حواله ارزی روسیه چیست؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

روسیه یکی از بهترین شرکای تجاری ایران در سالهای اخیر می باشد و هر روزه تعداد بسیاری از مزاودات تجاری و مالی بین دو کشور انجام می شود. همجواری روسیه با ایران، شرایط اقتصادی، صادرات محصولات کشاورزی، تحصیل در روسیه و… باعث شده تا تجارت با روسیه از رونق خوبی برخوردار باشد. در تمام معاملات تجاری و بازرگانی به روسیه ارسال حواله ارزی روسیه از ضروریات است. نقل و انتقال پول از ایران به روسیه و بالعکس مساله مهمی در صادرات به روسیه و کلیه فعالیت های تجاری، تحصیلی و کاری بین دو کشور می باشد.

 

حواله ارزی روسیه

یکی از انواع خدمات ارزی که از طریق آن می توان به سادگی با هر فرد یا موسسه ای در روسیه مبادلات پولی و مالی برای خرید و فروش کالا انجام داد، حواله ارزی می باشد. انواع حواله‌ ارزی به دو بخش صادره و وارده تقسیم می گردد:

انواع راه های ارسال پول به روسیه

به دلیل تحریم های سیاسی و اقتصادی ایران و  محدودیت روابط مالی بین المللی، انتقال مستقیم  ارز از ایران به سایر کشورها و برعکس امکان پذیر نیست. منظور از انتقال مستقیم ارز، استفاده از حساب های بانکی ایرانی و بدون واسطه است. به همین دلیل شهروندان برای پرداخت ارزی نیاز به دسترسی به شبکه های مالی بین المللی دارند. در ادامه چند راه انتقال پول به روسیه را بررسی می کنیم.

حواله دستی

حواله دستی درواقع نوعی ارسال حواله ارزی است که گیرنده حواله را به صورت نقدی دریافت می نماید. شبکه های مالی مختلف از گیرنده حواله را دریافت می کند و در کشور مقصد به صورت نقدی به گیرنده تحویل می دهند. ارسال این حواله فوری و با نرخ تبدیل بالا می باشد. بنابراین در شرایطی که نیاز به ارسال فوری ارز دارید، از این روش برای ارسال حواله روبل به روسیه استفاده کنید.

وسترن یونیون و مانی گرام از معروف ترین شبکه های بین المللی هستند که خدمات آنلاین حواله دستی ارائه می دهند. این شبکه ها در ایران نمایندگی ندارند و حواله ریالی منتقل نمی کنند. به همین علت جهت ارسال حواله از ایران با پرداخت معادل ریالی به مجموعه های موجود در بازار، می توانید حواله ارزی خود را به سراسر جهان ارسال کنید.

7

حواله سوئیفت یا TT

حواله سوئیفت به حواله بین بانکی می گویند که بین حساب های بانکی طرفین منتقل می شود.  به همین منظور برای ارسال حواله سوئیفت، نیاز به حساب بانکی در شبکه سوئیفت دارید. چنانچه به این حساب ها دسترسی ندارید، ایرانیکارت و سایت هایی نظیر پازیریک این خدمات را نیز ارائه می دهد که می توانید از آن به همین منظور استفاده کنید.

نحوه انتقال پول از ایران به روسیه

فرد منتقل کننده پول از ایران به روسیه، باید تمام مشخصات دریافت کننده پول مانند نام و نام خانوادگی، آدرس کامل و مبلغ مورد نظر خود را مشخص کند! امروزه سایت های متعددی هستند که به صورت آنلاین خدمات انتقال پول از ایران به روسیه را انجام می دهند. انتقال آنلاین ارز و یا حواله ارزی از طریق سایت های متعددی انجام می شود اما باید از سلامت این سایت های اطمینان حاصل کنید. شرکت راشا گستر پازیریک (Pazirik) یکی از مطمئن ترین و معتبرترین سایت هایی است که می تواند تمامی کارهای حواله ارزی روسیه و انتقال پول از ایران به روسیه و بالعکس را برای شما انجام دهد!.

