گزارش های جدید یونیسف مبنی بر ساخت فردای بهتر برای کودکان
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

گزارش های جدید که از سمت سازمان بهداشت جهانی و یونیسف ارائه شده است، نیاز به افزایش سرمایه گذاری در بخش مراقبت و پرورش کودکان را نشان می دهد. این گزارش پیشرفت در حوزه کودکان را در چارچوب جهانی مراقبت از پرورش کودکان برای حمایت از رشد جسمی، فکری و عاطفی سالم می داند. این چارچوب یک رویکرد یکپارچه برای رشد اولیه دوران کودکی را ترویج می کند که تغذیه، سلامت، امنیت، یادگیری زودهنگام و مراقبت را به عنوان زمینه های ضروری برای مداخلات پوشش می دهد. در ادامه این مطلب، گزارشی جامع از این طرح و آن چه برای اجرای بهتر آن لازم است را با شما در میان می گذاریم؛ با ما همراه باشید.

چارچوب مراقبت پرورشی در سال 2018 توسط WHO، یونیسف و گروه بانک جهانی و با همکاری مشارکت برای سلامت مادر، نوزاد و کودک (PMNCH) و شبکه اقدام توسعه در دوران اولیه کودکی راه اندازی شد. پنج اقدام استراتژیک این چارچوب عبارتند از:

  • رهبری و سرمایه گذاری
  • تمرکز بر خانواده ها و جوامع آن ها
  • تقویت خدمات
  • نظارت بر پیشرفت؛ و
  • افزایش و نوآوری

در این گزارش پیشرفت‌های دلگرم‌کننده‌ای وجود دارد؛ و طبق آن سرمایه‌گذاری بیشتری در این سال‌های اولیه ضروری است تا کودکان در هر جایی، بهترین شروع ممکن را برای زندگی سالم در پیش داشته باشند.

دکتر ویکتور آگوایو، مدیر تغذیه و رشد کودک در یونیسف می گوید: "هر کودکی حق دارد بهترین شروع زندگی را داشته باشد." بهترین شروع شامل حق تغذیه و تحریک خوب، مراقبت مستمر و یادگیری زودهنگام، سلامت و محیطی امن است. این حقوق به کودکان فرصتی برای رشد و تکامل با پتانسیل کامل خود می دهد. همانطور که کودکان رشد می کنند، کل جوامع رشد می کنند و آینده ای پایدار امکان پذیر است.

اولین ها برای کودکان و تاثیرات آن ها

تجربیات اولیه کودک تأثیر عمیقی بر سلامت و رشد کلی آن ها دارد. این تجربیات بر سلامت، رشد، یادگیری، رفاه و در نهایت روابط اجتماعی بزرگسالان و درآمد تاثیر گذارند. رشد اولیه دوران کودکی پنجره‌ای حیاتی برای بهبود سلامت و رفاه در سراسر زندگی ایجاد می‌کند؛ این مهم تاثیراتی که حتی در نسل های بعدی هم طنین انداز می شود را با خود به همراه دارد؛ اثری جاودان.

دوره بارداری تا 3 سالگی کودک، زمانی است که مغز سریع ترین رشد را دارد و بیش از 80 درصد رشد عصبی در این دوران اتفاق می افتد. اولین سال های زندگی کودک فرصت های غیر قابل تکراری را برای آموزش و بهبود فراهم می آورد؛ سلامت مادام العمر، تغذیه و رفاه.

رشد مغز و فرایند یادگیری در 3 ساله ی آغازین زندگی به قدری بالاست که محققان و پزشکان خواندن نوای دلنشین لالایی، گوش دادن به موسیقی و خواندن قصه کودکانه برای جنین و کودک را اهم امکانات رفاهی برای آن ها دانسته اند.

از دوره ی جنینی تا پایان زندگی، احساسات همراه آدمی خواهند بود و تاثیری که از ابعاد احساسی زندگی دریافت می شود، به مراتب عمیق تر از تاثیرات منطقی هستند. زمانی که مادر یا پدر و یا مراقبان، برای کودک وقت می گذارند، با این کار مانند دانه و بذر کاشتن عمل می کنند. بذر قصه خوانی امروز در ذهن کودک و برای گرفتن آرامش، کاشت می شود و فردا به عنوان یک قدرت تجزیه و تحلیل قوی در مسائل از آن برداشت می شود.

