بهترین مواد کاهنده مقاومت زمین
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

مواد کاهنده

به زبان ساده، مواد کاهنده مقاومت زمین (Ground Reducing Material) یا GRM، مقاومت سیستم زمین را هدف قرار می دهند. در مناطقی با مقاومت زیاد خاک، دستیابی به مقدار کم مقاومت که در آن نقطه سیستم اتصال به زمین بتواند موثر باشد، بسیار دشوار است.

مواد کاهنده برای کاهش مقاومت زمین در اطراف الکترود زمین دفن می شوند تا اندازه موثر مقدار الکترود زمین را افزایش دهند و در نتیجه مقاومت زمین کم شود. افزایش ناحیه تماس با الکترود زمین برای کاهش مقاومت زمین در خاک موثر است.

بنتونیت چاه ارت پودری است که جاذب آب و رطوبت گیر است و این بنتونیت را اطراف صفحه مسی ارت یا الکترود ارت میریزند. که باعث کاهش مقاومت الکتریکی زمین میشود و همیشه رطوبت را دور صفحه ارت مسی نگه میدارد.

کاهش مقدار امپدانس سیستم زمین جهت محدود نمودن سطح ولتاژ الکترود زمین در زمان تخلیه جریانهای خطا و عملکرد به موقع عناصر حفاظتی در این راستا به منظور کاهش مقدار امپدانس سیستم زمین تا حد امکان، لازم است در کنار انتخاب نوع جنس و ابعاد مناسب برای الکترود زمین، اقداماتی نیز در جهت اصلاح بهبود شرایط خاک منطقه انجام گیرد. این عمل با افزودن مواد کاهنده مقاومت خاک در اطراف الکترود زمین انجام میگیرد.

 

مواد کاهنده چاه ارت

مواد کاهنده چاه ارت به‌نوعی از مواد که از هدایت الکتریکی بالایی برخوردارند و مانند بنتونیت در راه‌اندازی چاه ارت مورد استفاده قرار می‌گیرند، مواد کاهنده مقاومت زمین گفته می‌شود. این مواد ترکیبات متفاوتی دارند که در کاهش میزان اهم زمین مؤثر هستند.

علاوه بر این آن‌ها امروزه کارایی بالاتری نسبت به bentonite دارند و در واقع به‌عنوان نسل جدید مواد کاهنده شناخته می‌شوند که ساخت آن‌ها با پایه کربن صورت می‌گیرد.

عوامل زیادی باعث جایگزینی بنتونیت با مواد کاهنده مقاومت زمین شده است، که عبارتند از :

 • پایداری شیمیایی
 • عدم آلایندگی محیط زیست
 • خورنده نبودن

و...

بنتونیت چاه ارت

اصطلاح bentonite برای اولین بار در حدود سال ۱۸۹۰ در توف آتشفشانی (= باقی مانده از دوران کرتاسه) در نزدیکی فورت بنتون، مونتانا یافت شد. ماده اصلی تشکیل دهنده این ترکیب، ماده معدنی رس مونتموریلونیت است. این ترکیب، نام خود را از Montmorillon، جایی در جنوب فرانسه گرفته است.

بنتونیت یک ماده معدنی طبیعی است که بیشتر از سیلیکات های آلومینیوم آبدار تشکیل شده است (فرمول آنها چیزی شبیه به Al2H2O12Si4 است، به این معنی که محتوای اساسی آلومینیوم، هیدروژن و سیلیس وجود دارد). بنتونیت چاه ارت زمین نوعی از مواد با رسانایی الکتریکی بالا است که مانند بنتونیت در پر کردن چاه ارت مورد استفاده قرار گیرد. در واقع به کاهش میزان اهم زمین کمک می‌کنند.

ژل مواد کاهنده

ژل و مایع کاهش دهنده اهم زمین محصول شرکت ایمن صاعقه آسیا می باشد. حجم گالن این ژل ها ۱۰ لیتر است و دارای هولگرام اصالت کالا می باشد. ژل کاهش دهنده اهم زمین را با بنتونیت یا مواد کاهنده ترکیب میکنند و دور صفحه ارت مسی میریزنند. این کار باعث کم شدن مقاومت زمین میشود که به بهبود چاه ارت کمک فراوانی میکند.

