لنت ترمز یکی از قطعه های مهم در سیستم ترمز خودرو محسوب می شود که عملکرد آن می تواند تاثیر زیادی روی کنترل ماشین داشته باشد. در صورت استفاده لنت ترمز، مشکلی از بابت تعویض و خرابی آن به وجود نخواهد آمد؛ اما در برخی از مواقع مشکلاتی در لنت ترمز قابل مشاهده اند که از جمله آن ها می توان به شیشه کردن لنت ترمز اشاره کرد.

شیشه کردن لنت ترمز یعنی چی؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

شیشه کردن لنت ترمز یک اصطلاح در میان متخصصین و افراد تعمیرکار است که به دلیل صاف و صیقلی شدن لنت ترمز رخ می دهد. در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد شیشه کردن لنت ترمز و همچنین دلیل بروز این مشکل صحبت کنیم.

 

 

 

منظور از شیشه کردن لنت ترمز چیست؟

لنت ترمز از دو بخش فلزی و غیر فلزی تشکیل شده است. بخش غیر فلزی لنت ترمز، بخشی است که به نام گوشت آن شناخته می شود و وظیفه ایجاد اصطکاک در دیسک ترمز را برعهده دارد. این گوشت ترمز است که هر بار با ترمزگیری خودرو، چرخ ها را متوقف می کند و می تواند باعث بهبود عملکرد ماشین در حین ترمزگیری شود. در اکثر موارد این گوشت لنت می تواند به خوبی کار خود را انجام دهد، ولی در بعضی از مواقع نیز به دلیل بالا رفتن دمای میان دیسک و لنت ترمز، گوشت لنت ساختار شیمیایی خود را تغییر می دهد و به یک سطح صاف و صیقلی تبدیل خواهد شد. به طوری که با مشاهده لنت ترمز، احساس می کنید به یک شیشه یا آینه نگاه کرده اید.

شیشه کردن لنت ترمز به معنی صاف و صیقلی شدن سطح روی لنت ترمز است که به دلیل بالا رفتن دمای لنت ترمز و تغییرات شیمیایی در آن رخ می دهد. صاف و صیقلی شدن لنت ترمز می تواند اصطکاکی که باعث متوقف شدن خودرو می شود را کاهش دهد و باعث دیر متوقف شدن خودرو و یا حتی متوقف  نشدن آن شود. معمولا لنت هایی که با این مشکل مواجه هستند سر و صدای زیادی در حین ترمزگیری ایجاد می کنند و کارایی خوبی ندارند.

 

علت شیشه کردن لنت ترمز

شیشه کردن لنت ترمز، عاملی برای نابودی آن است. بنابراین، به شما حق می دهیم که بخواهید با هر روشی از بروز این مشکل جلوگیری کنید و به فکر سالم نگه داشتن لنت ترمز خودتان باشید. واقعیت این است که کیفیت اولیه لنت های ترمز می تواند تاثیر بسیار زیادی روی طول عمر آن ها داشته باشد. لنت های ترمز بی کیفیت به راحتی دچار خرابی می شوند و کیفیت خود را از دست می دهند. حتی ماده به کار رفته در گوشت لنت ترمز نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی روی شیشه کردن لنت ترمز داشته باشد. علاوه بر این موضوعات، عوامل ثانویه زیر نیز روی صاف و صیقلی شدن سطح لنت ترمز موثر هستند که به چند مورد مهم اشاره خواهیم کرد:

 

ترمزهای مکرر در حین رانندگی

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که با سرعت بالا در شهر رانندگی می کنید و برای کنترل کردن خودرو، ترمزهای مکرر می گیرید، به احتمال زیاد با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد که یکی از آن ها صاف شدن سطح لنت ترمز است. زیرا با هر بار فشار دادن لنت ترمز، دمای لنت و سطح دیسک بالا می رود. این موضوع دلیلی برای صیقلی شدن سطح روی لنت ترمز بوده و مشکلات بسیار زیادی را به همراه دارد.

 

رانندگی در سرازیری و گرفتن ترمز

رانندگی در سرازیری می تواند مانند رانندگی با سرعت بالا باشد. برای کنترل کردن خودرو در سرازیری چاره ای به غیر از گرفتن ترمز نخواهید داشت؛ اما باید این واقعیت را بپذیرید که لنت های ترمز با هر بار فشار دادن پدال اصطکاک تولید می کنند. حالا تصور کنید که چند دقیقه و یا چند ثانیه پای خودتان را روی پدال قرار دهید. در چنین شرایطی آنقدر دمای میان دیسک و لنت ترمز بالا می رود که باعث صاف و صیقلی شدن روی سطح لنت ترمز شده و سطح آن را براق می کند.

