با افزایش جمعیت، تقاضا برای محصولات طیور به صورت روز افزون رو به افزایش است؛ از این رو بسیاری از افراد به سمت پرورش طیور می روند. تاسیس مرغداری یکی از فعالیت هایی است که میزان سوددهی در آن بسیار زیاد است اما اداره مرغداری آن طور که از دور دیده می شود ساده و آسان نیست. برای اینکه بتوانید عملکرد مرغداری خود را بهبود ببخشید باید بسیاری از نکات را رعایت فرمایید تا بتوانید این کسب و کار را به یک تجارت و سرمایه گذاری موفق تبدیل کنید.

10 نکته کاربردی برای بهبود عملکرد مرغداری
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

یکی از موفق ترین و پر طرفدار ترین صنعت ها، راه اندازی مرغداری است که نیاز به توجه، تلاش و مراقبت های منظم دارد. برخی از نکات مهم که می تواند عملکرد مرغداری را بهبود ببخشد شامل موارد زیر است:

1.مدیریت خوراک

بالا بردن سطح کیفیت خوراک برای جوجه ها یکی از عوامل تعیین کننده موفقیت مرغداری است. شما باید اطمینان حاصل کنید که تمامی جوجه ها به راحتی به غذای کافی دسترسی داشته باشند. این موضوع از ارتفاع خط تغذیه تا کاهش هدر رفتن خوراک را شامل می شود. باید سعی کنید تمامی مواردی که مانع از تغذیه اصولی جوجه ها می شود را حذف کنید تا مشکلی برای این حیوانات ایجاد نشود.

2.استفاده از تجهیزات مرغداری

2

خرید تجهیزات مرغداری استاندار برای راحتی جوجه ها یک امر واجب و ضروری است که می تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند و شرایط ایده آل و مناسبی را برای زندگی جوجه ها فراهم نماید. از جمله مهم ترین تجهیزات مرغداری که از اهمیت بالایی برخوردار هستند دانخوری و آبخوری است که پیش از تاسیس مرغداری باید آن ها را تهیه کرد.

3.مدیریت آب

آب به عنوان مهم ترین ماده مغذی بیش از 70 درصد از نیاز روزانه پرندگان به نوشیدنی را تامین می کند. در واقع طیور آب بیشتری نسبت به خوراک مصرف می کنند؛ بنابراین وجود آب تمیز فراوان بیش از حد ضروری است. مدیریت صحیح آب باعث کاهش چالش ها و به حداکثر رساندن عملکرد می شود. توصیه می کنیم برای مدیریت آب موارد زیر را بررسی کنید:

  • پاکسازی خطوط آب در حین تولید و بین گله
  • تمیزی خطوط آبخوری قبل از قرار دادن گله
  • بررسی کیفیت، ارتفاع و میزان دسترسی جوجه ها به آب

4.پیشگیری از ابتلای جوجه ها به بیماری کوکسیدیوز

یکی از انگل های میکروسکوپی درون روده جوجه ها زمینه ساز بیماری کوکسیدیوز است که سبب بروز دیگر مشکلات روده ای در جوجه ها می شود، بنابراین باید در پیشگیری از ایجاد آن در جوجه ها تلاش کنید. در مدت زمان رشد جوجه ها تا بلوغ این حیوانات، تامین سلامتی آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. سعی کنید در این زمان سلامت و معاینه مرتب جوجه ها را جدی بگیرید تا از شیوع این بیماری جلوگیری کنید.

5.رسیدگی به جوجه های یک روزه

بلافاصله پس از جوجه ریزی و تولد جوجه های یک روزه، این حیوانات به مراقبت و نگهداری ویژه ای لازم دارند. در این زمان بیشترین وقت و میزان انرژی را باید برای نگهداری و پرورش جوجه های یک روزه صرف نمایید تا بتوانید سلامت طیور را هم در زمان حال و هم عملکرد آن ها را در آینده تضمین کنید.

