یخ زدن لوله‌های پشت یخچال به معنای ایجاد یک لایه‌ی نازک یخ روی سطح لوله‌هایی است که در پشت یخچال واقع شده و معمولاً جریان هوا به آن‌ها دسترسی دارد . این لوله‌ها که با نام اواپراتور شناخته می شوند جهت انتقال فریون یا ماده خنک ‌کننده دیگر در سیستم خنک‌ کننده استفاده می‌شوند تا حرارت را از داخل یخچال به بیرون منتقل کنند و دما را پایین نگه دارند.

علت یخ زدن لوله‌های پشت یخچال چیست؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

لوله‌های خنک‌کننده یا اواپراتور می‌توانند در برخی از مدل‌های یخچال و فریزرها به شکل ژرف و پیچیده ایجاد شده باشند تا بیشترین منطقه‌ی تماس با هوا و انتقال حرارت را فراهم کنند. این لوله‌ها معمولاً از مواد مقاوم به حرارت و فشار ساخته می‌شوند تا بتوانند با شرایط سیستم خنک‌کننده سازگاری داشته باشند.

دلایل یخ زدن لوله های پشت یخچال

یخ زدن لوله‌های پشت یخچال ممکن است به دلیل عوامل مختلفی رخ دهد که در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می‌کنیم:

1.    رطوبت هوا

وجود رطوبت زیاد در داخل یخچال می‌تواند با افت دما باعث انجماد رطوبت شود و لایه‌ی یخ را بر روی لوله‌های پشت یخچال ایجاد کند. رطوبت ممکن است به علت باز و بسته کردن درب‌های یخچال یا ساییدگی و پاره شدن لاستیک‌های دور درب وارد دستگاه شده باشد.

2 . انتقال نامناسب حرارت

اگر جریان هوا در داخل یخچال به طور مناسب توزیع نشود، دمای لوله‌های پشت یخچال می‌تواند پایین‌تر از حد معمول باشد و باعث انجماد و یخ‌زدگی شود. این مسئله ممکن است به دلیل مشکلات در فن‌های خنک‌کننده یا دستگاه های تنظیم جریان هوا اتفاق بیفتد.

3 . جمع شدن گرد و غبار

 تجمع زیاد گرد و غبار بر روی لوله های پشت یخچال می‌تواند جریان هوا را مختل کرده و باعث ایجاد مناطقی با دماهای مختلف شود که به نوبه خود می‌تواند باعث یخ‌زدگی شود.

4. خرابی سیستم خنک ‌کننده

 اگر مواد خنک ‌کننده داخل سیستم خنک ‌کننده دچار نقص شود یا درجریان فریون مشکلی وجود داشته باشد، این مسئله می‌تواند به ایجاد یخ بر روی لوله‌ها منجر شود.

5 . استفاده نادرست از یخچال

باز و بسته کردن درب یخچال به طور مکرر یا باز نگه داشتن درب برای مدت زمان طولانی می‌تواند به افت دما و انجماد رطوبت منجر شود.

6. دمای محیط

 اگر یخچال در محیطی با دمای بسیار پایین قرار داشته باشد، لایه‌ی یخ روی لوله‌ها ایجاد می‌شود.

 

اقدامات ضروری هنگام یخ زدن لوله های پشت یخچال شامل چیست؟

در صورتی که لوله‌های پشت یخچال یخ زده اند، اقدامات ضروری زیر را می‌توانید انجام دهید:

1.    قطع منبع برق

 ابتدا اطمینان حاصل کنید که یخچال خاموش شده و از منبع برق جدا شده است. این کار به جلوگیری از هرگونه خطری مرتبط با کار در نزدیکی منابع برق کمک می‌کند.

2 . تخلیه محتوای داخل یخچال

 قفسه ، کشوها و مواد غذایی را از داخل یخچال و فریزر خارج کنید تا به راحتی به لوله‌ها دسترسی داشته باشید.

2.    ذوب کردن یخ

درب یخچال و فریزر را باز کنید تا دما داخل یخچال افزایش یابد و یخ‌ها شروع به ذوب شوند. 

3.    پاکسازی و خشک کردن

 پس از ذوب شدن یخ‌ها، لوله‌ها و سطوح محیط را با یک حوله خشک کنید تا از رطوبت پاک شوند.

4 . تمیز کردن 

 درصورت نیاز، می‌توانید از مواد شیمیایی یا محلول ضد باکتری برای پاکسازی و تمیز کردن لوله‌ها و محیط استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که محصولات استفاده شده برای پاکسازی یخچال ایمن هستند و از دستورالعمل‌های تولید کننده پیروی کنید.

5 . تنظیم صحیح دما

 پس از پاکسازی، یخچال را به دمای معمول خود برگردانید و درب‌ها را ببندید.

6 . بازگرداندن محتوای یخچال

 پس از تخلیه و پاکسازی، قفسه ، کشوها و مواد غذایی را دوباره به داخل یخچال و فریزر برگردانید.

7 . وصل کردن برق دستگاه

 منبع برق را مجدداً وصل کرده و یخچال را روشن کنید.

اگر این مراحل برای شما پیچیده به نظر می‌رسد یا نیاز به تعمیرات بیشتری دارید، بهتر است از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

نحوه جلوگیری از یخ زدن اواپراتور یخچال

برای جلوگیری از یخ زدن اواپراتور (سردکننده) یخچال، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

- تنظیم صحیح دما

 دمای داخل یخچال و فریزر را به صورت مناسب تنظیم کنید. دمای بالا می‌تواند باعث ایجاد یخ در اواپراتور گردد. بررسی دستورالعمل‌های تولید کننده برای دمای پیشنهادی و تنظیمات دقیق مفید است.

- اجتناب از باز و بسته کردن بی‌دلیل درب 

باز و بسته کردن درب‌های یخچال به طور مکرر و بی‌دلیل باعث ورود هوای رطوبت‌دار به داخل می‌شود که ممکن است باعث ایجاد یخ شود. درب‌ها را تنها زمانی باز کنید که لازم است.

- نگهداری منظم 

انجام نگهداری دوره‌ای بر روی دستگاه، از جمله پاکسازی داخل یخچال و فریزر و بررسی وضعیت لوله‌ها و سیستم‌های خنک‌کننده، به جلوگیری از تجمع یخ در اواپراتور کمک می‌کند.

دقت به تنظیمات و راهنمایی‌های تولید کننده یخچال و نگهداری منظم از دستگاه می‌تواند به جلوگیری از تجمع یخ در اواپراتور یخچال کمک کند.

چنانچه با اقدامات اولیه توسط خودتان مشکل یخ زدن لوله‌های پشت یخچال

 رفع نشود ، لازم است از تعمیرکاران مجاز که در هر محله و منطقه در دسترس هستند ، کمک بگیرید. 

تعمیر یخچال در فردیس ، تعمیر یخچال فریزر در کرج ، تعمیر یخچال در مارلیک و... توسط ماهان سرویس با اعزام تکنسین های آموزش دیده در محل انجام می شود. 09353001695