خط 7 مترو تهران جزء فینالیست‌های بخش بین‌المللی جشنواره تعالی شد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

خط هفت مترو تهران به‌صورت کلی دارای 22 ایستگاه است که تا کنون 21 ایستگاه آن به بهره‌برداری رسیده است. این خط در نقشه مترو تهران، جنوب‌شرقی پایتخت را به شمال‌غربی آن متصل می‌کند و در طول مسیر خود، سه تقاطع با خطوط دیگر دارد که به بهره‌برداری رسیده است. خط هفت مترو تهران با عنوان عمیق‌ترین خط مترو تهران یکی از پر رفت و آمدترین خطوط مترو نیز به‌شمار می‌رود.

این خط در ابتدا با هفت ایستگاه در تاریخ 20 خرداد 1396 افتتاح شد و تنها سه ساعت در روز به فعالیت مشغول بود. هم‌اکنون این خط از ایستگاه بسیج تا شهید دادمان را پوشش می‌دهد و با توجه به پیشرفت‌های ساخت و ساز در آن، به‌زودی ایستگاه میدان کتاب نیز افتتاح خواهد شد.

2

میدان کتاب یکی از جدیدترین ایستگاه‌های این خط است که تا اواسط شهریور 1402 به بهره‌برداری خواهد رسید. این ایستگاه هم‌اکنون آخرین مراحل تکمیل و تجهیز خود را می‌گذراند و نکته جالب توجه در مورد این ایستگاه، طراحی شاخص و بسیار زیبای آن است که توجه همگان را به خود جذب کرده.

ایستگاه میدان کتاب مترو تهران میان دو بزرگراه یادگار امام و هاشمی رفسنجانی در کنار میدان کتاب و محدوده سعادت آباد قرار گرفته است. این ایستگاه در این محدوده به مکان‌های مهمی مانند: پارک پرواز، بهترین و شاخص‌ترین هتل تهران با نام هتل اسپیناس پالاس، مراکز خرید سعادت آباد، بیمارستان آتیه، تفرجگاه فرحزاد و بسیاری از مکان‌های تفریحی و اقامتی دیگر که اکثر شهروندان تهرانی برای تفریح و مسافران دیگر نقاط کشور، برای رزرو هتل و اقامت از آن‌ها بهره‌ می‌برند، فاصله بسیار کمی دارد. با توجه به این دسترسی‌ها پیشبینی می‌شود که این ایستگاه یکی از پرترددترین ایستگاه‌های خط هفت مترو تهران شود.

 

پروژه خط هفت مترو تهران یکی از بهترین خطوط اجرایی مترو شهری تهران است. این خط در حوزه معماری و طراحی پروژه تاکنون جوایز گوناگونی را کسب کرده، از جمله جوایز دریافتی این پروزه می‌توان به جایزه تندیس نقره‌ای نهمین دوره جایزه ملی تعالی در سال 1399 اشاره کرد.

پروژه این خط امسال نیز برای دومین بار در بخش بین‌المللی جشنواره تعالی شرکت کرده که با گذر از مراحل ابتدایی در میان پروژه‌هایی از کشورهای امارات و کویت در جمع فینالیست‌ها قرار گرفته است. با قرار گرفتن این پروژه در کنار دو مگا پروژه دیگر، احتمال اینکه خط هفت مترو یکبار دیگر، با توجه به دانش سازمانی، پایداری اجتماعی و رویکردهای محیط زیستی برگزیده شود بسیار بالا است. خط هفت مترو تهران علاوه بر رویکردها و مزیت‌های عنوان شده همانطور که به آن اشاره کردیم از ایستگاه خاص و متمایز میدان کتاب نیز برخوردار است که همین امر بر ارزش و اعتبار آن از لحاظ طراحی و ساخت افزوده است.

خط هفت مترو تهران با رنگ بنفش در میان نقشه مترو قرار دارد و از جمله خطوط تازه تاسیس به‌شمار می‌رود. این خط معادل 27 کیلومتر است که قطار در طی 35 دقیقه از ابتدا تا انتهای آن را طی می‌کند. این خط همانطور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم دارای تقاطع‌های بسیار پر رفت و آمد و مهمی مانند: تربیت مدرس، نواب صفوی و توحید است.