انتظار می‌رود که یک چاقوی خوش ساخت، به طور مداوم و بدون شکستن کار کند. با این حال، ساختن چاقویی که مستعد خرابی نباشد، سخت است. زیرا تیغه چاقو تا لبه‌ای ظریف تیز شده است که نباید شکسته یا کدر شود. برای رسیدن به این هدف، انتخاب بهترین فلز برای ساخت چاقو مهم است. همه فلزات برای ساخت چاقو مناسب نیستند، بنابراین در ادامه مشخصات بهترین نوع فلز برای ساخت چاقو را بررسی می‌کنیم. همچنین شرکت آیرومارت را به عنوان مرکزی معتبر جهت خرید ورق های مناسب برای چاقو سازی معرفی می‌کنیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

بهترین فلز برای ساخت چاقو چیست؟ معرفی انواع ورق مناسب چاقوسازی
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

1. فولادهای ابزار

فولادهای ابزار یک انتخاب بسیار محبوب برای ساخت چاقو محسوب می‌شوند. آنها را عمدتا می‌توان از فولاد کربنی دانست که عناصر آلیاژیِ اضافی دارند و همین باعث افزایش خواص مکانیکی آنها شده است. این عناصر آلیاژی اغلب مقاومت در برابر خوردگی فولاد را نیز افزایش می‌دهند، البته در حد فولاد زنگ نزن نیستند. 

فولاد چاقوسازی A2

یکی از گریدهای فولاد ابزار که به عنوان مواد اولیه چاقو استفاده می‌شود، فولاد ابزار A2 است. با اینکه این گرید نمی‌تواند سختی برخی از فولادهای ابزار دیگر را داشته باشد، ولی چقرمگی آن عالی است. با این حال، فولاد ابزار A2 در صورت عدم مراقبت ممکن است در معرض زنگ‌زدگی قرار گیرد. به همین دلیل به عنوان بهترین فلز برای ساخت چاقوهایی با کاربردهای غیرمداوم، مثل کاربردهای جنگی شناخته می‌شود. برای بهبود و حفظ لبه تیغه با این فولاد، می‌توان آن را به صورت برودتی (در سرما) تیز کرد.

فولاد چاقوسازی D2

این فولاد نیز بهترین فلز برای ساخت چاقو محسوب می‌شود که دلیل آن، داشتن درصد نسبتا بالای کروم آن (حدود 12%) است. البته این آلیاژ در دسته نیمه زنگ نزن قرار دارد و تا رسیدن به بالاترین سطح فولاد زنگ نزن، فاصله دارد.

با استفاده از این ماده به عنوان فولاد چاقوسازی، محصولاتی خواهید داشت که در برابر زنگ‌زدگی مقاوم بوده و به راحتی دچار ساییدگی نمی‌شوند. فولاد ابزار D2 مقاومت در برابر خوردگی و حفظ لبه بهتری نسبت به A2 دارد. 

فولاد چاقوسازی M2

M2 نیز یک فولاد ابزار است که در حفظ لبه چاقو عملکرد بسیار خوبی دارد، اما برای برخی کاربردها می‌تواند بسیار شکننده باشد. از این فولاد برای ساخت ابزارهای مختلف مانند مته و شیرآلات نیز استفاده می‌شود. در مقایسه با فولاد M1، این فولاد مقاومت بالاتری در برابر نرم شدن در دمای بالا، سختی بهتر و توانایی برش بهتر و سختی عمیق‌تری دارد.

فولاد چاقوسازی

2. فولاد کربنی

گریدهای فولاد کربنی با مقادیر زیاد کربن برای ساخت چاقو مناسب به شمار می‌روند، زیرا به تیغه سختی و استحکام لازم برای مقاومت در برابر ضربه و سایش را می‌دهند. با این حال، عملیات حرارتی مناسب باید روی فولادهای پر کربن انجام شود.

اگر از کوئنچ خیلی سریع استفاده شود، چاقو خیلی شکننده خواهد بود و ممکن است شکسته شود. در حالی که اگر فولاد آنیل شود، خیلی نرم خواهد بود و لبه چاقو نمی‌تواند به مدت طولانی‌تری تیز بماند. 

چاقوهای ساخته شده از فولاد کربنی نیز می‌توانند مستعد زنگ‌زدگی باشند. دلیل این امر این است که فولادهای کربنی حاوی عناصر آلیاژی زیادی نیستند که از خوردگی محافظت کنند. باید مراقب باشید که تیغه فولاد کربنی زنگ نزند. گریدهای متداول فولاد کربنی برای ساخت چاقو شامل C1045، C1075 و C1090 است.

3. فولاد زنگ نزن

فولاد زنگ نزن نیز بهترین نوع فلز برای ساخت چاقو است. مزیت این چاقو، داشتن کروم و سایر عناصر آلیاژی است که مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می‌دهد. چاقوهای فولادی زنگ نزن معمولا از استیل فریتی یا مارتنزیتی ساخته می‌شوند.