6.جدا کردن جوجه های بیمار

یکی از اقدامات مهم هنگام شیوع هرگونه بیماری، جداسازی و مدیریت جوجه های بیمار است. برای جلوگیری از ابتلای تمام گله، باید جوجه های مبتلا را به مدت حداقل 2 هفته از گله دور نگه داشت تا مشکلی برای جوجه های سالم تر ایجاد نشود. در این حین تمامی امکانات برای جوجه های قرنطینه شده از جمله خوراک مفید، آب تمیز و ضد عفونی صحیح فراهم شود.

7.تمیز نگه داشتن محیط مرغداری

بستر زندگی جوجه ها باید روزانه تمیز شود؛ زیرا مدفوع و فضولات ناشی از آن ها باعث ایجاد گازهای سمی از جکله آمونیاک می شود که می تواند زمینه ساز ایجاد مشکلات روده ای شود. وجود بستر مرطوب یک چرخه معیوب برای سلامت روده ایجاد می کند که بدون مدیریت این شرایط می تواند در جوجه ها باعث بروز مشکل روده شود. از جمله مواردی که می تواند به کاهش رطوبت موجود در بستر مرغداری کمک کنند شامل: کیفیت بستر، عمق بستر، کیفیت آب، تهویه و دمای مناسب است.

8.نظارت بر تعداد جوجه ها

3

یکی دیگر از اقدامات مهم برای بهبود عملکرد و مدیریت مرغداری، توجه به تعداد جوجه ها نسبت به فضای مرغداری است. شلوغی بیش از حد سالن مرغداری تاثیر منفی بر سلامت مرغ ها و جوجه ها می گذارد که یکی از این چالش ها، ایجاد استرس در پرندگان است.

9.نظارت روزانه

نظارت روزانه برروی تمامی بخش های مرغداری کمک شایانی در راه ارتقای عملکرد خواهد داشت. توجه به سلامت جوجه ها، بررسی خوراک، اطمینان از در دسترس بودن آب، کنترل بیماری جوجه ها و بررسی سلامت تجهیزات مرغداری از جمله مهم ترین اقداماتی هستند که باید در چک لیست نظارت روزانه مرغداری وجود داشته باشند تا در صورت بروز مشکل، در اسرع وقت برطرف گردند.

10.بررسی سلامت گله

جوجه ها رکن اصلی کسب و کار هستند و بدون آن ها بیزینس شما بی معنی است؛ بنابراین مراقبت از آن ها و اطمینان از سلامتشان از نان شب واجب تر است. برای اینکه از سلامت جوجه های درون گله خود مطمئن شوید با دامپزشک یک برنامه متناسب با گله خود تهیه کنید و به آن پایبند بمانید.

11.ارتباط با تیم

ارتباط صحیح با پرسنل و افرادی که در مرغداری مشغول هستند می تواند تاثیر مثبتی برای کسب و کار شما داشته باشد. سعی کنید جلسات متعددی با پرسنل خود داشته باشید تا علاوه بر ایجاد همدلی با کارکنان خود، در جریان مشکلات مرغداری باشید و در صورتی که مشکلی ایجاد شد، در کمترین زمان ممکن متوجه شده و درصدد حل آن برآیید.

جمع بندی

رونق در کار مرغداری و رسیدن به سود بالا نیازمند تلاش و تجربه است که تمامی این موارد با انجام موارد فوق امکان پذیر است. ما در این مقاله سعی کردیم 10 نکته را برای اینکه بتوانید عملکرد مرغداری خود را بهبود ببخشید ذکر کردیم. اگر قصد دارید از طریق مرغداری و پرورش طیور در کمترین زمان سوددهی خوبی داشته باشید، پیشنهاد می کنیم تمامی موارد فوق را به صورت اصولی پیگیری کنید تا بهترین نتیجه مطلوب عاید شما گردد.