انسانها برای ایجاد امنیت و حفاظت از محیط زندگی و کار خود از انواع ابزارآلات ساختمانی استفاده میکند. از جمله این ابزارها میتوان به انواع توری فرنگی و توری گابیون اشاره کرد که توسط سیم مفتولهای از جنس گالوانیزه ساخته میشوند.

تفاوت های مهم توری گابیون و توری فرنگی!!!
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

این توریها دارای تفاوتهای با هم هستند که موجب کاربردهای متنوع آنها گردیده است. به همین دلیل در این مقاله ضمن معرفی این محصولات و بررسی تفاوت توری گابیون و توری فرنگی میپردازیم.

توری گابیون چیست

توری گابیون به توری سنگی نیز شهرت دارد، این توری بیشتر با استفاده از ورقهای گالوانیزه گرم ساخته میشود و جهت کاربردهای حفاظتی و عمرانی مورد استفاده قرار میگیرد، چرا که توری گابیون از مقاومت و استحکام فوقالعاده برخوردار میباشد و در حقیقت همچون سبد یا قفسهای سیمی میباشد که جهت ثابت نگه داشتن سنگها به کار میروند. قیمت توری گابیون در مقایسه با توری های دیگر بسیار مناسب است. و به همین دلیل کاربرد آن خیلی زیاد است.

 

مزایا و معایب استفاده از توری گابیون

توری گابیون از جمله توریهای پرکاربرد است که با توجه به مزایای زیادی که دارد توانسته بازار فروش زیادی به خود اختصاص دهد. در کنار مزایا، این محصول از کاستیهای هم برخوردار است که در ادامه برخی از مهمترین مزایا و معایب آن را ذکر میکنیم:

•    با توجه به جنس مقاوم و بادوام آن در برابر رطوبت و خوردگی از طول عمر بالایی برخوردار هستند. 

•    با توجه به این که توری گابیون با چوب، سنگ و مواد طبیعی پر میشود، سازگاری بالایی با محیط زیست دارد. 

•    توری گابیون بسیار منعطف است و به همین دلیل امروزه حتی در تولید میز و صندلی باغی نیز به کار میرود.

معایب استفاده از توری گابیون

•    سازههای که با گابیون ساخته میشوند، فضای زیادی را در طبیعت اشغال میکنند، بنابراین در مکانهای در طبیعت که فضا کوچک است، امکان استفاده از توری گابیون نیست. 

•    استفاده از توریهای گابیون در مکانهای غیرسنگی و غیرسنتی توریستی همانند ساحل ماسهای دریا خوشایند نیست و از جذابیت این مکانهای توریستی میکاهد.

•    اندازه شبکههای این توری بزرگ است به همین دلیل باید سنگ و مواد طبیعی حداقل قطر سه اینچی داشته باشند تا این فضاها را پر کنند و امکان لانهسازی حشرات در این شکافها وجود دارد.

توری فرنگی چیست

توری فرنگی نیز یکی از توریهای مفتولی میباشد که با استفاده از گالوانیزه سرد یا گالوانیزه گرم ساخته میشود. توری فرنگی با توجه به خاصیت ضد زنگزدگی که دارد در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت بالایی دارد و میتوان آن را در نقاط مختلف با آب و هوایی متنوع مورد استفاده قرار داد. امروزه انواع توریهای فرنگی به صورت رول و به شکل لانه زنبوری در بازار مورد خرید و فروش قرار میگیرد. قیمت توری فرنگی هم می توان گفت نسبت به سایر توری ها ارزان تر و به صرفه تر می باشد.

توری فرنگی

مزایا و معایب استفاده از توری فرنگی

بسیاری از مشتریان به هنگام استفاده از توری فرنگی متوجه مزایای بسیار و معایب مختلف این توری میگردند، میتوان به طور کلی برخی از مزایا و معایب این توریها را این چنین بیان کرد:

مزایا

•    داشتن استحکام بالا در شرایط آب و هوایی مختلف 

•    برخورداری از قابلیت ضد آب بودن که مانع زنگ زدگی آنها در مکانهای مرطوب میگردد. 

•    داشتن وزن کم و قدرت انعطاف بالایی میباشد که موجب کاربردهای متنوع آن گردیده است.

معایب استفاده از توری فرنگی

1.    مقاومت توری فرنگی تولید شده با گالوانیزه سرد پایین است که آن را مستعد پوسیدگی میکند. 

2.    امکان لانه سازی حشرات در این نوع توریها وجود دارد. 

3.    این توریها وزن کمی دارند، از این رو در برابر وزش باد و فشار اجسام سنگین دچار تغییر شکل میشوند.

تفاوت های توری گابیون و توری فرنگی

میتوان برخی از تفاوتهای توری گابیون و توری فرنگی را این طور بیان کرد:

تفاوت توری فرنگی و توری گابیون

1. تفاوت در ضخامت مفتول توری فرنگی و توری گابیون

یکی از مهمترین تفاوت توری گابیون و توری فرنگی را میتوان در ضخامت مفتول آنها جستجو کرد، معمولا توریهای فرنگی با مفتولی با ضخامت کمتر از ۱ میلیمتر ساخته میشوند و ابعاد چشمههای آن ۸×۱۰ میباشد؛ در مقابل توری گابیون با استفاده از مفتولهای گالوانیزه تولید میگردد که ضخامت آنها بیشتر از ۲.۲ میلیمتر میباشد، چشمههای این توری با سایزهای 8×10 و ۶×۸ ساخته میشوند. بدین ترتیب ضخامت توری گابیون بالاتر از توری فرنگی است و از چشمه های بزرگتری نیز برخوردار میباشد.

2. تفاوت در وزن

وزن توری فرنگی و توری گابیون یکسان نیست، چرا که میزان ضخامت مفتول در توری گابیون بیشتر است، به همین دلیل از وزنی در حدود ۱۹۰۰ گرم در هر متر مربع برخوردار است، در حالی که وزن توری فرنگی ۸۰۰ گرم در هر متر مربع میباشد.

3. تفاوت در قیمت

یکی از تفاوتهای بارز توری گابیون و توری فرنگی قیمت این محصولات است، همانطور که گفته شد ضخامت مفتول در توریهای فرنگی کمتر از توریهای گالوانیزه میباشد، از این رو وزن این توریها کمتر از نوع گابیون است و قیمت پایینتری نیز دارند.

جمع بندی

توری گابیون و فرنگی با توجه به این که از فولاد گالوانیزه ساخته شدهاند از خصوصیات منحصر به فردی همچون زیبایی و قابلیت ضد زنگ بودن، برخوردار هستند. به همین جهت مشتریان براساس نیاز خود و بررسی تفاوت این توریها نسبت به خرید آنها اقدام میکنند. از انواع این توریها جهت حصارکشی مزارع، ساخت قفس، فنس و... استفاده میشود. از این رو در این مقاله تفاوتهای این دو نوع توری را بررسی کردیم تا مشتریان با آگاهی کافی نسبت به خرید این توریها اقدام کنند.