برای ساخت چاقوهایی که لبه‌های مناسبی دارند، گریدهای مارتنزیتی و فریتی استیل باید دارای سطوح کربنی کافی برای رسیدن به سختی بالا باشند. برای ساخت چاقو از درجه‌هایی مانند 420 و 440 استفاده می‌شود.

فولادهای آستنیتی مانند 316 ممکن است گهگاه برای ساخت چاقو مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، گریدهای آستنیتی معمولا نمی‌توانند به اندازه کافی سخت شوند تا لبه ماندگاری داشته باشند.

هنگام ساخت چاقو باید از نسخه‌های کم کربن فولاد زنگ نزن آستنیتی مانند 304L اجتناب کرد، مگر اینکه مقاومت در برابر خوردگی نگرانی اصلی شما باشد و عمر تیغه در درجه دوم اهمیت قرار گیرد. شما می‌توانید قیمت ورق استیل 304 نگیر را در آیرومارت چک کنید. 

در ضمن فولادهای زنگ نزنی با نام رسوب سخت شونده وجود دارند که مقاومت در برابر خوردگی و خواص سختی‌پذیری آنها عالی است. این‌ها معمولا در تجهیزاتی استفاده می‌شوند که اصلا نباید دچار زنگ‌زدگی شوند. در بین انواع این فولاد، گرید فولاد PH 17-7 برای ساخت تیغه چاقو مناسب است. 

برای آنکه از این آلیاژ حداکثر استفاده را ببرید، باید بدانید که چگونه رسوب می‌تواند به درستی باعث سختی فلز شود. البته، طیف گسترده‌ای از فلزات و گریدهای دیگر فولاد برای ساخت چاقو مورد استفاده قرار می‌گیرند، این‌ها تنها تعدادی از انواع متداول به حساب می‌آیند. 

4. تیتانیوم

اگر به دنبال بهترین فلز برای ساخت چاقو هستید و به دنبال فلزی به غیر از فولاد می‌گردید، تیتانیوم نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد. برای داشتن یک چاقوی سبک وزن و مقاوم در برابر خوردگی، پیشنهاد می‌شود از تیتانیوم استفاده کنید. با این حال، تیغه‌های تیتانیومی به اندازه تیغه‌های فولادی استاندارد لبه تیزی ندارند. تیغه تیتانیوم سخت‌تر و گران‌تر از فولاد است. شما می‌توانید برای بررسی قیمت انواع ورق‌های فولادی مثل قیمت روز ورق گالوانیزه، وارد سایت آیرومارت شوید. 

افرادی که زمان زیادی را در اطراف آب می‌گذرانند و از چاقو در این مکان‌ها استفاده می‌کنند، چاقوی تیتانیومی گزینه مناسبی است. در ضمن، اگر کارهایی را انجام می‌دهید که تیغه چاقو مدام باید تمیز شود، تیتانیوم فلز خوبی محسوب می‌شود. فلز تیتانیوم اغلب برای تولید چاقوی غواصی به کار می‌رود که باید در برابر محیط آب شور اقیانوس مقاومت کند.

در نهایت، همه چیز به این بستگی دارد که شما تیغه را برای چه کاری می خواهید. به عنوان مثال، یک چاقوی تیتانیومی یک چاقوی شکاری ضعیف را ایجاد می‌کند. زیرا ضخیم است و نمی‌تواند برش خوبی را ایجاد کند. 

اگر قصد دارید چاقو را زیاد حمل کنید، ولی خیلی آن را مورد استفاده قرار نمی‌دهید، تیتانیوم انتخاب جذابی است. برای به کار بردن چاقو در محیط‌های بسیار خورنده، تیتانیوم ماده خوبی به حساب می‌آید.

توجه داشته باشید که تیتانیوم در دماهای بسیار پایین مانند بسیاری از انواع فولاد شکننده نمی‌شود. به طور کلی، تیتانیوم بهترین ماده برای ساخت چاقو با مصارف عمومی به شمار نمی‌رود و بیشتر برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

فلز ساخت چاقو

خرید انواع ورق ساخت چاقو از آیرومارت

اگر به دنبال خرید ورق های مناسب چاقوسازی هستید، کافیست وارد سایت آیرومارت شوید. این شرکت به عنوان یکی از مراکز پیشرو و معتبر در صنعت فولاد محسوب می‌شود که طیف وسیعی از محصولات را ارائه می‌کند. شما می‌توانید برای استعلام قیمت ورق آهن، قیمت ورق های فولادی و ...، از آیرومارت کمک بگیرید و نمودار مقایسه قیمت‌ها را مد نظر قرار دهید.

پس از مشاهده قیمت‌ها، محصول مورد نظرتان را آنلاین و با قیمت مناسب خریداری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02145306 تماس بگیرید و توسط کارشناسان مجرب این شرکت راهنمایی شوید.