در سال‌های اخیر توجه به کاربردهای منبع کویل دار بیش‌ازپیش افزایش یافته است. منبع‌های کویل‌دار یا منبع‌های کویلی از جمله مهم‌ترین قطعاتی به شمار می‌روند که نقشی اساسی در موتورخانه‌ها ایفا می‌کنند. استفاده از یک منبع کویلی مناسب به‌منظور گرم‌کردن آب موردنیاز کاربران یک لازمه اساسی است.

انواع کاربردهای منبع کویل دار
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

منبع کویلی در مدل‌های مختلفی عرضه می‌شود تا بتوان به کمک آن کلیه نیازهای کاربران در محیط‌های گوناگون را پاسخ داد. این منبع‌ها در کشور ما نیز به‌وفور مورداستفاده قرار می‌گیرند و با ویژگی‌هایی همچون دوام بالا و استحکام بسیار عالی خود شناخته‌شده‌اند. نصب صحیح منبع کویلی به‌منظور استفاده از آن اهمیت بالایی دارد.

منبع کویلی،  خود از چند بخش متفاوت تشکیل شده است که هریک از آن‌ها وظیفه مشخصی را بر عهده دارند. اگر قصد دارید یک منبع کویل‌دار برای موتورخانه خود خریداری کنید، توصیه می‌‌کنیم که در ادامه این مطلب با ناب زیست همراه باشید.

 

از منبع‌ کویل‌دار به چه منظوری استفاده می‌شود؟

پیش از بررسی کاربردهای منبع کویل دار، بهتر است توضیحات بسیار مهمی را در مورد این محصول به شما عزیزان ارائه کنیم. منبع کویل‌دار یا منبع کویلی که با نام منبع DHWG نیز شناخته می‌شود، یک منبع با ظرفیت نسبتاً بالا است که از آن به‌منظور «تولید و نگهداری» آب گرم مصرفی کمک می‌گیریم. در کلیه موتورخانه‌های امروزی شاهد به‌کارگیری یک یا چند منبع کویل‌دار هستیم.

با کمک این منبع‌ها می‌توان آبی را تهیه کرد که دمای بین پنجاه الی شصت درجه سانتی‌گراد دارد. این میزان دما برای انواع امور بهداشتی عالی است و عموماً نیاز به افزایش بیش‌ازحد دما حس نمی‌شود. منبع کویل‌دار، آب مصرفی مدنظر ما را دقیقاً در همین دما نگهداری می‌کند تا کاربران در هر زمان که بخواهند به آن دسترسی داشته باشند.

منبع‌های کویل‌دار تاریخچه‌ای طولانی دارند؛ اما به دلیل پیشرفت‌های نوینی که در سال‌های اخیر جهت ساخت آن‌ها به وجود آمده است، بیش‌ازپیش مورداستفاده قرار می‌‌گیرند. نقش منبع‌های کویل‌دار‌ آن‌چنان اهمیت دارد که امروزه حتی پیش از شروع فرایند ساخت بخش‌های مختلف موتورخانه‌ها، محل قرارگیری این منبع‌ها تعیین می‌شود.

منبع‌های کویل‌‌دار با استفاده از ورق‌های گالوانیزه ساخته می‌شوند. کویل‌داربودن این منبع‌ها نیز به‌دلیل قرارگیری لوله‌های مسی خاصی است که دورتادور منبع را می‌پوشانند. وظیفه انتقال آب گرم تولید‌شده به درون منبع و افزایش حرارت آب سرد ورودی بر عهده همین لوله‌های مسی است. کاربردهای منبع کویل دار نیز به همین امر بستگی دارد.

این منبع‌ها را می‌توان در محیط‌های مختلفی به کار گرفت.

 

تفاوت کاربرد منابع کویل‌دار افقی و عمودی

منبع‌های کویل‌‌دار را می‌توان بر اساس پارامترهای مختلفی به چند بخش گوناگون تقسیم‌بندی کرد؛ اما عموماً آن‌ها را بر اساس ساختارشان در دو دسته مجزا شامل منبع‌های کویل‌دار عمودی و منبع‌های کویل‌دار افقی قرار می‌دهند. هریک از این موارد دارای بدنه منحصربه‌فرد خود هستند.