 

نصب غیر صحیح لنت

نصب غیر حرفه ای لنت ترمز، می تواند عاملی برای شیشه کردن آن باشد. شاید بتوانید یک لنت ترمز که برای خودروی دیگری است را برای خودروی خودتان نصب کنید، چون طول و عرض آن با لنت ترمز خودروی شما یکسان است؛ اما به هر حال هر لنت ترمزی برای خودروی خاصی تولید شده است. از این رو حتما باید لنت های ترمز مخصوص به خودرو را خریداری کنید. نصب غیر صحیح لنت می تواند دلیلی برای شیشه کردن آن باشد. چرا که ممکن است ضخامت این لنت ها با هم متفاوت باشند و عملکرد آن ها در هر خودرو نیز با هم فرق می کند.

 

 

آیا می توان از شیشه کردن لنت ترمز جلوگیری کرد؟

در اکثر موارد جلوگیری از شیشه کردن لنت ترمز امکان پذیر است. زیرا همانطور که اشاره کردیم، ترمزهای مکرر و بالا رفتن دمای میان لنت ترمز و دیسک می تواند عامل اصلی شیشه کردن این لنت ها باشد. از این رو اگر با سرعت ایمن رانندگی کنید و سعی کنید که خودرو را بدون نیاز به فشار دادن پدال ترمز کنترل نمایید، تا حد زیادی مشکل شما برطرف خواهد شد و می توانید طول عمر لنت ها را افزایش دهید.

همچنین در هنگام خرید لنت ترمز برای هر خودرویی باید به متناسب بودن آن لنت با آن خودرو توجه داشته باشید. برخی از افراد لنت ترمز دنا را برای خودروهای دیگر استفاده می کنند و انتظار دارند که کارکرد لنت ترمز خوب باشد. حتی اگر طول و عرض و ابعاد اصلی لنت های ترمز دو خودرو با هم یکسان باشند، باز هم این احتمال وجود دارد که به دلیل متفاوت بودن ضخامت مشکلی برای لنت به وجود بیاید.

منظور از شیشه کردن لنت ترمز چیست؟

 

 

تعمیر لنت ترمز شیشه کرده

این روزها بسیاری از مردم به فکر راهی هستند تا بتوانند هزینه های خودشان را کاهش دهند. در این میان برخی از افراد حتی با وجود اینکه متوجه شیشه کردن لنت ترمز خودروی خودشان شده اند، ولی به بهانه بالا بودن قیمت لنت ترمز اقدام به خرید آن نمی کنند و به فکر تعمیر لنت ترمز هستند. شاید بتوان با سمباده کشیدن سطح روی لنت ترمز، به صورت موقتی آن را تعمیر کرد؛ اما در هر صورت ساختار لنت ترمز تغییر کرده و امکان تعمیر اساسی آن وجود ندارد.

از این رو اگر با علائم شیشه کردن لنت ترمز مانند شنیدن صدای ناهنجار، دیر متوقف شدن خودرو و مشکلات دیگر مواجه شده اید، بهتر است که برای جلوگیری از بروز مشکل در سیستم ترمزگیری، هر چه سریع تر به فکر تعویض لنت ترمز باشید. در غیر این صورت ممکن است حتی به دیسک ترمز نیز آسیب بسیار زیادی وارد شود.

تعمیر لنت ترمز شیشه کرده

 

خرید لنت ترمز جدید برای خودرو

با توجه به عدم امکان تعمیر لنت ترمز شیشه کرده، باید به فکر خرید لنت ترمز جدید باشید. خوشبختانه به لطف وجود تنوع بالایی از لنت های موجود در بازار، این امکان برای شما فراهم شده تا بتوانید لنت های ترمز جدید و باکیفیت را خریداری کنید. فروشگاه اینترنتی یدک پارت بهترین لنت های ترمز را برای خودروهای مختلف به شما ارائه می کند. در صورت نیاز به خرید لنت ترمز تیبا 2، پراید، پژو پارس و هر خودروی ایرانی دیگر، می توانید به سایت اینترنتی یدک پارت مراجعه کرده و سفارش خودتان را ثبت نمایید. در این سایت امکان خرید لنت های ترمز با قیمت ارزان و مقرون به صرفه برای شما فراهم شده است.