5

انواع مواد کاهنده مقاومت زمین

الف) مواد کاهنده پایه بنتونیت (bentonite base)

به موادی گفته می شود که پایه تشکیل دهنده ی آن از بنتونیت است.

ب) مواد کاهنده پایه کربن (carbon base)

به موادی گفته می شود که پایه تشکیل دهنده ی آن از کربن است.

مواد کاهنده cem

 • کاهش مقاومت سیستم زمین
 • ثبات و پایداری مقاومت سیستم زمین در فصول مختلف سال
 • قابل استفاده در هر شرایط محیطی ( با خوردگی کم و یا بالا ) و محیط های خشک
 • فاقد اثرات زیست محیطی ( عدم تاثیر بر آبهای زیر زمینی )
 • عدم نیاز به نگهداری ، شارژ و تزریق آب
 • قابلیت بالا در جذب و حفظ رطوبت
 • سهولت در اجرا
 • فاقد نیترات ها، سولفات ها و هرگونه مواد خورنده
 • تداوم چسبندگی بـه الکترود ارت
 • دارای تاییدیه از آزمایشگاههای معتبر

مواد کاهنده cbm

بطور کلی ایجاد سیستم زمین با مقاومت پایدار در شرایط مختلف کمی دشوار است، خصوصاً در محیط هایی با آب جاری (خاک هایی با آب زیرزمینی بالا)  در سواحل دریا و حاشیه رودخانه‌ها که الکترود زمین بیشتر دچار خوردگی خواهد شد. در این محیط ها احتمال شستگی مواد کاهنده مقاومت بیشتر بوده و تغییرات خاک پیرامون آن باعث نوسان مقاومت الکترود زمین می شود.

نحوه استفاده مواده کاهنده چاه ارت

مواد کاهنده خوب باید دارای علائم زیر باشد، که عبارت اند از:

۱- جذب بسیار بالایی داشته باشد یعنی تا سه برابر حجم خود، بتواند آب را جذب نماید.

۲- خاصیت چسبندگی بالایی داشته باشد به طوری که به صفحه مسی به طور کامل بچسبد.

۳- حتما باید دارای تاییدیه و استاندارد های مورد نظر باشد.

۴- و در آخر چیزی که بدیهی است باید بتواند مقاومت چاره ارت را تا زیر ۲ اهم کاهش دهد.

تمام مواد کاهنده ایی که توسط مجموعه ارتینگ شاپ به فروش می رسد تمام ویژگی های ذکر شده را دارد.

خرید مواد کاهنده مقاومت زمین

برای خرید مواد کاهنده مقاومت زمین در انواع مختلف می توانید به وب سایت آرک صنعت به نشانیarc-sanat.com: مراجعه نمایید، براساس بررسی های انجام شده بهترین فروشگاه برای خرید مواد کاهنده اصلی و با، بالاترین کیفیت آرک صنعت می باشد.

قیمت مواد کاهنده مقاومت زمین

بنتونیت در سیستم ارتینگ بخصوص چاه ارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.  این ماده معدنی به دلیل داشتن خاصیت تیکسوتروپیک بعد از مدتی راکد ماندن حالت ژله ای به خود گرفته و شسته نخواهد شد.

در شرایط عادی خشک نمی‌شود، رطوبت چاه را به خوبی حفظ می‌کند و از صفحه مسی چاه ارت و سایر تجهیزات محافظت کرده همه این مزایا در کنار مقاومت الکتریکی پایین آن، سازگاری با محیط زیست و قیمت به صرفه ‎اش بنتونینت (bentonite ) را به بهترین مواد کاهنده مقاومت زمین تبدیل کرده است. در سیستم چاه ارت برای اطلاع از قیمت لوازم چاه ارت میوانید به آرک صنعت مراجعه نمایید.