هنگامی که پول بین دو کشور منتقل می شود، فرد یا شرکت واسطه مبلغی را به عنوان کمیسیون دریافت می‌ کنند. در حالی که شرکت بازرگانی پازیریک هیچ کمیسیونی بابت انتقال پول به روسیه از فرد منتقل کننده دریافت نمی کند. بلکه بسته به مقدار روبلی که به روسیه حواله می شود و قیمت روز روبل، قیمت ارز مورد نظر تعیین می شود! (منبع: https://pazirik.org)

ارسال روبل به روسیه

روش های گفته شده برای ارسال حواله ارز های مختلف کاربرد دارند اما در ایران برای ارزهایی مانند دلار و یورو کاربردی تر و به صرفه تر هستند. چرا که روبل روسیه در کشور های کمتری استفاده می شود. به همین دلیل دسترسی به مبالغ بالای روبل برای ارسال حواله، برای بسیاری از فعالان اقتصادی چالش برانگیز است. در ادامه نحوه ارسال روبل به روسیه را بررسی می کنیم.

نحوه ارسال حواله روبل به روسیه

برای انتقال پول از ایران به روسیه چند روش وجود دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

انتقال پول از ایران به روسیه با حواله

واریز روبل به بانک های روسیه از طریق دو بانک وی‌ تی‌ بی بانک‌  (VTB Bank)و اسبربانک (Sber Bank) انجام می شود.

8

انتقال حواله ارزی از طریق بانک  VTB

به تازگی دومین بانک بزرگ روسیه به نام وی‌ تی‌ بی، در ایران شعبه خود را افتتاح کرده که موجب تسهیل نقل و انتقالات ارزی بین ایران، روسیه و کشورهایی است که این بانک در آن‌ها شعبه دارد! این بانک در کشورهای مختلفی همچون گرجستان، چین، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، ونزوئلا، آنگولا، قزاقستان، سوئد، آفریقای جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر شعبه دارد. در حال حاضر نقل و انتقالات بین دو کشور ایران و روسیه در سطوح بالاتری فراهم شده است تا حواله ارزی به روسیه  از این طریق به راحتی انجام شود.

انتقال پول از طریق بانک ملی

انتقال پول به روسیه از طریق بانک ملی، یکی از راههای مطمئن است که جهت انتقال پول به روسیه می توانید به شعب ارزی بانک ملی مراجعه کنید. بانک ملی برای انجام این انتقال، کارمزدی در حدود ۳ تا ۴ درصد از شما دریافت می کند.

انتقال پول از طریق صرافی‌ ها

نحوه انتقال پول از ایران به روسیه از طریق صرافی‌ ها با چند روش مختلف انجام می شود. برخی از صرافی هایی که رابط دارند، کارمزد متغیری برای ارسال حواله ارزی به روسیه دریافت می کنند. برای این که چنین کارمزدی را پرداخت نکنید، می توانید از طریق شرکت هایی همچون شرکت بازرگانی پازیریک حواله ارزی روسیه را ارسال نمایید.

استفاده از حساب ارزی

یکی دیگر از روش های ارسال پول به افراد در روسیه، استفاده از حساب ارزی است. این امکان با پرکردن فرم تمکن مالی به زبان روسی و بررسی حساب های بانکی فرد پرداخت کننده انجام می شود. کارمزد ارسال پول به روسیه از این طریق کمی بالاست که چندان مناسب دانشجویان نمی باشد.

به چه بانک هایی در روسیه می توان پول حواله کرد؟

امکان واریز پول به اغلب بانک های روسیه وجود دارد اما معروف ترین بانک روسیه برای انتقال پول اسبر بانک می باشد که شرایط استفاده از آن بسیار ایده ال است.

مدت زمان انجام حواله به روسیه چقدر است؟

زمان ارسال حواله بستگی به بانک مقصد شما دارد به عنوان مثال انتقال پول از طریق بانک اسبر در کمتر از 1 روز کاری انجام می شود که ممکن است در سایر بانک ها متفاوت باشد. اما به طور کلی زمان ارسال پول بین 1 الی حداکثر 3 روز کاری انجام می شود.

برای ارسال حواله به حساب شرکتی چه اطلاعاتی باید ارسال شود؟

برای واریز پول به حساب شرکتی باید مشخصاتی همچون invoice یا پروفرما حواله را برای شرکت واسطه ارسال کنید تا درباره بانک مقصد بررسی شود. حواله های شرکتی روسیه شامل کارمزد می گردد و این کارمزد براساس مبلغ حواله متفاوت است.