دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: کشورهای اروپایی و آمریکایی رژیم‌های خاص حقوقی برای کنترل فضای مجازی تعریف کرده‌اند اما ما چنین چیزی در کشور تعریف نکرده ایم.

اروپا و آمریکا رژیم حقوقی برای کنترل فضای مجازی تعریف کرده‌اند
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
 

به گزارش خبر24، سیدمجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در چهارمین رویداد ملی سواد فضای مجازی با تحسین فعالیت‌های رسانه‌ای مردم پایه، نقش و جهت دهی علمی، مبتنی بر اندیشه‌های دینی را تأثیر گذار دانست.

امامی بیان داشت: مفهوم پساحقیقت به واسطه اتفاقاتی تعریف شد که در نیمه قرن بیستم ایجاد شد و مفهوم واقعیت رسانه‌ای به طور جدی این بود که رسانه صرفاً واقعیت را توصیف کند اما امروز خود واقعیت را رسانه می‌سازد و سرعت تحول فناوری‌های اجتماعی باعث می‌شود استقلال وجود حقیقت از بین رفته و در دست رسانه قرار گیرد.

وی با بیان اهمیت و نقش رسانه در عصر جدید، تصریح کرد: در بحث جنگ خلیج فارس و کتابی که بعدها به همین نام منتشر شد، سی ان ان بود که واقعیت را به تصویر کشید و این مقوله مصداق این است که رسانه حقیقت را تعیین می‌کند و ارائه می‌دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به گستردگی مخاطبان در فضای مجازی، تشریح کرد: پساحقیقت متأثر از مخاطب بوده چرا که در این عصر معنای صداقت و حقیقت نزد مردم دنیا، تا حدی تحت تأثیر رسانه است.

وی گفت: امروزه هوش مصنوعی بر اساس داده و متناسب با ذائقه مردم پیام‌های سیاسی و اطلاعات را تولید و بازنشر می‌دهند و ما می‌خواهیم همانگونه که قفل‌های کشور در حوزه‌های مختلف را با توان و تخصص جوانان باز کردیم جوانان در این عرصه نیز نهایت توجه خود را در این حوزه به کار ببندند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در حوزه حقوق فناوری و رسانه اضافه کرد: با اینکه کشورهای اروپایی و آمریکایی رژیم‌های خاص حقوقی برای کنترل فضای مجازی تعریف کرده‌اند اما خود در تسلط بر این فضا مشکلات و مسائلی دارند البته لازم به ذکر است ما در کشور هنوز رژیم حقوقی مناسبی به ویژه در حوزه کودکان و نوجوانان برای این موضوع تعریف نکرده‌ایم.

وی اظهار داشت: حضور نمایندگان این سازمان انقلابی در جلسات شورای فرهنگ عمومی در استان‌های کشور زمینه ساز گسترس فعالیت‌های مردم پایه بوده و موجب برنامه ریزی و اقدامات سازنده در عرصه‌های مختلف فضای مجازی کشور می‌شود.

منبع: مهر

24-news.ir/vdcfy0dyyw6dj1a.igiw.html