بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی، یکی از بهترین روش‌ها برای ارائه مفاهیم علمی و محتوای درس به آن‌ها است. بازی کردن همیشه برای کودکان با لذت خاصی همراه است و بهره بردن از این فرصت، آن‌ها را به‌سرعت با فضای کلاس و درس سازگار می‌کند. همچنین، مفاهیم درسی به‌خوبی برای آن‌ها جا می‌افتد.

5 بازی آموزشی جذاب برای کودکان دبستانی
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

به دلیل اهمیت این موضوع قصد داریم در ادامه تعدادی از جذاب‌ترین بازی‌های آموزشی برای کودکان در مقطع ابتدایی را معرفی کنیم. اگر معلم دبستان یا والدین بچه‌های دبستانی هستید، ادامه این مطلب را به‌هیچ‌عنوان از دست ندهید. با خواندن این مطلب می‌توانید سخت‌ترین مفاهیم را با بازی و سرگرمی به بچه‌ها یاد بدهید.

۱. بازی حدس کلمه با سرنخ‌ها؛ یکی از جذاب‌ترین بازی های کلاسی

یکی از بهترین بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی، بازی حدس کلمه با استفاده از سرنخ‌ها است. در این بازی ابتدا معلم از بین کلمات یکی از کتاب‌های درسی، چند کلمه را انتخاب می‌کند و روی ۲ کاغذ می‌نویسد. برای این بازی باید دانش‌آموزان را به ۲ گروه تقسیم کنید و از هر گروه فردی به عنوان نماینده مشخص شود.

نمایندگان هر گروه یکی از کاغذها را برمی‌دارد و بدون گفتن کلمه، با دادن اطلاعات و سرنخ‌های متفاوت، به هم‌تیمی‌های خود کمک می‌کند کلمه را حدس بزنند. هر گروهی که در مدت زمان کمتر، کلمات بیشتری را حدس بزند، برنده بازی خواهد بود. برای تشویق دانش‌آموزان می‌توانید با خرید آنلاین لوازم تحریر، جوایزی جذاب مانند مداد رنگی، مداد شمعی، استیکرهای فانتزی و هر لوازم تحریر جذاب دیگری را به گروه برنده بدهید.

۲. بازی نقاشی کشیدن موجودات عجیب‌وغریب ترکیبی؛خلاقیت با چاشنی طنز

یکی از جذاب‌ترین بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی، بازی نقاشی ترکیبی است که خلاقیت ذهن بچه‌ها را به چالش می‌کشد. در این بازی باید ابتدا با کشیدن ۲ خط افقی در میان برگه، ۳ بخش را برای کشیدن سر، بدن و پاها مشخص کنید. برای شروع یکی از دانش‌آموزان روی برگه، سر یک موجود (مثلا انسان، حیوان یا موجودات تخیلی) را می‌کشد. بعد برگه از روی خط اول تا می‌زند تا سر مشخص نشود و برگه را به نفر بعدی می‌دهد. نفر بعدی باید بدن یک موجود را بکشد و از روی خط دوم برگه را تا بزند و به نفر بعدی بدهد.

نفر آخر هم باید پاهای آن موجود را بکشد. در نهایت معلم برگه را باز می‌کند و نقاشی کامل را به بچه‌ها نشان می‌دهد. نتیجه به‌قدری خنده‌دار است که بچه‌ها عاشق این بازی می‌شوند. به‌طورکلی، کودکان از تفریحاتی که مرتبط با نقاشی و رنگ‌آمیزی باشد، بسیار لذت می‌برند؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما کتاب رنگ آمیزی کودک را برای آن‌ها خریداری کنید. با رنگ کردن طرح‌های از پیش‌آماده کتاب‌های رنگ آمیزی، خلاقیت و مهارت‌های ظریف انگشتی کودکان پرورش می‌یابد.

13

۳. بازی تکمیل جمله؛ یکی از جالب‌ترین انواع بازی های آموزشی برای کودکان

یکی دیگر از انواع بازی های آموزشی برای کودکان که به تقویت مهارت جمله نویسی و داستان‌سرایی آن‌ها کمک می‌کند، بازی تکمیل جمله است. در این بازی ابتدا معلم یک جمله را روی تخته می‌نویسد؛ سپس دانش‌آموزان به‌نوبت پای تخته می‌آیند و یک جمله به جمله قبلی اضافه می‌کنند. هر کس جمله‌ای را به جمله قبلی اضافه می‌کند باید همه جملات تا آن لحظه را با صدای بلند تکرار کند.

اگر جمله‌ای از قلم بیفتد، آن فرد از بازی کنار می‌رود. به همین دلیل این بازی علاوه‌بر تقویت خلاقیت در جمله نویسی، حافظه دانش‌آموزان را هم به چالش می‌کشد. برای تقویت خلاقیت کودکان دبستانی خرید خمیر بازی را نیز توصیه می‌کنیم؛ خمیر بازی ذهن بچه‌ها را برای ساختن اجسام جدید به چالش می‌کشد و خلاقیت آن‌ها را پرورش می‌دهد.

۴. پیدا کردن اشیا و حل مسئله؛ یکی از جذاب‌ترین بازی های آموزش ریاضی

یکی از بازی‌هایی که مهارت‌های ریاضی دانش‌آموزان را به چالش می‌کشد، بازی پیدا کردن اشیا است. در این بازی برخی از اشیای کلاس را انتخاب و لیستی از آن‌ها را تهیه می‌کنید. این لیست را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهید تا در مدت زمانی کوتاه مثلا ۳ دقیقه، اشیا موجود در لیست را پیدا کنند.

هر شی که پیدا می‌شود، یک مساله ریاضی زیر آن پنهان شده است؛ دانش‌آموزان باید این مساله را حل کنند و به سراغ پیدا کردن شی بعدی و حل مساله بعدی بروند. دانش‌آموزی که سرعت بیشتری در پیدا کردن اشیا و حل مسائل داشته باشد برنده بازی خواهد بود. 

14

۵. بازی حدس کلمه با مفاهیم مرتبط؛ یکی از جذاب‌ترین بازی های کلاسی در فصل سرما

یکی از جذاب‌ترین بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی، بازی حدس کلمه با استفاده از مفاهیم مرتبط به آن کلمه است. مثلا معلم کلماتی مانند: نور، دایره و شب را روی تخته می‌نویسد و دانش‌آموزان باید کلمه را حدس بزنند. اگر بچه‌ها موفق به حدس کلمه نشدند، حرف اول آن را به عنوان راهنمایی به آن‌ها می‌گوید. با این بازی بچه‌ها مهارت ارتباط دادن مفاهیم به یکدیگر و حل مساله را می‌آموزند.

تشویق فرد یا گروه برنده با خرید جوایز از فروشگاه ایران تحریر

بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی، جذابیت بسیار بالایی دارد؛ به همین دلیل معلمان باید از این فرصت برای انتقال مفاهیم درسی به شاگردان خود استفاده کنند. برای این که شور و اشتیاق دانش‌آموزان به انجام انواع بازی های آموزشی را بالا ببرید، باید آن‌ها را با جوایز تشویق کنید.

بهترین جایزه‌ای که می‌توان به برنده بازی های دبستانی هدیه کرد، لوازم تحریر است. شما عزیزان برای خرید لوازم تحریر می‌توانید به سایت فروشگاه ایران تحریر به نشانی irantahrir.shop سر بزنید. در این فروشگاه جدیدترین لوازم تحریر و وسایل دانش آموزی از بهترین برندها به فروش می‌رسند.