکدیگر دارند. ما در این مقاله به بررسی تفاوت لاینر و ترمپ می‌پردازیم. چنانچه قصد دارید در مورد این خطوط اطلاعات جامعی کسب کرده و فرآیند حمل‌ونقل دریایی را به‌راحتی انجام دهید، مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد خواهد شد.

تفاوت لاینر و ترمپ در حمل و نقل دریایی چیست؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

تفاوت لاینر و ترمپ در مالکیت و بهره‌برداری

یکی از تفاوت‌های اساسی خطوط کشتیرانی لاینر و ترمپ در مالکیت و بهره‌برداری است. در خطوط کشتی‌های لاینر (خطوط منظم) بارها در زمان‌بندی مشخص‌تری به مقصد می‌رسند. در‌واقع شرکت‌هایی که از خطوط لاینر برای حمل بار استفاده می‌کنند، برنامه‌ریزی دقیق‌تری دارند. این شرکت‌ها کشتی‌های خود را ساخته و بهره‌برداری می‌کنند. در‌صورتی‌که در حمل و نقل با کشتی از طریق خطوط ترمپ، کشتی‌ها اجاره‌ای هستند و بارهای مختلفی را حمل می‌کنند.

تفاوت نحوه بارگیری و تخلیه در خطوط حمل‌ونقل لاینر و ترمپ

تفاوت بعدی بین خطوط ترمپ و لاینر، نحوه بارگیری و تخلیه است. شرکت‌های لاینر برنامه و امکانات کامل‌تری برای تخلیه بار دارند. درواقع این شرکت‌ها برای تخلیه و بارگیری یک جدول زمان‌بندی دقیقی طراحی کرده‌اند که از این طریق در یک زمان معین بارها در بنادر مقصد تخلیه می‌شوند. اما شرکت‌هایی که از خطوط ترمپ برای حمل حمل و نقل بین المللی به ایران یا کشورهای دیگر استفاده می‌کنند، بارها را از هر بندری می‌توانند دریافت کرده و در هر بندری نیز تخلیه کنند. در خطوط حمل‌ونقل ترمپ انعطاف‌پذیری بسیاری وجود دارد و این خطوط پاسخگوی نیازهای متنوع صاحبان بار خواهند بود. 

6

نحوه بستن قرارداد؛ فاکتوری معین و مشخص در خطوط لاینر کشتیرانی

در ادامه شرح تفاوت لاینر و ترمپ باید به نوع قرارداد در این دو نوع خطوط نیز اشاره کنیم. در شرکت‌هایی که از خطوط ترمپ برای حمل‌ونقل دریایی استفاده می‌کنند، قراردادهای طولانی‌مدت و چندساله با مشتریان و صاحبان بار بسته می‌شود. در این نوع قراردادها شرایط و قیمت حمل‌ونقل به‌طور مشخص و از پیش تعیین‌شده است. 

اما اگر شما برای ارسال بار از آلمان به ایران یا هر کشور دیگر بخواهید از خطوط حمل‌ونقل ترمپ استفاده کنید، امکان بستن قرارداد موقت و منعطف برای شما فراهم است. در واقع در خطوط حمل‌ونقل ترمپ معمولاً قراردادهایی با شرایط کوتاه‌مدت و قابل تعدیل بسته می‌شود. 

خطوط حمل‌و‌نقل مشخص؛ یکی از تفاوت‌های لاینر با ترمپ

یکی از تفاوت‌هایی که خطوط ترمپ با لاینر دارند، انعطاف‌پذیری در خطوط حمل‌و‌نقل است. در واقع در این خطوط شرکت‌های ترمپ براساس نیازهای مشتریان و صاحبان کالا، بارها را از بندری که مشتری درخواست کند دریافت کرده و به هر بندری که صاحب کالا بخواهد تخلیه می‌کنند. اما در شرکت‌های لاینر، خطوط و مسیرهای مشخصی برای حمل بار وجود دارد. این خطوط به‌صورت منظم و برنامه‌ریزی شده بین بنادر مختلف عمل می‌کنند.