تفاوت اصلی این دو منبع‌ معمولاً تنها در ساختار آن‌ها خلاصه می‌شود. در واقع کاربردهای منبع کویل دار افقی با منبع کویل‌دار عمودی هیچ تمایز خاصی ندارد و می‌توان از‌ آن‌ها در شرایط عادی استفاده کرد. این‌که در هر موتورخانه از کدام مدل این محصولات بهره بگیریم، با فضای در دسترس موجود در موتورخانه ارتباط مستقیمی دارد و شما می‌توانید باتوجه‌به این موضوع، محصول موردنیاز خود را انتخاب کنید.

طبیعتاً اگر فضای مناسب در موتورخانه وجود داشته باشد، بهتر است از منبع کویل‌دار افقی استفاده شود؛ در غیر این صورت، منبع کویل‌دار عمودی نیز همان امکانات را به ما می‌دهد و نیازی به نگرانی خاصی در این زمینه نیست. در حال حاضر به‌منظور صرفه‌جویی در فضای موتورخانه، اغلب از منبع کویل‌دار عمودی نسبت به افقی استفاده می‌شود.

کاربردهای منبع کویل دار افقی و عمودی شامل همان دو مورد اساسی یعنی «تولید و نگهداری از آب گرم» است که پیش‌ازاین نیز به آن‌ها اشاره کردیم. هنگام خرید این محصولات باید عموماً در همان مراحل اولیه نوع منبع موردنیاز خود را تعیین کنید تا بتوانید آن را به‌خوبی در محل تعبیه شده قرار دهید. توصیه اصلی ما این است که از دانش متخصصان این زمینه، به‌منظور انتخاب یک منبع مناسب است بهره‌ بگیرید.

انتخاب یک منبع مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

کاربردهای انواع منبع کویل‌دار در محیط‌های مختلف

باتوجه‌به اهمیت کاربردهای منبع کویل دار در دنیای امروزی، جای تعجب ندارد که کاربران در زمان انتخاب این محصولات نهایت دقت را به خرج دهند. شاید در ابتدا تصور کنید که کاربردهای مربوط به منابع کویل‌دار تنها به منازل مسکونی ارتباط دارد، اما باید بگوییم که این تصور کاملاً نادرست است. امروزه از منبع‌های کویل‌دار در محیط‌های صنعتی نیز استفاده می‌شود. در این بخش بیشتر به چنین موضوع مهمی اشاره می‌کنیم.

کاربردهای انواع منبع کویل‌دار در محیط‌های مسکونی

امروزه در تمامی موتورخانه‌های مربوط به محیط‌های مسکونی می‌توان منبع کویل‌دار را مشاهده کرد. تفاوتی ندارد که محیط مسکونی مدنظر از نوع آپارتمانی باشد یا یک مجتمع خاص؛ زیرا درهرصورت، به‌منظور راه‌اندازی موتورخانه و همچنین تأمین آب گرم موردنیاز کاربران، باید از منبع کویل‌دار استفاده شود.

منبع کویل‌دار مورداستفاده در محیط‌های مسکونی، معمولاً باید ظرفیتی متناسب با تعداد افراد موجود در آن آپارتمان یا مجتمع را داشته باشد. در غیر این صورت، احتمال کمبود آب گرم موردنیاز برای کلیه ساکنان و مشکلات مربوط به این موضوع افزایش پیدا می‌کند. در واقع، برای دستیابی به کلیه کاربردهای منبع کویل دار لازم است که انتخاب دقیقی در این زمینه صورت بگیرد.

در پاره‌ای از موارد، به‌جای استفاده از یک منبع کویل‌دار با ظرفیت بالا در موتورخانه محیط‌های مسکونی، از چند منبع کویل‌دار با ظرفیت پایین‌تر استفاده می‌شود که به نحوی خاص به یکدیگر متصل شده‌‌اند. در این حالت می‌‌توان حتی در موتورخانه‌های منازل مسکونی که عموماً ابعاد چندان بزرگی ندارند نیز مقدار زیادی آب گرم را به‌طورکامل ذخیره کرد.

به‌منظور استفاده از کلیه کاربردهای منبع کویل دار در محیط‌های مسکونی، باید از منبع‌های قابل‌اعتماد و با دوام بالا استفاده شود. کمبود یا نبود آب گرم مصرفی برای بسیاری از ساکنان آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی امری غیرقابل‌قبول است و می‌تواند نارضایتی‌های بسیاری را به‌دنبال داشته باشد؛ بنابراین، لازم است هنگام خرید این منبع‌ها دقت کافی را به خرج دهید.