23

نتیجه ی این گزارش برای ساخت جوامع مفید است

بر اساس این گزارش، تعهد سیاسی به رشد در دوران کودکی از زمان راه اندازی این چارچوب، یعنی پنج سال پیش، افزایش یافته است. نزدیک به 50٪ کشورهای بیشتری، سیاست ها یا برنامه های مرتبط با کودکان را توسعه داده اند و خدمات مربوط به این گروه سنی، گسترش یافته است.

بیش از 80 درصد از کشورهایی که در برنامه شرکت کرده اند، به یونیسف گزارش داده اند که به کارگران و کارمندان آموزش می دهند تا از خانواده ها در ارائه فعالیت های یادگیری اولیه و مراقبت های مستمر از کودکان برای پرورش و کسب تجربیات اولیه مناسب، حمایت کنند.

اما برای گرفتن نتایج بهتر از این چارچوب، برای افزایش خدمات و نشان دادن اثربخشی بیشتر این مهم، به افزایش سرمایه گذاری در این حوزه نیاز است. حصول اطمینان از حمایت کافی کودکان، دارای مشکلات رشد عدیده ای بوده و رسیدگی به رفاه روانی اجتماعی مراقبین کودک نیز بخشی از دستور کار است.

همانطور که گفتیم سلامت و رشد کودک در سازمان جهانی بهداشت بر پایه رشد سالم مغز با پیامدهای مادام العمر برای یادگیری، سلامت و رفاه بنا شده است. برای بهبود سلامت کودکان، ما نه تنها باید بر رفع نیازهای فیزیکی فوری آن ها تمرکز کنیم، بلکه باید اطمینان حاصل کنیم که آن ها قادر به یادگیری موثر و ایجاد روابط مثبت و عاطفی با افراد اطراف خود هستند.

رفاه و آرمش فیزیکی کودکان و بزرگسالان حائز اهمیت است و این نکته بر کسی پوشیده نیست؛ اما چیزی که به سلامت فیزیکی کمک می کند، سلامت روان و رفاه روحی است. مراقبت درست از کودکی و تقویت رشد و یادگیری موثر، می تواند بزرگسالانی را در جوامع پدید آورد که از سلامت روحی خوبی برخوردارند و این منجر به ساخت دنیایی سالم و فرداهایی بهتر برای کودکان و نسل های آینده می شود.

پیش نیاز های اجرایی طرح رشد کودکان یونیسف

بر طبق این گزارش، تلاش ها برای ایجاد محیط ‌های توانمند برای رشد دوران کودکی، نیازمند برنامه های منسجم، همراه با تعیین بودجه و تامین مالی اختصاصی، در طیف وسیعی از بخش‌های مختلف، از جمله بهداشت، آموزش و خدمات مراقبتی و حفاظتی است.

24

هم چنین سیاست های دوستدار خانواده برای حمایت از دسترسی عادلانه به ملزومات مراقبت از کودکان، به صورت مقرون به صرفه و با کیفیت بالا نیز مهم هستند. به این معنی که همه اقشار جامعه باید بتوانند به حداقل ترین امکانات برای رشد و رفاه کودک خود دسترسی داشته باشند.

مطالبی که در اینجا برایتان گفتیم مستند از گزارش یونیسف بود و تمام امید ما در بیان این مطلب بر آن است تا از پزشکان و سیاست‌گذاران بخواهیم که از مراقبت‌های پرورشی حمایت کنند و رشد اولیه دوران کودکی را در مقیاس های تبیین شده، بهبود بخشند. وولک، پلتفرم جامع و تخصصی کودکان، نیز با هدف ساخت فردایی بهتر برای کودکان و در نهایت انسان ها، تمام قد در کنار مراقبان کودک برای رشد و پرورش آن هاست.