تفاوت‌ بارهای قابل حمل در خطوط کشتیرانی لاینر و ترمپ

خطوط لاینر عموماً برای حمل بارهای بزرگ و با حجم بسیار مانند کانتینرها کاربرد دارند. اما خطوط کشتیرانی ترمپ‌ اغلب برای حمل بارهای سنگین مانند بارهای پروژه‌ای، بارهای سیال و بارهای غیر‌استاندارد مورد‌استفاده قرار می‌گیرند.

ایمنی بالای کالا در خطوط کشتیرانی لاینر نسبت به خطوط ترمپ 

در حمل‌ونقل با استفاده از خطوط دریایی لاینر، مسئولیت بار و ایمنی آن به عهده شرکت حمل‌و‌نقل است. شرکت‌هایی که این نوع نحوه حمل را ارائه می‌کنند، معمولاً برای تضمین ایمنی و حفاظت از بار امکان بیمه کردن بارها را نیز فراهم خواهند کرد. در‌صورتی‌که در حمل‌ونقل دریایی ترمپ، مسئولیت بار بیشتر به عهده صاحب کالا بوده و شرکت حمل‌و‌نقل مسئولیتی در قبال بیمه کردن بار نخواهد داشت. 

7

تفاوت در نحوه قیمت‌‌گذاری و هزینه‌های خطوط حمل ترمپ و لاینر

نحوه قیمت‌گذاری به‌عنوان تفاوت لاینر و ترمپ محسوب می‌شود. برای حمل‌و‌نقل با خطوط لاینر معمولا قیمتی ثابت و استاندارد در‌نظر گرفته می‌شود؛ زیرا خطوط حمل‌و‌نقل در این روش کاملا مشخص و ثابت هستند. اما در حمل‌و‌نقل ترمپ، قیمت و هزینه‌ها متغیرتر بوده و بستگی به عوامل مختلفی مانند نوع بار، مسافت، زمان و قراردادهای هر مشتری خواهد داشت. 

انتخاب صحیح لاینر و ترمپ برای حمل‌و‌نقل کالا با‌توجه‌به نوع بار

در این مقاله به‌طورکامل در مورد تفاوت لاینر و ترمپ صحبت کردیم. ترمپ و لاینر دو نوع از رایج‌ترین خطوط کشتیرانی برای حمل‌و‌نقل کالا محسوب می‌شوند که هر کدام و مزایا و معایب خاصی دارند. این خطوط کشتیرانی این امکان را به صاحبان کالا می‌دهند تا تجارت خود را بهبود ببخشند. هم‌چنین با‌توجه‌به الزام رعایت استفاده از استانداردها و قوانین بین‌المللی، حمل‌ونقل توسط خطوط کشتیرانی لاینر و ترمپ از امنیت بالایی برخوردار است. 

به‌طور‌کلی، انتخاب بین روش ترمپ و لاینر برای حمل‌و‌نقل دریایی، بستگی به نوع بار، زمان‌بندی، انعطاف‌پذیری مورد‌نیاز و نیازهای خاص شرکت‌ها و صاحبان کالا دارد. چنانچه می‌خواهید بهترین روش و شیوه را برای حمل دریایی بار به کار گیرید، پیشنهاد ما مشورت با کارشناسان شرکت نمایندگی کشتیرانی و خدمات بار هوایی هنزا ناو دریا است. با تجربه و سابقه‌ای که این شرکت در زمینه حمل بار به‌صورت بین‌المللی را دارد، راهنمای خوبی برای شما به‌منظور انتخاب روش حمل‌و‌نقل کالا‌های مختلف خواهد بود. اگر می‌خواهید با کارشناسان و مشاوران هانزا در ارتباط باشید به سایت این مجموعه به آدرس اینترنتی hansanav.com مراجعه کنید.