از وقتی چشم باز کردیم همیشه اطرافیان خواسته و ناخواسته به ما یادآور شدند که آغاز دوران تصمیم‌گیری جدی و در اصل مجوز ورود به دنیای بزرگ‌سالی، 18 سالگی است. از سن مجاز ورود به دانشگاه، گواهینامه و رده‌بندی سنی برای تماشای ژانرهای مختلف سینمایی بگیرید تا ایجاد حساب بانکی! با پیشرفت تکنولوژی اکنون این روند دست‌خوش تغییرات مختلف و مثبتی قرار گرفته و در حال‌حاضر ایجاد حساب کودک امری کاملا دست‌یافتنی است. در این مطلب سعی داریم شما را با حساب کودک و نحوه ایجاد آن آشنا کنیم. همراه ما باشید.

حساب کودک چیست و چگونه می‌توان برای کودکان حساب ایجاد کرد؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

حساب بانکی کودک چیست؟

حساب کودک در واقع یک حساب پس‌انداز معمولی با سود بانکی مشخص و واضح است که به منظور تشویق کودکان و نوجوانان به یادگیری پس‌اندازکردن از سنین پایین ایجاد شده است. والدین می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها و تحت شرایط خاصی برای کودکان زیر 18 سال حساب کودک افتتاح کنند.

نحوه افتتاح حساب کودک و نوجوان چگونه است؟

طبق بخشنامه بانک مرکزی، اگر کودک زیر دوازده سال سن دارد، افتتاح حساب کودک و برداشت از آن تنها توسط خود والدین انجام می‌شود. افراد می‌توانند حتی برای کودک نوزاد نیز حساب پس‌انداز ایجاد و هدایا خود را در آن حساب واریز کنند. کودک بعد از بزرگ‌شدن و رسیدن به 15سال قادر خواهد بود که از آن حساب پول برداشت کند. لازم به ذکر است که مادران برای فرزندان غیر صغیر خود (دختر بالای 9 سال و پسر بالای 15 سال)، نمی‌توانند هیچ‌گونه حسابی باز کنند و تنها برای فرزندانشان که زیر سن تکلیف هستند می‌توانند هر نوع حساب کودکی ایجاد کنند.

 اگر کودک بین دوازده تا هجده سال داشته باشد، در این‌صورت باز هم ایجاد حساب کودک (هر نوع حسابی به‌جز حساب جاری و دسته‌چک) مشروط به حضور والدین است و تنها تفاوتی که در این‌جا با زیر 12 سال وجود دارد، حق برداشت از حساب است که توسط خود کودک انجام می‌شود.

میان‌بری به‌نام حساب دیجیتال کودک

تا وقتی چیزی به نام ایجاد حساب دیجیتال کودک وجود دارد چرا راه‌های قدیمی و سنتی و سخت؟

امروزه با روی‌کار آمدن نئوبانک‌ها و موبایل بانک‌ها همه چیز خیلی راحت شده است و خدمات بانکداری نیز شکل جدیدی به خود گرفته‌اند. به عنوان مثال دیگر برای ایجاد حساب بانکی کودک نیازی به مراجعه حضوری به بانک و طی‌کردن مراحل زمان‌بر و پیچیده بانکی نیست و خیلی راحت می‌شود در هر جایی خیلی سریع حساب دیجیتال کودک ایجاد کرد. زیپاد اپلیکیشنی است که کار شما را برای ایجاد حساب دیجیتال کودک و نوجوان راحت می‌کند.

 امکانات حساب دیجیتال کودک و نوجوان پاسارگاد

اپلیکیشن «زیپاد»، یک اپلیکیشن کاربردی و یکی از چندین اپلیکیشن ارائه شده توسط کیدزی (واحد کودک و  خانواده بانک پاسارگاد) است که والدین از طریق آن می‌توانند برای فرزندان زیر 18 سال خود حساب دیجیتال ایجاد کنند و به آن‌ها سواد مالی و پس‌انداز را آموزش دهند.  اپلیکیشن زیپاد متعلق به بانک پاسارگاد و منطبق بر قوانین بانک مرکزی است. شما با ایجاد حساب دیجیتال کودک در اپلیکیشن زیپاد، از امکانات مختلفی برخوردار خواهید شد که در ادامه به توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم. 

ارائه کارت بانکی: صدور کارت‌ بانکی (زی‌کارت) به‌نام خود کودک می‌تواند حس خوشایند و مطلوبی را به او هدیه دهد. والدین می‌توانند به‌صورت رایگان درخواست صدور زی‌کارت با طرح انتخابی و به‌نام فرزندشان را بدهند.  کودکان با زی‌کارت می‌توانند تا سقف مجازی که والدین تعیین کردند، برای خرید کالا و خدمات اقدام کنند.

کنترل والدین: والدین می‌توانند بعد از ایجاد حساب کودک و نوجوان و صدور زی کارت بر تمامی تراکنش‌های کودک نظارت کرده و همچنین محدودیت‌هایی برای برداشت و انتقال وجه کودک تعیین کنند.

ترغیب به پس‌انداز: والدین می‌توانند از طریق قلک‌های دیجیتال در اپلیکیشن زیپاد، به کودکان پس‌اندازکردن را آموزش دهند.  کافی است والدین با همکاری فرزندشان یک هدف را تعیین و مبلغی را به قلک واریز کنند. زمانی‌که پول موجود در قلک به مبلغ تعیین‌شده و زمان مشخص‌شده رسید، والدین می‌توانند قلک را در اصطلاح بشکنند و پول را به حساب دیجیتال کودک منتقل کند. 

چطور در زیپاد حساب دیجیتال کودک و نوجوان ایجاد کنیم؟

مراحل ایجاد حساب دیجیتال کودک و نوجوان باید توسط والدین و با سیم‌کارتی که به‌نام خود آن‌ها است، انجام شود. پس از دانلود و نصب اپلیکیشن زیپاد، والدین با واردکردن اطلاعات خواسته‌شده می‌توانند برای فرزندانشان حساب دیجیتال ایجاد کنند. با طی‌کردن چند مرحله که در مجموع چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد، حساب دیجیتال کودک ایجاد می‌شود. بلافاصله پس از ایجاد حساب کودک، یک کیف پول الکترونیکی نیز برای او ساخته خواهد شد.

همان‌طور که دیدید، ایجاد حساب کودک و نوجوان از طریق اپلیکیشن زیپاد کاری آسان و سریع محسوب می‌شود و شما به‌راحتی در خانه و بدون نیاز به مراجعه حضوری در بانک و اتلاف وقت می‌توانید زی‌کارت با طرح دلخواه و به‌نام فرزندتان را دریافت کنید.