منبع‌های کویلی در کشور ما نیز به‌وفور استفاده می‌شوند.

 

سایر کاربردهای انواع منبع کویل دار

کاربردهای منبع کویل دار تنها مربوط به محیط‌های مسکونی نیست. امروزه در محیط‌های صنعتی مختلفی همچون کارخانه‌ها و پتروشیمی‌ها نیز از منبع‌های کویل‌دار به‌منظور تأمین آب گرم مصرفی کمک گرفته می‌شود. عمده تفاوت بین منبع‌های کویل‌دار نصب‌شده در این محیط‌ها با محیط‌های مسکونی را می‌توان ظرفیت آن‌ها دانست. طبیعتاً منبع‌های کویل‌دار خاصی که در این محیط‌ها به کار می‌روند باید ظرفیت بیشتری، در حدود هزار لیتر داشته باشند.

بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها نیز جزء مواردی به شمار می‌آیند که در موتورخانه آن‌ها از منبع‌های کویل‌دار استفاده می‌شود. در این محیط‌ها دسترسی به آب گرم یک امر کاملاً ضروری بوده و بهترین وسیله برای تولید این آب نیز منبع کویل‌دار است. در کنار بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها می‌توانیم به پادگان‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی نیز اشاره کنیم. منبعی که در موتورخانه این محیط‌ها قرار می‌گیرد معمولاً همسان منبع مجتمع‌های مسکونی است.

باتوجه‌به کاربردهای منبع کویل دار می‌توان از این محصولات خاص در هر محیطی که نیاز به آب گرم به‌شکل مداوم وجود دارد، بهره برد. به‌عنوان‌نمونه، اگر نیازمند تهیه آب گرم برای رستوران و یا هتل خود هستید، توصیه می‌کنیم که حتماً خرید یک منبع کویل‌دار باکیفیت بالا را در نظر داشته باشید. کارخانه‌های تولید دارو و خشک‌شویی‌ها نیز امکان استفاده از این منبع‌ها را در موتورخانه خود دارند.

این منبع‌ها بدنه بسیار خاصی دارند.

 

نکات مهمی که پیش از خرید منبع کویل‌دار باید به آن توجه کرد

به‌منظور دستیابی به کلیه کاربردهای منبع کویل دار به شکل صحیح، لازم است که در زمان خرید این محصولات به چند نکته اساسی دقت کنید. نکته نخست ظرفیت منبع است. منبع‌های کویل‌دار در ظرفیت‌های دویست الی هزار لیتر قابل‌خریداری هستند. توجه داشته باشید که انتخاب یک منبع با ظرفیت بسیار بالا لزوماً امری ضروری نیست و حتی ممکن است منجر به افزایش شدید مصرف انرژی موتورخانه شود.

مورد دیگری که برای دستیابی به کلیه کاربردهای منبع کویل دار باید به آن توجه کنید، برند سازنده منبع است. جهت تهیه این منبع‌ها، حتماً خرید از شرکت‌های مجرب و معتبر را در نظر داشته باشید. استفاده از منبع‌های تولیدشده توسط مراکز غیرمعتبر منجر به افزایش احتمال خطرات جانی و مالی سنگین می‌شود. خطراتی که جبران‌کردن آن‌ها نیازمند پرداخت هزینه‌های بسیار سنگین است.

منبع کویل‌دار در بیمارستان‌ها نیز کاربرد دارد.

 

راهنمای خرید منبع کویل دار

همه ما با اهمیت بالای موتورخانه‌ها آشنایی داریم. یکی از مهم‌ترین قطعاتی که در موتورخانه به کار می‌رود، منبع کویل‌دار یا منبع کویلی محسوب می‌شود. اصلی‌ترین وظیفه این منبع‌ها را می‌توان گرم‌کردن مداوم آب موردنیاز در موتورخانه بیان کرد؛ آب گرمی که به‌صورت‌مستقیم در اختیار شما قرار می‌گیرد.

کاربردهای منبع کویل دار را می‌توان در محیط‌های مختلفی از جمله هتل‌ها، رستوران‌ها، خشک‌شویی‌ها و بسیاری از موارد دیگر مشاهده کرد. خریداری یک منبع مناسب و با کیفیت بالا، به‌منظور بهره‌گیری تمام‌وکمال از این محصولات اهمیت زیادی دارد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ناب زیست در تماس باشید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهند.